displazie col CIN II

23-09-2009
stelutamonica
Nu este medic/terapeut
stelutamonica
Buna ziua,

Am urmatoarea problema:am facut PAP-ul in mai anul acesta si a iesit la rezultat ASCUS.Au urmat colposcopia si testarea HPV unde au iesit tulpinile 16 si 45.Am facut dupa aceea ERAD-ul si in urma analizei de laborator a iesit displazie col moderata, CIN II.
In paralel urmez un tratament cat de cat naturist, am renuntat la carne, ulei, sare(foarte putina mai folosesc), nimic prajit, lactate nu, oua mi s-a recomandat doar de prepelita.
Ma ajuta acest regim?Cat ar trebui sa il tin?Din ce am citit displazia poate reaparea si conteaza foarte mult alimentatia.
Si mai am o intrebare:fetita mea a mostenit acest virus HPV?Ea are 1an si zece luni si toate aceste probleme le-am desoperit dupa ce am nascut.

Multumesc frumos,
Steluta
5 comentarii
0
25-09-2009, ora 10:50
stelutamonica
Nu este medic/terapeut
stelutamonica
Buna ziua,

Nu am gasit raspunsul si nu stiu unde sa caut
Steluta
0
29-09-2009, ora 02:09
ade_20
Nu este medic/terapeut
ade_20
daca ai nascut pe cale naturala fetita nu are cum sa aibe si ea virusul..poate primi altceva... dar daca ai nascut prin cezariana poti sta linistita ca nu a afectat'o cu nimic.. in rest nu stiu sa iti raspund..multa sanatate
0
29-09-2009, ora 09:11
stelutamonica
Nu este medic/terapeut
stelutamonica
Multumesc,
Am nascut natural de 2 ori.Acum am fost la control si nu ii place medicului cum se vindeca acolo si mi-a dat tratament o luna apoi merg iar la control.Tin regimul naturist dar nu in totalitate ca nu reusesc, poate cu timpul.
Doamne Ajuta!
0
29-09-2009, ora 18:09
ade_20
Nu este medic/terapeut
ade_20
sper sa fie bine pana la urma..iti urez multa sanatate tie si copiilor tai!!! :*
0
05-08-2013, ora 11:28
stelutamonica
Nu este medic/terapeut
stelutamonica
Buna ziua,

referitor tot la problema de mai sus( displazie col CIN II, tulpini HPV 16 si 45, Rh negativ si un avort), ultima menstra pe 14 iulie, din 31 iulie am o scurgere maronie, fara miros.Am facut din nou testarea hpv si astept raspunsul.La analiza mi s-a spus ca ar fi tot de la col acea scurgere.Este posibil?Si inca o rugaminte:daca as mai ramane insarcinata, este aceasta sarcina cu risc mare?se poate merge pana la intreuperea ei?Multumesc anticipat pentru raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinul antiHPV
  • Testul Papanicolau
  • 61% mai puține cazuri de negi genitali după introducerea programului de vaccinare anti HPV
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  •