dinti nu prea albi, dar nici galbeni...

22-02-2007
teoim
Nu este medic/terapeut
teoim
Nu pot sa spun ca sunt galbeni, dar nici albi nu-i pot numi. Nu fumez, nu beau cafea, am o igiena precara, asa ca nu inteleg de ce nu sunt albi.
Care ar putea fi cauza?
Va multumesc!
6 comentarii
0
23-02-2007, ora 00:00
dr_giullia
Nu este medic/terapeut
dr_giullia
culoarea naturala a dintilor nu este albul ala straveziu pe care-l vezi la tv!!culoare dintilor e usor galbuie!ba mai mult, fiecare dinte are galbenul lui!daca te uiti cu atentie, caninii sunt usor mai galbeni decat restul frontalilor...nu te impacienta!!dintii naturali si sanatosi nu sunt albi!
0
02-03-2007, ora 00:00
teoim
Nu este medic/terapeut
teoim
Va multumesc pentru timpul acordat. Nu faceam comparatie cu acei dinti perfecti care-i vedem la tv, ci cu cei ai sorei mele. Cu toate ca ea fumeaza si consuma cafea, circumstante care atenueaza sanatatea dintelui, ea ii are mai albi ca ai mei. Dar asa cum oamenii difera intre ei, poate asa este si cu dintii.
0
11-03-2007, ora 00:00
lary2482
Nu este medic/terapeut
lary2482
nici dintii mei nu sunt atat de albi cat mi-as dori, dar fumez, beau cafea...si ii am mai curati si mai albi decat multe cunostinte ale mele, singura problema pe care o am acum este singerarea gingiilor, imi este foarte frica pentru ca am mai multe cazuri de parodontoza in familie, am fost la dentist si mi-a recomandat sa-mi fac o ortopantomograma, dar imi este foarte frica...cum as putea sa scap de singerare...
0
01-04-2007, ora 00:00
arcond
Nu este medic/terapeut
arcond
Igiena orala de eficienta maxima este in cele mai multe cazuri solutia ideala pentru problemele cu dantura.
0
14-04-2007, ora 00:00
Patriciax
Nu este medic/terapeut
Patriciax
daca e vorba de o igiena precara.e si normal
0
11-01-2021, ora 01:51
MarcelX
Nu este medic/terapeut
MarcelX
Cred ca cel mai util ar fi sa mergeti la un cabinet stomatologic (spre exemplu --------*) care sa ajute cu sfaturi si informatii, mai ales daca vreti sa va faceti albire profesionala, sau doar o rutina de ingrijire a dintilor :)

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anestezia dentară
  • Extracția dentară
  • Dinții îngălbeniți - cauze și tratamente
  • Cariile dentare
  • Eroziunea dinților
  • Urgentele dentare - primul ajutor
  • Periuța de dinți manuală
  • Albirea dinților acasă
  • Obiceiuri care afectează dantura
  •