dispnee + angina + fatigabilitate la mana stanga =?!

01-03-2009
Silviu_Marin
Nu este medic/terapeut
Silviu_Marin
Stimati medici,

In primul rand, Martisor Fericit, in postum! :-)
Iata, revin cu o chestiune in atentia d-voastra: cutia mea toracica. :-)

Nu stiu cum se face, dar experimentez o angina inclusiv la miscarea omoplatilor, pulsul mi-l simt in gat, iar durerea parca radiaza in brate SI... in plex; dispneea e, desigur, omniprezenta si ubicua, si, in cele din urma, resimt si fatigabilitate la mana stanga, mai ales. De-asemeni, CORDUL parca ma doare cand respir, DAR... imi simt si spatele inghetat, oarecum. :-)
Stiu, poate parea a atac de cord, dar, la fel ca d-voastra, suspectez ca NU ESTE; simptomele sunt inselatoare. Si, totusi... :-) Adica, e adevarat, nu prea dorm, din pacate, iar cand ma culc, ma culc pe la... 7 - 8 A.M. ca sa ma trezesc pe la 15 - 16 P.M. (poate chiar mai tarziu!), dar... nu cred ca e doar de la oboseala mea cronica.

De ce nu ma culc la ore normale? :-) Pai, nu mai pot face asta... de vreo 4 ani; ma termina total starea asta. Or cauza,.. e personalitatea mea bipolara (nediagnosticata inca, dar pe care o stiu a fi omniprezenta si ubicua).

Bine, de cateva zile, am reinceput sa ma culc pe la 3 - 4 A.M., cel putin, dar tot nu e suficient. De-asemeni, iau "Aspacardin" si "Persen Forte" ca sa ma mentin pe linia de plutire la ambele aspecte; nu prea reusesc nici asa.
Intr-un cuvant, depun eforturi pentru a respira, dar cand ma mai misc dintr-o parte intr-alta, cand fac "aerobic" (la dizabilitatea mea neuromotorie -- "Miopatie centronucleara" -- numai aerobic nu e...), parca - parca ma mai lasa.
Cu toate acestea, tot ma doare. Si... resimt o oarecare stare de vertij, din cand in cand, dar imi aduc aminte imediat ca nu poate fi decat o raceala puternica; am stat odata cu spatele la un perete rece pret de vreo... 20 minute. :-( Am uitat ca stau asa. :-)


P.S. "Norocul" meu e ca nu lucrez, momentan. De fapt, am fost nevoit sa "renunt" odata din aceasta cauza; nu mai eram bun de nimic, daramite de scris articole financiar - contabile! :-)

P.P.S. Prin 2005, iarasi, am patit exact la fel. Mi-a venit Salvarea, mi-au administrat un... "Ketonal" injectabil, care m-a usturat in tot pieptul (aveam infectie pulmonara), si, in cateva zile, a trecut! :-)


Ce sa fie, ce sa fie?.. Pleurezie poliartritica reumatoida? :-)
Nu de alta, dar, cateodata, fara sa am aceste simptome, resimt durere radianta inclusiv in brate, respectiv... mai ales la incheieturi. Si am doar 27 ani! :-)


Va multumesc anticipat!
1 comentarii
0
05-03-2009, ora 21:37
Silviu_Marin
Nu este medic/terapeut
Silviu_Marin
Acum, m-a mai lasat starea, dar niciun raspuns n-am primit... :-)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.