displazie severa a colului uterin

23-03-2011
floriy13
Nu este medic/terapeut
floriy13
buna ziua la totii!! am 43 ani, in urma analizei de papa nicolau, buletinul de analize mia esit astfel.FREGVENTE CELULE PARABAZALE CU DISCARIOZA, RARE CELULE INTERMEDIARE CU ATIPIE NUCLEARA, RARE CELULE BINUCLEATE ATIPICE, FREGVENTE CELULE ENDOCERIVICALE, PMN MODERATE, RARE HEMATII. dupa care mi sa recomandat sa fac un examen colposcopic.in urma acestui examen, buletnul de analize e asta..DISPLAZIE SEVERA A COLULUI UTERIN, am urmat un tratament cu betadine ov I DS intravaginal 1 ov / zi, absenta sexual si control peste 6 saptamani.ok observatii.CONIZATIE A COLULUI UTERIN.DUPA CE AM FACUT CONIZATIA rezultatul de histopatologic CERVICITA CRONICA GRANULOMATOASA CU PREZENTA DE CHISTURI NABOTH, DISPLAZIE EPITELIALA MODERATA CIN2 _HSIL DEZVOLTATA PE FOCARE DE METAPLAZIE DE TIP SCUAMOS A EPITETULUI COLUMNAR ENDOCERIVICAL DE ACOPERIRE SI A EPITELIULUI GLANDULAR.Dupa acest diagnostic nu am mai mers cu el la nici un medic deoarece am fost nevoita sa plec din tara.in drum am luat rezultatul...nu inteleg nimic din analize nu sunt in domeniu.ma poate ajuta cineva.ce insemna toate acestea ?
rezultate ?
sami explice mai clar k in termenii medicali nu inteleg o iota !!zau asa!stau cu frica in mine pana ajung in august iar acasa.din septemprie am plecat si numai la asta ma gandesc.aici unde sunt nu pot merge la medic deoarece..lucrez fara contract...va multumesc din inima.si astept parerile unui medic...sau unei persoane care e in domeniul sau care sa mai confruntat cu astfel de probleme SANATAE MUUUULTA LA TOTII VA DORESC!!
3 comentarii
0
23-03-2011, ora 23:30
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Mergi la medic pentru indicatii, nu mai astepta atat! Macar sa-ti vada rezultatul. Nu e de glumit cu asta, nu-i un rezultat cu care sa stai atat! Sanatate!
0
25-03-2011, ora 10:18
floriy13
Nu este medic/terapeut
floriy13
multumesc mult pt sfat Eclectica.daca as dispune de banii as merge fulger la medic...dar vedeti k fara bani, nu te baga nimeni in seama, nu poti deschide o usa la un medic fara sa palatesti...si nu judec pe nimeni asta e meseria lor si ei muncesc tot pe bani...ce ma nelamureste e ca nuti explica concret cei cu tine...si te trimite sa faci alte si alte analize.si pt fiecare analiza trebuie sa dispui de bani...medicul care mia facut conizatia cred ca lam blestemat o saptamana...mia facut conizatia pe viu, fara nici o anestezie locala.ma durut de credeam ca imi scoate tot din mine.il imploram sa ma lase in pace si se urla la mine.k stie el ce face...de aceeia parca imi este frica sa mai merg la el...si cand am esit de la el din cabinet mai era o femeie care venise sal injure cu alte analize care erau bune sii facuse conizatia degeaba...doar pentru bani..nustiu sunt atat de speriata si dezamagita doamneee.numai bine si muuuuuuuuuulta sanatate va doresc!!
0
25-03-2011, ora 13:32
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
floriy13,

Stiu ce spui, ma doare sufletul sa aud, dar mergi la alt medic! Te rog eu frumos, mergi, nu sunt ginecolog, dar CIN2 inseamna ceva foarte serios, din cate stiu, nu mai amana! Mergi la alt medic, ignora orice umilinta, decat sa ai de tras dupa aia cine stie ce. Sau macar refa-ti PAP. Iti doresc sanatate, oameni buni in calea ta si sa-mi spui de bine!

Mi-a ramas obsesia unei fete tot de aici, care tot amana si mi-a scris peste jumatate de an ca trebuie sa-si scoata tot...

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: