disfunctia tubara

08-05-2008
dani52
Nu este medic/terapeut
dani52
Sufar de circa 3 luni de probleme cu urechile.Intai am facut otita seroasa in urma unei viroze puternice care s-a prelungit cu tot tratamentul cu antiinflamatoare, antihistaminice, corticoizi local, bioparox, aerosoli cu ACC, antibiotice.Dupa peste o luna de astfel de tratamente mi s-a facut un consult la Spitalul Dr.Hociota (audiograma) mi s-a recomandat si efectuat o endoscopie de cavum (nimic special) si apoi mi s-au introdus niste tubusoare prin timpan pentru echilibrarea presiunilor. La nici o saptamana am facut infectie cu piocianic si a trebuit sa mi le scoata si sa fac tratament cu antibiotice. Cand am zis ca m-am revenit oarecum cu auzul, brusc, mi-au aparut dureri puternice in ambele urechi insotite de zgomote (fasaituri si pocnituri), o scurgere seroasa si o stare de rau care m-au determinat sa iau din nou antibiotice. Acum sunt in faza de revenire dupa acest episod dar urechile imi sunt foarte infundate, daca introduc cu presiune aer cu narile astupate intra foarte putin si se aude un clipocit, dar nu se desfunda de loc. Se pare, dupa cele pe care le-am citit pe net ca am disfunctie tubara, o problema care se rezolva greu sau, uneori, nu se rezolva decat partial. Ce pot face ca sa nu se mai repete episoade de genul acesta? Am citit ca exista un aparat numit Earpopper (http://www.earpopper.com/earpopper/get.htm). care ar putea ajuta oarecum dar cred, dupa descriere, ca nu face decat sa insufle aer in trompele Eustachio fara sa rezolve problema cauzala. Ce parere aveti, este bine sa-mi cumpar un astfel de aparat?
9 comentarii
0
11-05-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Earpopper, este un mic compresor care creste presiunea in fosele nazale, rinofaringe, cu scopul de a forta patrunderea airului in trompa si implicit in casuta timpanului.
Nu trateaza cauza !
Nu ati scris nimic despre problemele nazale( deviatie sept, rinita cronica, sinuzita ?)
Cred ca acolo trebue sa cautati cauza si vindecarea!
0
11-05-2008, ora 00:00
dani52
Nu este medic/terapeut
dani52
Multumesc pentru raspuns; nu stiu daca usoara deviatie de sept si rinita alergica de care am suferit mult timp, dar care acum nu se mai manifesta dacat ocazional prin stanut si rinoree, ar putea intretine aceasta suferinta dar, in mod sigur ca ea a fost declansata de o sinuzita in urma unei viroze; si in prezent mai am o secretie mucoasa care se mai scurge din sinusuri din cand in cand.
0
11-05-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Pana nu rezolvati problema cu nasul..urechea nu are nici o sansa sa se vindece!
Puteti sa va cumparati un aparat de AEROSOLI si sa faceti tratament la domiciliu pentru sinuzita, +spalaturi nazale.
Eurespal 3 pe zi 10 zile+ACC200 2 pe zi 10 zile.
Multa guma de mestecat, mentolata. Urechea uncalzita cu cev cald, uscat(perna electrica, uscator de par...dupa care apasand cu degetul in conduct..faceti un masaj al timpanului.fortindul sa se miste, se inpinge secretia din spatele timpanului spre rinofaringe...o sa simtiti o senzatie de eliberare!
0
12-05-2008, ora 00:00
dani52
Nu este medic/terapeut
dani52
Va multumesc pentru raspuns; am sa incerc cele recomandate si va mai tin la curent.
0
12-05-2008, ora 00:00
dani52
Nu este medic/terapeut
dani52
Cu ce sa fac aerosoli, cat timp si cu ce?
0
12-05-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Aerosoli se fac 10 zile..sedinta cate 15 min. 1- 2 ori pe zi.
In recipient se adauga ceai de musetel cald pana aproape de indicatotul MAX. se adauga 3-4 pic. de INHALANT+ 1ml de hidrocortizon acetat(sau 0, 5 mi de dexametazona)
0
03-08-2009, ora 16:07
Crasty
Nu este medic/terapeut
Crasty
Dl doctor, am si eu o intrebare: Acum aproximativ 5 ani de zile am avut pentru prima oara urechiile infundate, situatia asta a devenit tot mai frecventa astfel incat acum 3-4 ani am fost la un medic ORL. Mi-a explicat ca timpanul e "tras" inauntru si ca trompa e infundata, probabil din cauza unei alergii cronice. Mi-a recomandat miscare si plimbare in aer liber si sa mestec multa guma. Cand mestecam guma parca se mai desfundau pe moment. Situatia a evoluat in timp si am ajuns in prezent sa le am permanent infundate. Din cand in cand am cate o secretie ce se scurge parca in spatele nasului. Am mai fost la mai multi ORL-isti cautandu-ma de alte cauze posibile: am facut investigatii (radiografii) pentru sinuzite si totul e ok, am facut reducerea cu laser a unor hipertrofii de cornete nazale si nici o schimbare, am facut chiar RMN de fata pentru depistarea de tumori, si bineinteles nimic. Urechile imi sunt permanent infundate si am ajuns sa aud din ce in ce mai prost, de fiecare data il pun pe cel cu care vorbesc sa mai repete o data. Am doar 31 ani... Ce e de facut? Astept un sfat...ceva, orice... Multumesc anticipat!
0
04-08-2009, ora 09:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa mergi sa te internezi in clinica ORL...
posibil sa fie cazul de punctii transtimpanice.sau de un aerator transtimpanic !
0
21-10-2016, ora 13:43
LMA1977
Nu este medic/terapeut
LMA1977
Buna ziua,

Va rog spuneti-mi daca si ce ar mai trebui sa fac pentru a trata disfunctia tubara dreapta pentru care urmez tratamentul de mai jos prescris de dr.ORL-ist:
- Am luat 3 zile Medrol 1 cpx2/zi
- Sunt acum la al doilea flacon de Biorinil
- Aplic de doua ori / zi crema pe baza de augumentin, vit A si D
- Am terminat 30 cp de Sinupret (5 zile) si mi-am mai luat o folie cu 25 cp
Suplimentar pe reteta mai scrie la diagnotic pe langa disfunctia tubara dreapta si rinita ac purulenta dar secretiile mai sunt doar foarte putine.
Problema este ca nu sesizez nici o schimbare semnificativa in sensul ca urechea se desfunda in momentul in care stau culcat pe partea dreapta si se infunda inapoi daca ma ridic sau daca ma intorc pe partea stanga.
Urechea ramane infundata continuu pe tot parcursul zilei fara intermitenta.
Au trecut 7 zile de tratament si sunt ingrijorat pentru ca nu vad progres.
In luna august am avut si Otita externa(facuta la mare) dar despre care medicul ORL-ist nu a mai spus nimic la controlul de vinerea trecuta(14.10.2016).
Am tinut si perna calda cu nisip in spatele urechii aseara, am inceput sa fac aerosoli cu inhalant, am incercat si manevra cu inspiratie si astupare nari pe expiratie, mestec gua mentolata dar nu prea sunt adeptul tratamentului "dupa ureche" si nu as vrea sa agarvez situatia mai ales ca nici nu stiu care sunt riscurile.
Ar putea fi cazul de un antibiotic oral mai puternic sau nu are rost? Ce ma sfatuiti?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: