disperat !!!

23-03-2009
clint
Nu este medic/terapeut
clint
Buna, ma chinui de vreo 10 ani sa scap de giardia si nu reusesc decat pe perioade scurte de timp. Asta iarna cam de pe 23 decembrie am facut o bronsita urata, cu febra, tuse
etc, am urmat un tratament cu antibiotice (ceclor de 2 g si altele) cam pana pe6 ianuarie, am crezut ca nu se mai termina, am schimbat vreo 3 antibiotice. Cu ocazia asta m-am lasat si de fumat, bun, la vreo 2-3 zile dupa tratament, am inceput sa ma balonez ff tare orice as manca, am arsuri care imi vin pe gat de la stomac, mai ales dupaamiaza si noaptea, scaunul la inceput a fost diareic si de 2-3 ori pe zi iar apoi dupa vreo saptamana s-a transformat nici moale nici tare dar se mentine ff urat mirositor si lipicios (mentionez ca fac in fiecare zi dimineata), gaze am ff multe si urat mirositoare.
Paradoxal in conditiile astea m-am ingrasat cam 10 kg dupa ce m-am lasat de fumat..Somnul de atunci este cumplit, foarte agitat, obositor, ma scol zapacit si obosit mai am cateodata si niste transpiratii ciudate reci noaptea. Peste astea se mai suprapune o stare de anxietate, agitatie, lipsa de concentrare de atunci care e foarte deranjanta.
Mi-am facut analizele, si mi-a iesit giardia (ca de obicei) in cantitate mare in scaun (am uitat sa spun ca ma mananca nasul cateodata foarte puternic), am luat tratamente cu fasigin, Metronidazol, Zentel, etc dar simptomele persista iar analizele arata tot giardia ( chisturi mai rare dar tot sunt). Am urmat tratamente naturiste cu usturoi, propolis, polen, ulei de catina, dar simptomele sunt aceleasi...Poate reusiti dvs sa ma ajutati pentru ca sunt efectiv disperat... am mai avut giardia dar chiar asa rau nu m-am simtit niciodata, intestinele parca sunt umflate continuu, stomacul imi da arsuri, ( mentionez ca iau Ranitidina de mai multi ani) sunt balonat mai ales dupaamiaza, nu dorm
noaptea ca lumea de vreo 2 luni, sunt chiaun toata ziua.
am fost la diferiti doctori si am inteles ca antibioticile mi-au distrus flora intestinala peste care s-a suprapus giardia...Dvs ce parere aveti? Va rog ajutati-ma, sunt disperat... Va multumesc anticipat. -
13 comentarii
0
27-03-2009, ora 05:06
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
In primul rand, unele dintre simptome se datoreaza "sindromului de discontinuitate" nicotinica, un fel de sindrom de sevraj ("Somnul de atunci este cumplit, foarte agitat, obositor, ma scol zapacit si obosit
mai am cateodata si niste transpiratii ciudate reci noaptea."). Va recomand o cura cu ceai de sunatoare si busuioc. 2 cani pe zi, de maxim 250 de ml (in total, 500 de ml pe zi). Va faceti o infuzie din doua parti egale; va va ajuta foarte mult, tinand cont ca ambele plante echilibreaza functia psihica, functie afectata de lipsa de nicotina, pe care mai mult ca sigur nu ati eliminat-o gradat din consum.

In ceea ce priveste problema digestiva, ar fi bine sa consultati un gastroenterolog si sa schimbati ranitidina cu un IPP (Inhibitor de pompa de protoni), precum: esomeprazol (NEXIUM), omeprazol (Omez, Omeran), pantoprazol (Controloc), lansoprazol (Lazap) etc.
Suferiti de reflux gastro-esofagian si pentru acest fapt, va rog sa nu mai consumati alimente picante, grasimi saturate, usturoi, rosii, ceapa, menta, cartofi prajiti si in general alimente prajite, coca-cola, apa minerala carbogazificata, ciocolata, produse de patiserie, cofetarie si rotiserie, cafeaua si alte alimente inalt procesate tehnologic, macar o luna de zile. Dupa fiecare masa care nu ar trebui sa fie copioasa (mancati putin si des, nu invers), evitati clinostatismul si nu numai, nu va aplecati si nici nu va intindeti, ramaneti "pe verticala" minim 30 de minute.

Intr-adevar, antibioticele distrug flora intestinala probiotica si determina o multitudine de efecte indezirabile cum ar fi: candida (in general infectii fungice), diaree, dureri abdominale, halena (miros urat al gurii), digestie greoaie, dispensie etc. Va recomand o cura cu Lactobacilus Acidophilus (3 pe zi cu 45 de minute inainte de masa) si pe langa acesta, va rog sa consumati macar un iaurt kefir pe zi.

Numai Bine si multa sanatate!
0
27-03-2009, ora 05:08
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
aaaaaaa.in leg. cu giardioza, cred ca singurul care va poate scapa de acest parazit, este uleiul extravirgin de dovleac, luat regulat, mult timp!
0
27-03-2009, ora 09:14
clint
Nu este medic/terapeut
clint
Multumesc mult dl. Nick pentru sfaturi
vreau sa precizez ca de fumat m-am lasat brusc de pe 1 ian 2009, am zis ca nu mai fumez si nu am mai fumat. M-am chinuit vreo 3-4 zile (visam numai tigari, etc) dar apoi mi-a fost foarte bine vreo cateva zile ( ma simteam mai vioi), am terminat tratamentul cu antibiotice si cam dupa aia au inceput problemele.
Ma gandesc oare daca si aceste tulburari digestive nu pot fi din cauza ca nu mai fumez? si dupa experienta dvs. cam cat pot dura? mentionez ca am fost fumator timp de 30 ani pana la 1 pachet pe zi.
Cu stima, va multumesc anticipat.
0
27-03-2009, ora 12:13
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Aceste tulburari digestive pot fi din cauza acelui "sindrom" dsp care v-am spus. Poate fi o modalitate prin care organismul se dezintoxina (are o multime de modalitati la indemana, dar o alege pe cea pe care "o considera" mai adecvata. Starile acestea, pot dura pana la aproximativ 3-6 luni, depinde de organismul dumneavoastra si de rapiditatea cu care el se "regenereaza". Pentru a evita aceste stari, majoritatea respecta o schema de terapeutica, schema care consta in aplicarea unor plasturi cu Nicorrete, plasturi care reduc treptat cantitatea de Nicotina, dar acum este prea tarziu, deja organismul dumneavoastra este pe ultima turnanta si va castiga cursa cu efectele neplacute!
Ohooooooo, pai ati fumat ceva..va imaginati ca organismul s-a obisnuit in 30 de ani cu suficient de multa nicotina (cateva tigari.maxim un pachet pe zi), iar dumneavoastra i-ati "taiat macaroana" brusc, ati avut vointa, nu gluma. Va rog insistent sa beti macar ceai de sunatoare si va asigur ca efectele neplacute (cel putin cele psihoafective), vor disparea

Cu multa placere,

NICK:)

P.S. Scuzati-mi repetitia: "organismul dvs."!
0
09-04-2009, ora 10:03
clint
Nu este medic/terapeut
clint
daca a mai trecut cineva prin astfel de experienta va rog sa postati aici, cu eventuale sfaturi
0
11-04-2009, ora 17:18
NejBuc
Nu este medic/terapeut
NejBuc
Buna, , clint' am citit ceea ce ai si acum 2 zile am mers si eu sa fac analize ca aceleasi simptome am si eu. Ce sa descoper decat giardia sunt speriata si disperata te rog frumos daca ai luat un tratament mai bun si ti-a trecut am si eu nevoie sa-mi spui si ce sa fac in aceasta situatie. Medicii mi-au spus sa nu ma ingrijorez ca e normal si cam toata lumea are. Nu sunt de acord cu raspunsurile lor.Te roog spune-mi si mie ce sa iau si ce sa fac in situatia asta.
0
13-04-2009, ora 09:27
clint
Nu este medic/terapeut
clint
Buna Nej, daca te referi la giardia, scrie-mi te rog - si descrie-mi simptomele exact, apoi poate colaboram sa ne ajutam unul pe celalalt, daca e despre fumat, incercam si acolo
0
13-04-2009, ora 20:30
NejBuc
Nu este medic/terapeut
NejBuc
Multumesc pentr-u ca mi-ai raspuns, astept sa vorbim pe mess mult mai detaliat si sa-mi dai ad. Sper cat mai curand posibil.Despre fumat nu am o problema doar cu ceea ce am descoperit Giardia asta nenorocita.ASTEPT SA VORBIM. SANATATE SI DOAMNE AJUTA SA FIE BINE
0
20-07-2009, ora 11:58
clint
Nu este medic/terapeut
clint
Draga Nick, am de acumaproape 8 luni si tot nu-mi revin, din contra, parca cele psihoafective s-au accentuat, scaunele nu mai sunt urat mirositoare (asta e singura inbunatatire), in rest anxietatea s-a accentuat, somnul este "tulbure", am o stare de nesiguranta si emotivitate accentuata si cateodata de frica, ce mai e aiurea tare, parca nu-s bun de nimic. Si am o ameteala in cap continua, ca un fel de presiune cand mai mare cand mai mica. Am fost si la psihiatru si mi-a dat Sertralium, Xanax, Depakine...de cand le iau ma simt si mai aiurea, chiar nu mai dorma ca lumea de loc, nu-s bun de nimic fiind ametit toata ziua...Ce parere aveti despre toate astea?
0
20-07-2009, ora 16:42
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salut Clint,

Mergi la medicul care ti-a prescris medicatia pe care ai precizat-o si roaga-l sa iti reanalizeze situatia medicala. Esti refractar la efectele pozitive ale medicatiei dar foarte responsiv la efectele adverse...

Numai Bine si multa sanatate!
0
21-07-2009, ora 11:07
clint
Nu este medic/terapeut
clint
Mentionez ca domnul doctor mi-a precizat ca efectele acestui tratament incep sa se simta dupa vreo 10 zile si ca trebuie sa-l fac minim 6 luni, m-a diagnosticat cu ceva de genul "fobii pe fond anxios cu atacuri de panica", care s-au accentuat si din cauza lasarii de fumat, e posibil? Mi-a si precizat ca la inceput ma voi simti ametit, somnolent, zapacit, dar in timp o sa ma simt bine.
Ce parere aveti despre medicatia data? Sertralium 50mg/seara, Xanax 50mg de 2/zi, Depakine 300mg/seara
Crede-ti din experienta dvs ca poate da asa efecte secundare? E bun pentru diagnosticul pus?
Va multumesc
0
21-07-2009, ora 14:50
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna ziua!

Efectele unui tratament psihiatric apar dupa minim 14 zile, adica 2 saptamani si se consolideaza dupa minim 2 luni, maxim 4...efectele secundare sunt normale in conditiile in care dvs. v-a fost prescrisa o combinatie antidepresivo-anxiolitico-timostabilizanta.
Nu pot sa comentez cu privire la diagnoza pusa de dnul doctor pt ca dansul v-a pus-o in functie strict de anamneza "auditivo-vizualo-comportamentala"...tot ce pot sa va spusn este sa urmati schema de tratament si posologie cum v-a fost recomandat si sa aveti incredere ca va veti face bine!

Multa sanatate;)
0
19-09-2011, ora 14:01
mp3high
Nu este medic/terapeut
mp3high
heh, aceeasi problema si aici. Cand te vei face bine sa ma anunti si pe mine ce ai facut. Si fratilor, stati departe de Paracetamol, e foarte toxic, aveti la indemana toata gama de Nurofen pentru dureri de cap. Ameteala asta o am de 2 ani dar am inceput sa-mi mai revin. Cafeaua de dimineata e excelenta pentru asa ceva. Ca sfat, tine-ti o dieta echilibrata si un stil de viata activ desi pare imposibil." Where there's a will there's a way." O sa apara tratament si pentru asa ceva pentru ca ne inmultim pe zi ce trece. Keep on dreaming.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: