discopatie lombara

24-10-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Buna ziua!
Ma numesc Catalina S si am 28 de ani. In urma cu 6 ani m-am "imbogatit" cu o discopatie lombara, care se incapataneaza sa ma sicaneze in fiecare zi.
Cum tratamentale cu medicamente nu prea au avut succes, am hotarat sa incerc acupunctura.
Domnul doctor mi-a cerut si analizele pentru a se convinge ca nu este vorba si de un reumatism.
La analize mi-ai iesit anormali urmatorii indici:Fibrinogemia-380, Sideremia- 150, vsh-16, proteina C reactiva-1, 4338, miditron ket-5, gamma 20.5, numar celule rosii-3, 65, hemoglobina-10, 6, hematocrit-30, 5.
Puteti sa imi interpretati pe intelesul fiecarui muritor ce semnifica acestea?
va multumesc foarte mult si astept raspunsul cu nerabdare!
1 comentarii
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Draga Catalina,
Din analizele pe care mi le-ai trimis reiese ca ai o anemie usoara (sunt scazute hemoglobina, hematocritul si numarul celulor rosii).
VSH semnifica viteza cu care se depun hematiile dintr-o proba de sange aflata intr-un cilindru (asta povestita mai pe scurt). La tine VSH-ul e putin crescut.
Fibrinogenemia, proteina C reactiva si gammaglobulina(ca si VSH-ul) reflecta prezenta inflamatiilor (ceea ce este si cazul tau dupa parerea mea).
Sideremia reprezinta fierul circulant din sange, dar la tine este normal.
Daca mai vrei sa stii si alte lucruri pe aceasta tema, gasesti informatii pe site-ul nostru la sectiunea "Analize medicale": http://www.romedic.ro/analize_medicale/analize.htm
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Discopatia lombară - tratament, recuperare și evoluție
  •