disconfort in picior

13-07-2009
robert222
Nu este medic/terapeut
robert222
am 17 ani si acum un an m-am lovit de o banca din clasa cu picioru atunci nu ma durut deloc, dar la cateva zile intr-o seara am simtit ca un frig in picior si de atunci am u fel de disconfort si genuchiul este unflat si am ipresi ca si degetul mic de la picior este umip blaocat ce in recomandati
10 comentarii
0
13-07-2009, ora 21:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Trebuie sa fiti mai explicit: va doare piciorul sau genunchiul?? V-ati lovit la picior sau la genunchi?
trebuie sa precizati localizarea anatomica precisa a problemei.
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
14-07-2009, ora 09:53
robert222
Nu este medic/terapeut
robert222
Mam lovit deasupra genuchiului nu am nici o durere decat o stare de discconfort in picior
0
14-07-2009, ora 09:57
robert222
Nu este medic/terapeut
robert222
si este unflat sub genuchi
0
14-07-2009, ora 13:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Nu va putem sfatui de la distanta.
Consultati un ortoped, e singura solutie.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
04-09-2009, ora 11:09
robert222
Nu este medic/terapeut
robert222
buna ziua as avea si eu o intrebare la dumneavoastra ma doare spatele pe partea stanga si se simte un os in spate si a coborat si pe picior in jos pe fesa si a ajuns pana in laba piciorului si mia amortit degetu mic de la picior credeti ca este de vina nervul sciatic
0
15-09-2009, ora 01:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Cu mare probabilitate este vorba despre o discopatie lombara.
Consultati un neurochirurg specializat in Chirurgie Spinala.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
08-05-2011, ora 22:25
virgilmm1
Nu este medic/terapeut
virgilmm1
Buna seara. Am si eu o mica problema. La varsta de 11 ani am avut al doilea deget din partea dreapta -nu degetul mic, urmatorul; de la piciorul drept, rupt. L-am avut in gips, iar anul trecut am sesizat ca degetul a ramas putin cam mic. Am fost la Azuga( la un spital de specilitate) si domnul doctor, dupa ce mi-a facut o radiografie, mi-a spus ca degetul nu este rupt, dar ca a vazut ca este un mic chist acolo( nu era sigur ) si mi-a spus sa mai fac o radiografie si anul acesta, pentru a vedea diferente intre cele doua radiografii. Peste 2 saptamani, eu voi merge la bucuresti pentru si cea de-a doua radiografie. Intrebarea mea este: de ce a putut acest deget sa ramana mai mic ( observ ca nu creste deloc, spre deosebire de celelalte, care tind incetul-incetul sa il intreaca)? Este vreo solutie sa il fac sa creasca din nou? Multumesc anticipat.
0
08-05-2011, ora 23:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Fara sa vreau sa va contrazic neaparat, cred ca este vorba despre al patrulea metatarsian ramas mai scurt, si nu despre un deget (chiar daca, aparent, asa vi se pare). Problema este mai frecventa decat pare (eu o intalnesc de 10 ori pe an, insa exista multi ortopezi care n-o vad niciodata in cariera..).
Un consult clinic, coroborat cu studiul radiografiilor, va elucida diagnosticul si mai ales atitudinea terapeutica.

Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
08-05-2011, ora 23:52
virgilmm1
Nu este medic/terapeut
virgilmm1
Buna seara! Va multumesc mult pentru informatii. As dori sa stiu: daca nu ma operez la picior, pe viitor, ce se poate intampla? Pe internet nu am gasit simtomele acestei "boli". S-ar putea sa acuz dursri ?
0
08-05-2011, ora 23:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este absolut imposibil sa aflam ce aveti, de fapt, fara o examinare clinica directa.
Prin urmare, raspunsul la intrebarile D-voastra depinde strict de aceasta examinare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de picioare
  • De ce te dor picioarele - cauze și tratament
  •