distonie neuro-vegetativa

20-01-2012
D.C
Nu este medic/terapeut
D.C
Buna ziua, ma numesc Danaila Cristina si, sunt studenta la Facultate de Medicina si Farmacie Galati in anul 3.Vreau sa va spun ca anul trecut am luat niste pastile de slabit (pt ca mi se parea mie ca sunt grasa, desi cei din jurul meu nu vedeau asta).., , dupa care am stat nemancata 2 zile iar a 3-a zi mi s-a facut rau: palpitatii exagerate. negru in fata ochilor, sufocare, si ameteli..am ajuns la primiri urgente cu pulsul 244 bat/ min...m-au stabilizat si mi au dat drumul acasa...am renuntat la pastile imediat.dupa ceva timp au reaparut simptomele si am mers la un cardiolog care mi a pus diagnosticul de tahicardie paroxistica supraventriculara si mia dat sa iau propanolol.am luat un timp dupa care am aflat ca datorita compozitiei lui imi creste K in organism si mai tare apar complicatii.apoi am mers la un neurolog pt ca situatia se agravase si au inceput sa apara dureri de cap si incapacitatea de a-mi mentine capul drept, pur si simplu imi fugea intr-o parte...aici mi s-a pus diagnosticul de snd diskinetic dar in schimb a zis k nu am nimic neurologic.,..., am fost la oftalmolog ca am zis ca poate am probleme de la ochi,..nimic totul e in regula..mi am facut analize- nimic nici aici, au iesit toate bine...am zis sa merg la un endocrinolog ca poate am probleme cu glanda tiroida...am fost la endocrinolog si nu am nimic.glanda e in perfecta functionare...si mi -a dat sa iau Vagostabyl..
Eu fac practica in spitale, interactionez cu o multime de cazuri si stiu toate sindroamele, simptoamele si semnele fiecarei boli, nu am luat vagostabyl pentru ca mi- e frica de reactii adverse,..intr-un sfarsit cand am ajuns pentru a nu stiu cata oara la urgente mi s-a pus diagnosticul de distonie neuro-vegetativa...am citit despre asta m-am documentat dar degeaba: fac atacuri de panica, ma sperii din orice sunt atenta la orice reactie a organismului meu, cum mi se pare ca vad ceva in neregula incep si mi fac griji k stiu ca am tahicardie si imi creste tensiunea, ma uit in oglina si ma inrosesc la fata, inima imi bate tare ma ia cu ameteli, cu stari de voma, sufocare si dureri mari de cap.am impresia ca paralizez, ca nu ma pot misca ca nu vorbesc coerent ca am miscari lente ca sunt apatica, am halucinatii, mi-e frica sa dorm ca am impresia ca nu ma mai trezesc a 2-a zi, intr un cuvant mi e frica de moarte...si incerc sa ma lupt cu simptomele pe care le am..nu stiu ce sa mai fac...nu stiu cum sa ma controlez...sunt constienta ca trebuie sa fiu robusta in meseria pe care mi am ales-o dar pur si simplu nu am control asupra mea...sunt capabila sa recunosc ca am niste dereglari neuronale dar totusi vreau sa stiu exact de ce sufar...ca sa pot sa urmez un tratament si sa tin boala sub control..sper sa intalnesc pe cineva care sa ma poata ajuta.Va multumesc
5 comentarii
0
20-01-2012, ora 20:27
alecsiaadina
Nu este medic/terapeut
alecsiaadina
buna! ti-am trimis un mesaj privat!
0
20-01-2012, ora 20:40
Andidarie
Nu este medic/terapeut
Andidarie
Un punct de vedere.
Distonia vegetativa este o afectiune nespecifica adica nu are un moment declansator clar.
In cazul tau [din punctul meu de vedere personal] mecanismul declansator al problemelor tale care din punct de vedere fiziopatologic pare a fi o simpaticotonie [tonus crescut la sistemului nervos simpatic, care se ocupa de reactia fiziologica a organismului in cazul unui stress] este FRICA.
Ca sa scapi de aceste proleme trebuie sa dai un nume fricii si sa o privesti din alta prospetiva.
Cu cuvinte simple trebuie sa incepi sa te iubesti pe tine insati.
0
23-01-2012, ora 23:44
D.C
Nu este medic/terapeut
D.C
Va multumesc tuturor celor care mi ati raspuns la mesaj...ma faceti sa cred ca nu sunt singura si ca mai exista oameni ca mine, care traiesc aceleasi stari...tin sa va spun ca sunt o fata normala, multumita de propria conditie, nu sufar de singuratate, am multi prieteni, si o relatie stabila...nu sunt introvertita, imi place sa socializez si stiu sa ma descurc in aproape orice situatie...exceptand situatia in care nu am control asupra mea...m-am hotarat sa termin mai intai cu sesiunea de examene...si apoi vreau sa merg la un psihiatru sa vad ce mi recomanda.nu vreau sa mai iau pastile nici macar din plante pentru ca nu vreau sa mai adaug pe lista "neagra' inca un organ vital - ficatul.
Am inteles ca multe persoane au trecut peste aceste stari prin acupunctura sau prin hipnoza...acum nu stiu ce sa zic despre aceste modalitati.daca cineva le a incercat poate mi explica si mie depsre ce este vorba si ce implica.va multumesc inca o data.Cu tot respectul Cristina!
0
15-02-2012, ora 17:56
psihoterapeut laurentiu dobrota
Nu este medic/terapeut
psihoterapeut laurentiu dobrota
Cred ca ar fi necesare cateva sedinte de psihoterapie ca sa rezolvati atacurile de panica.
0
26-12-2017, ora 14:53
Zickno
Nu este medic/terapeut
Zickno
Buna DC. Daca vezi acest mesaj, ma poti ajuta cu un raspuns? Cum te mai simti? Ai reusit sa faci fata? Esti bine acum?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: