Grup de suport pentru bolnavii de cancer

07-11-2013
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Doresc sa creez un grup de sprijin pt. bolnavii de cancer din bucuresti deoarece de cand merg prin spitale am observat o totala lipsa de dialog intre pacienti. De curand am fost in spitalul elias si din cei 20 de pacienti doar 2 stateau de vorba si dupa circa 4 ore am reusit sa discut si eu cu o doamna aproape o ora.Vreau sa va spun ca ceilalti nu ridicau privirea din pamant ceea ce te facea sa te gandesti la moarte si ca ei sau dat batuti nnnnnnnnnnnnnnnnnnnaaaaaaaaasol fratilor.Ieri am fost la municipal si toti pacientii circa 30-40 erau veseli discutau intre ei isi inparteau trairile beneficiile si cat am stat am discutat cu o parte dintre ei efland numere de telefon de la alti doctori ceea ce le-a facut bine si altele, deci este benefic un astfel de grup.
4 comentarii
0
08-11-2013, ora 18:56
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Dati-i drumul, cine va impiedica???ce fel de grup...virtual, real???
0
09-11-2013, ora 19:13
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Din punctul meu de vedere doresc sa fie un grup real sa ne intalnim personal pt. a ne ajuta reciproc deoareca am observat un aspect foarte negativ emiotional:eu sunt o persoana care mi-am ajutat apreoapele chiar daca a avut de suferit sotia la munca am fost foarte apreciat dar acum cand nu mai pot tine pasul cu colegii( nu mai pot fizic, obosesc foarte tare) toti se comporta cu mine de parca am murit, un lucru foarte neplacut pt. pacient, te simti forte rau.Nici familia nu stie cum sa se poarte cu un bolnav de cancer, pe mine ma intreaba din 10 in 10 minute daca sunt bine in loc sa-mi zica hai sa facem ceva( eu nu am voie sa fac nici un fel de efort si cu toate astea tot particip la treburile casei), excluderea persoanei din viata de zi cu zi este demoralizanta pt. pacient lucru de care cei apropiati nu i-si dau seama.Este la fel ca si comportamentul colegilor de munca: cat esti in activitate te ajuta dar cand te-ai pensionat i-ti dau cu flit parca nici nu teau cunoscut vreodata.
Chiar daca nu pot sa-mi ridic copii in brate tot merg cu ei in parc ca sa le arat ca sunt OK, chiar daca ma doare operatia tot ii duc la scoala si gradinita ca sa le arat ca sunt langa ei, asa ar trebui sa faca toti pacientii sa fie activi sa-si spuna ca nu au fost infranti ci numai un pic intarziati sau incetiniti. SANATATE TUTUROR.
0
09-11-2013, ora 22:40
SecondChance
Nu este medic/terapeut
SecondChance
MARTON este foarte bun un grup de suport real, dar este mai greu de realizat, insa cel mai bine este sa deschizi chiar tu un grup de suport la sectiunea de la Boli / Tumori benigne si cancer si acolo sa discutati inclusiv chiar cum si unde sa va intalniti in realitate. Dar baza trebuie sa fie un grup pe internet ca sa postati acolo toate informatiile necesare, sa va anuntati stirile noi medicale, inclusiv sa vina si alti oameni cu informatii. Pana la urma trebuie sa ne folosim de tehnologie pentru ca multi poate sunt din alte orase, multi lucreaza si nu pot ajunge la o anumita ora, informatiile sunt la vedere nonstop, comunicarea la fel, puteti sa scrieti un mesaj si sa va raspunda oricand cineva la orice ora. Incepe chiar de aici de pe romedic mai ales ca este cel mai mare forum medical.

Exista la librarie o carte special pentru vindecarea cancerului, foarte buna: "Spune NU cancerului" scrisa de Patrick Holford te rog mult sa o citesti o gasesti la Carturesti la mall, Afi cotroceni sau o comanzi pe internet.

Eu ti-am mai scris un mesaj pe mesaje private, sigur ti-au mai scris si alti oameni pe privat, gasesti mesajele private pe profilul tau si acolo la Mesaje.

Iti doresc sa ai aceeasi putere de lupta in continuare si Dumnezeu sa te ajute asa cum m-a ajutat si pe mine acum 2 ani!
0
09-11-2013, ora 22:51
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
am mai citit si eu carti despre cancer dar doctorii nici nu vor sa auda de naturiste asa ca acum incerc sa le acord doua luni de proba cu medicamentul minune numit sutent si pe urma voi incerca si naturistele.Recunosc ca au si ele ceva bun dar eu fiind mai tanar nu pot inca risca sa ma bazez in totalitate pe ele.Am citit cartea numita ANTICANCER scrisa de un doctor pe nume DAVID SERVAN-SCHREIBER o carte nemaipomenita si care dupa parerea mea este si adevarata realitatea ca doctorii se bazeaza in totalitate pe medicamente( chimicale).

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Depistarea precoce a cancerului la femeie
  • Cancerul la sân – o amenințare care poate fi prevenită
  • Un dispozitiv nanometric ar putea depista și supraveghea evoluția cancerului
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • Consumul ridicat de cafea a fost asociat cu creșterea riscului de cancer colorectal la bărbați
  • Cologuard - un nou test neinvaziv de screening pentru cancerul colorectal
  • Administrarea zilnică de aspirină scade riscul de cancer (meta-analiză)
  •