displazie mamara

05-04-2012
preda daniela
Nu este medic/terapeut
preda daniela
Buna ziua. Sunt foarte speriata si nu stiu daca sa ma linistesc sau sa mai caut in continuare raspunsuri pentru problema mea.Sa va spun despre ce este vorba si as dori daca se poate o parere din partea dumneavoastra.In luna decembrie 2011 la sanul stang a aparut o durere ce a continuat si dupa trecerea menstruatiei(mentionez ca am dureri la ambii sani inainte de menstruatie).IN urma unei ecografii la sanul stang mi s-au descoperit 4 chisturi cel mai mare cu diametru de 4, 4 mm fara adenopatii.La sanul drept s-a descoperit un chist de 6/3, 3mm avand contur usor neregulat aspect transonic, perete subtire, fara adenopatii.Si la sanul stang unul dintre chisturi cu diametru de 2, 8 mm are un continut discret hipoecogen.Diagnosticul a fost de displazie chistica bilaterala cu recomandare de revenire peste 6 luni, fara administrare de nici un fel de tratament.Ingrijorarea mea este ca in axila stanga atunci cand ma sprijin in mana simt o durere iar la limita dintre umar si san cand ma masez se simt niste ganglioni usor mariti(sincer nu stiu ce inseamna sa se inflameze ganglionii axilari dar facand comparatie cu partea dreapta unde nu se simte nimic, in partea stanga simt acei ganglioni).Este posibil ca acei ganglioni sa se inflameze datorita palparii in mod repetat sau trebuie sa ajung de urgenta la un eco? termografia ajuta la ceva in cazul ganglionilor inflamati si a problemelor mele cu sanii ?( caci am o programare la o termografie pe 12 aprilie)
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.