displazie cervicala H-SIL

05-12-2015
mami74
Nu este medic/terapeut
mami74
Buna ziua in urma acestui rezultat displazie cervicala H-Sil, am decis sa se intervina chirurgical, pe data de 21 10 2015 histerectomie totala cu anexectomie bilaterala.Dupa cele 6 saptamani, fiind ieri am primit rezultatul anatomo- patologic diagnostic CARCINOM EPIDERMOID MICROINVAZIV AL COLULUI UTERIN cod M/8076/3 std pT1a1NxMx polifibromatoza uterina examen macroscopic uter de 13/8/6cm cu fanta cervicala si submucosi cu diam intre 1cm si 4 cm.Examen microscopic cervicita cronica papilomatoasa cu specificatie bacteriana, acantoza, paracheratoza, displazie severa inclusiv in lumenul unor glande, suprajonctional.Cateva focare de microinvazie, sub 2 mm diametru, pe o extensie sub 7 mm.Emboli absenti.Fibroleiomioame uterine cod M 8890/0.Adenomioza.Trompe=usoara congestie, microchisturi vestigeale.Medicu ginecolog mi-a cerut sa duc lamele si blocul la un alt examen anotomo-patologic, am cancer de gr1 ce mai trebuie investigat dupa aceea revin la dansul cu rezultatul, ce pasi trebuie urmati?nu sunt refacuta total dupa operatie si nu mai am concediu medical pot merge sa mi-l prelungeasca tinind cont ca locul meu de munca implica efort fizic sustinut, mai ales dupa vestea pe care am primit-o, Multumesc pentru timpul acordat.
1 comentarii
0
29-02-2016, ora 21:28
Nokky
Nu este medic/terapeut
Nokky
Buna seara!pt ca in urma exam papa mi -a iesit hsil, a urmat colposcopia si biopsia(pe viu, ff dureros... doar suntem inca in evul mediu).Am sunat acum 2 zile, cu sufletul la gura sa aflu rezultatul biopsiei. Doctorul a avut diponibilitatea sa vb cu mine la telefon si sa-mi spuna ca rezultatul nu e bun deloc, ca am displazie severa si ca ar trebui sa fac o conizatie, apoi in urma analizei acelui fragment, sa urmeze ori tratament, ori histerectomie.Am intrebat daca nu ar fi mai indicat sa fac direct histerectomie.Mi-a raspuns ca el mi-a prezentat care ar fi etapele.Dr e tanar..abia anul trecut si-a luat atestatul in colposcopie..nu stiu cata experienta ar putea avea...problema mea a inceput de fapt in 2008..cu hsil..erad in iasi..apoi lsil - la cluj..apoi nicio leziune...penultimul test din 2013..perfect, nicio leziune, dar hpv 33-radacina cu risc crescut oncogen..iar acum la Instit regional de oncologie Iasi-displazie severa! Nu ma pot gandi la nimic altceva...caut doctori..clinici..nu stiu ce ar trebui sa fac..la cine? Unde? Nu stiu de ce am povestit aici...vazusem de fapt ca nici lui mami74 nu s-a obosit sa-i raspunda nimeni...sanatate tuturor!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.