displazie severa - col uterin carcinom in situ CIN III

11-01-2010
andreea_crys
Nu este medic/terapeut
andreea_crys
buna seara, ma numesc andreea si sunt foarte trista. De curand am fost diagnosticata cu displazie severa - col uterin si carcinom in situ CIN III, am discutat cu medicul ginecolog si mi-a spus ca singura solutie de a scapa este interventia chirurgicala. Doresc sa intreb care sunt urmarile acestei interventii, avend in vedere ca vor extirpa tot aparatul genital, as vrea sa stiu cum este viata de dupa interventie din toate punctele de vedere, sexual si psihic, tanand cont ca am 34 de ani, un baietel de 1 an si as fi putut fi inca destul de activa din pct de vedere sexual, mi-as mai dori un copil dar nu va mai fi posibil si ce se va intampla cu tot organismul meu, n-as vrea sa ma simt ca o leguma si inca una care imbatraneste prematur datorita functiei destul de importante a acestei parti din organism. Incerc sa gasesc puterea in mine sa pot merge mai departe, sa lupt pt baietelul meu dar si pt mine, e cumplit gandul ca sunt nevoita sa ma operez si ca nu exista alta sansa.
16 comentarii
0
11-01-2010, ora 05:19
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Andreea, ce ti-a spus acel doctor este singurul lucru pe care il cunoaste EL si este dupa experienta mea cel mai prost lucru care il poti face si nicidecum si singura cale care exista. Inainte sa te hotararasti sa faci asa ceva incearca un tratament homeopat la un medic cu experienta si ai rabdare si incredere in tratament si mai ales in Dumnezeu. Homeopatia poate vindeca asa ceva cu remediile corespunzatoare. Nu te lua dupa ce spune un singur doctor si nicidecum numai dupa ce spune medicina clasica, Dumnezeii este medicini sunt bisturiulsi toxinele chimice, ce alta cale sa-ti ofere ea ?
0
11-01-2010, ora 11:23
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
ar trebui să faceti o analiză mai amănunţită cum ar fi o colposcopie pentru a vedea exact zona afectată, e posibil să poată fi excizată doar printr-o intervenţie locală- dacă sunt doar câteva celule implicate şi nu să fie nevoie de o intervenţie mai complicată. Dar du-te acum rapid, cât e încă localizată această zonă.
0
14-01-2010, ora 19:12
andreea_crys
Nu este medic/terapeut
andreea_crys
am facut biopsie si ERAD adica au taiat cu o ansa ( un ac )leziunea de pe col, zona considerata ca fiind cu probleme o mica bucatica de catava milimetri, acest procedeu se considera ca si tratament, apoi a fost dusa la anatomie patologica, rezultatul ca sa iasa bun si sa ne oprim aici cu bisturiul ar fi insemnat ca acea bucatica sa aibe margini cu celule sanatoase, si as fi scapat de "macelarit", rezultatul l-am aflat saptamana trecuta si mi-a iesit displazie severa si carcinom in situ CIN III, sunt niste celule care se modifica precanceroase si pot da intr-un cancer invaziv, ce am eu mi-a spus ca e in forma de gradul 0, dar as fi preferat sa o iau din aproape in aproape sa nu scoata tot din mine, operatia este programata la jumatatea lui februarie, sunt intr-o stare psihica destul de proasta numai gandul ca-mi vor scoate tot aparatul genital ma termina, as fi vrut sa stiu macar cum e viata de dupa din pct de vedere sexual si psihic
0
04-06-2010, ora 14:45
nika7221
Nu este medic/terapeut
nika7221
aceeasi problema a fost si la mine.Mam operat pe 22 aprilie, ma simt bine, astept rezultatul..Ce ai facut intre timp andreea-crys te-ai operat? unde?Eu mam operat la fundeni -oncologie, la dr Saptefrati
0
05-06-2010, ora 15:42
andreea_crys
Nu este medic/terapeut
andreea_crys
Buna nika7221, da m-am operat in luna februarie 2010, tot la fundeni la un alt medic caruia ii datorez viata mea, un medic extraordinar si de neuitat, am optat pt conizatie cu toate ca toata lumea imi spunea ca riscul e destul de mare si ca ma complic cu doua anestezii, cu stres, cu o mare nebunie, asta in cazul in care rezultatul in urma operatiei de conizatie nu ar fi iesit bine. Rezultatul conizatiei ma ajutat sa scap intr-adevar de cin III dar am ramas cu cin I si cin II care sper ca se va vindeca in timp si asta nu voi sti decat dupa trei luni cand voi face din nou un papa nicolau deoarece trebuie sa treaca cel putin 6 luni de la ultima interventie. Sunt optimista dar e si stresant sa te gandesti ca ai ceva acolo, ca n-ai scapat si ca se poate transforma oricand intr-un monstru malefic si asta doar pt ca mi-a fost frica si teama de urmari si ce-ar fi implicat o operatie de histerectomie cu anexe cu tot. Sper cu ajutorul Bunului Dumnezeu sa nu mai ajung acolo la spital pt acea operatie ingrozitoare dupa parerea mea si nu operatia in sine cat faptul ca nu voi mai fi functionala la capacitate maxima si ca intreg organismul meu va suferii o trauma si transformare.
0
18-07-2010, ora 12:47
mihaesi
Nu este medic/terapeut
mihaesi
Buna, si eu am fost diagnosticata in urma unui ERAD cu displazie severa- col uterin carcinom in situ CIN III, am fost trimisa la Victor Babes cu lamele si blocurile de parafina pt testul imunohisochimic, dar medicul mi-a spus ca singura solutie este extirparea uterului.
Va rog, sa-mi spuneti in ce masura se va modifica viata mea dupa aceasta interventie si care sunt riscurile acestei operatii.
Frica este f. mare si vad totul in negru
0
07-03-2011, ora 17:09
andreea_crys
Nu este medic/terapeut
andreea_crys
buna mihaesi ! ce-ai facut ? ai facut operatia? cum te simti ? eu am facut de curand papa nicolau si mi-a iesit bine ! astept raspuns. te pup si multa sanatate !
0
26-03-2011, ora 18:23
mihaesi
Nu este medic/terapeut
mihaesi
institutul Victor Babes a infirmat diagnosticul de cin lll si a spus ca este cin l / ll. La 6 luni dupa ERAD, adica in luna ianuarie 2011 am repetat Papa Nicolaul si mi-a iest gradul l. Sper ca totul sa se fi rezolvat, in luna mai vreau sa repet din nou testul Papa Nicolau. Va doresc la toate multa sanatate!
0
09-06-2011, ora 17:52
timmyshor
Nu este medic/terapeut
timmyshor
am si eu o f mare problema!!! In 2010 luna oct mi-a iesit papanicolau II/III doctorul a recomandat testare hpv, in dec am si facut si rezultatul a fost tulpina 16 si 39, doctorul mi-a dat sa iau niste medicam pt cresterea imunitatii si mi-a spus ca in mai 2011 sa mai repetam odata testul. M-am speriat f tare, nu am facut niciun tratament. In luna mai 2011 cand trebuia sa repet testul, am aflat ca sunt insarcinat, m-am bucurat f tare avand 28 de ani si nemaiavand copii. doctorul care urmareste sarcina in luna iunie mi-a facut analize citologice si rezultatu a venit!!!!!!!:HSIL-CINIII Displazie severa si PAP IV. Sunt in 9 sapt de sarcina si imi este fff frica. Ce se va intampla? am inteles ca sarcina nu ar afecta insa dupa v-a trebui sa ma operez. nu am sa mai pot face copii, o sa imi scoata toate org genitale? raspundeti-mi va rog sunt disperata!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0
26-04-2013, ora 01:07
demet
Nu este medic/terapeut
demet
Buna, sint foarte disperata si pling des, in octombrie testul pap-nic a dat rezultatul-displazie severa de grad sporit cin 3, in aprilie mi-a facut biopsia in conizatie-diagnosticul este displasie severa de grad sporit cin 3 carcinom in situ, am 2 saptamini si tot singerez merg practic zilic la medic.Apoi peste 3 luni va fi repetat pap-test si analize, colposcopie.Ce sa inteleg, ca peste 3 luni dupa interventie voi avea un raspuns sigur daca m-am tratat definitiv sau ca recidiveaza, Medicul a zis sa ma bucur de viata, dar nu pot fi linistita caci nu stiu rezultatul tratamentului si ma distrug psihic
0
14-05-2013, ora 16:43
LIVIA_PSC
Nu este medic/terapeut
LIVIA_PSC
pentru demet:
si eu am avut carcinom in situ, asta dupa ce de prin 2010 ma tot duc pe la medici( am avut pap test modificat, tulpina hpv18), tratamente cu ovule cervugid, echinaceea, isoprinosine, tratament local cu aldara..si tot la interventie ERAD am ajuns in noiembrie 2012. este normal sa sangerezi dupa interventie gen erad sau conizatie. Conizatia aia a scos ce era modificat, deci teoretic o sa fii bine. si daca n-o sa fii, mai faci o interventie si tot asa pana te faci bine.
carcinom in situ e un cancer in stadiul 0, incipient...nu se moare din el daca mergi la doctor.
iti recomand cu incredere clinica micomi daca esti din bucuresti, dna doctor elena popa. e un medic profesionist, care nu te macelareste si te indruma orice ai avea.
la 3 luni dupa aceasta interventie, am scapat si de carcinom si de tulpinile hpv.

Sanatate multa si nu te impacienta. cancerul de col nu evolueaza in 3 luni. ca sa ajunga la carcinom, virusului hpv i-au trebuit cam 10 ani sa ajunga aici. chiar si asa nu e o tragedie...evolutia nu e asa rapida cum credem noi.
Noi oamenii avem placerea de a ne distruge psihic prin ganduri nejustificate.
Capul sus si mergi in continuare la doctor pana te linistesti!
0
26-06-2013, ora 21:21
alexaram
Nu este medic/terapeut
alexaram
Buna Livia!
Imi poti spune, te rog, daca ai facut conizatie? si daca da, cum te-ai simtit dupa.
Mie in urma unui control de rutina, mi-a iesit la Papanicolau LSIL, am facut colposcopie (ce a confirmat diagnosticul), am facut tipajul HPV(mi-a iesit tulpina 16 si 58), am facut ERAD (toata zona a fost cauterizata) si cand credeam ca am scapat, am primit rezultatul biopsiei (displazie severa CIN 3, carcinom scuamos in situ CIS, inclusiv in lumenul glandular mucinoase superficiale).
Doctorul mi-a spus ca trebuie sa fac conizatie (amputatie de col) si daca am noroc si glandele nu au fost afectate (sau ceva de genul) ma opresc aici.
Nici nu mai stiu ce simt!!! Imi este frica! Am nevoie sa stiu de la cineva care a trecut prin chestia asta, ca mai am o sansa la viata si la o familie! Nu am copii, iar daca aceasta interventie nu v-a avea succes imi pot lua gandul de la ei!
0
11-07-2013, ora 14:08
LIVIA_PSC
Nu este medic/terapeut
LIVIA_PSC
Buna Alexaram,

Erad-ul e tot o amputatie de col, doar ca se face cu ansa dermica nu cu instrumente chirurgicale clasice( ca in cazul conizatiei). Ce trebuie sa iti spuna tie doctorul, este daca marginile a ce a scos din col in urma erad-ului, sunt sanatoase ( neafectate de hpv). Probabil ca nu, si de aceea iti mai face o operatie, ca sa se asigure ca a scos toata zona afectata. Si eu am avut si carcinom in situ si cin 3 si acum sunt ok. Sansa la viata ai draga mea, nu te speria ca nu se mai moare din cancer de col daca te cauti suficient de des.
Copil nu stiu ce sa zic.poti sa ramai insarcinata, doar ca, in cel mai rau caz, iti vei face cerclaj ( iti coase colul la inceputul sarcinii), ca sa poti duce sarcina la sfarsit.( in cazul in care taie din col mai mult, e posibil sa nu se inchida cum trebuie). Nu sunt o experta, insa ce pot sa iti spun este sa lasi profesionistii sa se ocupe. Medicii nu vor raul nimanui. Sanatate multa si fii optimista. Daca te deprimi singura, nu te ajuti deloc.
0
20-10-2013, ora 11:30
gabriela mirela
Nu este medic/terapeut
gabriela mirela
Buna, la toata lumea sunt nou venita printre voi si as vrea daca se poate sa ma ajutati si pe mine cu anumite raspunsuri.am aproape 2 luni de la o limfadenocolpohisterectomie totala largita Wertheim, ma simt f bine(atat cat se poate)problema este ca la 1 luna cand au venit rezultatele de la histopatologic s-a gasit un singur ganglion care prezinta metastaza de carcinom scuamos, am fost trimisa sa fac si un tomograf abdomional cu solutie de contrast sa vada zona dupa operatie si rezultatul a fost foarte curat.dar totusi doctorita oncologa la care am fost a zis ca ma trimite si la un set de radiologie preventiv, sa nu mai apara ceva pe viitor, dar marea mea intrebare este daca eu am facut aceasta operatie ampla unde ar mai putea sa apara, nu as vrea sa imi radiez corpul si eu oricum de 2 saptamani am inceput un tratament homeopat tratament indicat de foarte multa lume.Astept cu mare nerabdare raspunsurile voastre si va doresc numai bine si multa multa sanatate si bucurii
ADAUGA UN COMENTARIU / RASPUNS


Utilizator: gabriela mirela Modificati profilul dvs
Ati scris 0 subiecte si 1 comentarii.
Ultimul dvs comentariu la:
histerectomie-complicatiiLogout

- See more at: http://forum.romedic.ro/prod/histerectomie-complicatii_012873.html#sthash.E6TTssUr.dpuf
1
12-04-2018, ora 11:26
Anonim1971
Nu este medic/terapeut
Anonim1971
Buna..nu de foarte mult timp.am un diagnostic de carcinom in situ grad 3 si am fost operata ma simt foarte bine..am o intrebare a facut cineva chimotetapie dupa operatie..mie toate analizele au fost foarte bune..acum astept raspuns la abaliza..
0
05-05-2018, ora 21:56
Maria 65
Nu este medic/terapeut
Maria 65
Buna Anonin 1971, am 3 saptamani de la operatie, histe totala cu anexe bilaterale, ma simt acceptabil si ieri mi-a venit rezultatul histopatologic. Rezultatul e bun, am scapat, nu trebuie sa fac chimio sau radiatii! Am stat cu sufletul la gura, dar extirpând tot, am scapat. Am avut HSIL CIN 3. Dupa operatie, organele extirpate se duc pt testul histopatologic. Se ia fiecare organ in parte sa se vada daca au mai fost, sau nu, celule canceroase si pe alte organe!! Asteapta rezultatul, dar daca ai acut histe totala cu anexectomie bilarerala, stai linistita, totul va fi bine! Raul a fost scos! Multa sanatate si tine-ma la curent!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: