disconfort abdominal - durere surda in abdomenul inferior

30-05-2007
asmera
Nu este medic/terapeut
asmera
De vreo saptamana am o durere surda ca o inflamatie in abdomenul inferior. Nu este non stop doar in unele zile. Am si diaree si sunt umflata, balonata. Ce poate sa fie?
10 comentarii
0
30-05-2007, ora 00:00
2510
Nu este medic/terapeut
2510
cand apare durerea?este insotita de greata sau varsaturi?unde mai exact in abdomenul inferior?ati observat daca trece intr-o anumita pozitie sau la vreun medicament?durerea e localizata sau are puncte de iradiere?
0
31-05-2007, ora 00:00
asmera
Nu este medic/terapeut
asmera
Durerea apare dupa ce mananc ceva. Nueste insotita de greata sau varsaturi. In centru sub buric pana jos de tot. Nu trece la nimic, dar nici nu am luat ceva. E localizata nu iradiaza, cred
0
31-05-2007, ora 00:00
2510
Nu este medic/terapeut
2510
parerea mea este ca ar trebui sa va duceti la un medic chirurg, pentru a va face un examen obiectiv al abdomenului.daca spuneti ca nu este insotita de varsaturi sau greata, e posibil sa aveti o problema a colonului.mai ales daca aveti si diaree.poate puteti sa va faceti si o echografie abdominala.eu nu pot sa imi dau seama exact ce este, daca nu vad.astfel de probleme se investigheaza prin examen obiectiv-adica o palpare a abdomenului si mai ales prin ecografie.e posibil sa aveti o problema legata de colon, dar de asemenea e foarte posibil sa aveti si o hernie, sau chiar o durere de perete.ar trebui, v-am spus, sa mergeti la un chirurg sa va vada.va doresc multa sanatate si astept raspuns!
0
31-05-2007, ora 00:00
2510
Nu este medic/terapeut
2510
parerea mea este ca ar trebui sa va duceti la un medic chirurg, pentru a va face un examen obiectiv al abdomenului.daca spuneti ca nu este insotita de varsaturi sau greata, e posibil sa aveti o problema a colonului.mai ales daca aveti si diaree.poate puteti sa va faceti si o echografie abdominala.eu nu pot sa imi dau seama exact ce este, daca nu vad.astfel de probleme se investigheaza prin examen obiectiv-adica o palpare a abdomenului si mai ales prin ecografie.e posibil sa aveti o problema legata de colon, dar de asemenea e foarte posibil sa aveti si o hernie, sau chiar o durere de perete.ar trebui, v-am spus, sa mergeti la un chirurg sa va vada.va doresc multa sanatate si astept raspuns!
0
31-05-2007, ora 00:00
ROXANA1
Nu este medic/terapeut
ROXANA1
si eu am avut aceste dureri in zona dintre buric si pubis.
cred ca trebuie sa faceti un examen cropoparazitologic. s-ar pute sa aveti jardia sau alt parazit.
oricum neaparat investigati colonul.
durerea este si la palpare?
0
01-06-2007, ora 00:00
asmera
Nu este medic/terapeut
asmera
Nu doare la palpare. Si culmea de ieri dupa masa nu ma mai doare. Aseara am eliminat puternic gaz, de dimineata la fel si acum sunt doar putin balonata dar fara sa ma doara nimic.
Multumesc pentru sprijin si bunavointa. Multa sanatate
0
18-08-2007, ora 00:00
nikjo
Nu este medic/terapeut
nikjo
de o saptamana ma doare burta, simt ca ma arde, cand ma palpez in partea dreapta simt ca ma doare, imi vine sa elimin gaze pe gura mai tot timpul, nu pot avea scaune in fiecare zi, ma simt balonat si am o stare de rau, de neliniste.
0
21-11-2009, ora 13:18
angelina_stoo
Nu este medic/terapeut
angelina_stoo
Am o intrebare cine ma poate ajuta, am o durere de 4 ani in partea dreapta apendicele nu este ca am fost la dr de nenumarate ori, ovarul nu este ca am fost si ptr el de o gramada de ori, ma balonez aproape zilnic si atunci cind ma duc la toaleta ptr materiile fecale am o durere de ma taie in toata zona de jos a abdomenului ma ia cu calduri. De cite ori am fost la medici mi sa spus ca nu am nimic. am fost in resita de unde sunt, am fost in timisoara la o renumita clinica privata. nimic. la un moment dat mi sa dat de la timisoara debridat si diagnostic colon iritabil. poate ma ajuta cineva. Multumesc.
0
06-12-2009, ora 17:07
celiac
Nu este medic/terapeut
celiac
pt angelina_stoo poti incerca o dieta stricat fara gluten...s-ar putea ca sa fie vorba de o intoleranta la gluten. daca da rezultate (te simti mai bine cu digestia) vorbeste cu doctorul tau pt analize mai detaliate
0
28-09-2016, ora 15:04
PAndrei
Nu este medic/terapeut
PAndrei
Da asa cred, e intestin iritabil care are diverse manifestari
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diareea acută
  • De ce apar balonările?
  • Diareea bebelușului
  • Suplimentarea cu enzime digestive în cazul abuzului alimentar
  • Durerea de burtă
  • Topul alimentelor ce produc gaze (balonare)
  • E normal să mă balonez atât de tare indiferent ce și cât mănânc?
  • De ce burta femeilor are o formă diferită față de cea a bărbaților?
  • Balonare imediat după masă - cauze și tratament
  •