dinti fracturati copil 6 ani

15-04-2012
emiliacamelia
Nu este medic/terapeut
emiliacamelia
buna ziua, fetitei mele in varsta de 6 ani, in urma unui accident la scoala i s-a retezat aprox 1/4 din incinsivul central permanent de jos si o parte din spate inspre varf a incisivului permanent superior central.Noi locuim in Norvegia si la cabinet i-au aplicat pe dinti prin lipire intai un gel albastru si apoi plastic au zis ei ca se cheama care l-a modelat si a reconstruit partea din dinte distrusa.Radiografiile nu au aratat distrugeri la radacina dintilor.Eu inca sunt in stare de soc..Intrebarile mele ar fi
1 exista o alta solutie mai buna pe care as putea-o alege in Romania?
2 materialul cred ca este compozit poate fi toxic pentru corpul ei?
3la ce sa ne asteptam in viitor pentru acesti dinti si cat de des trebuie schimbate plombele
5 pe ce perioada de timp doi dinti loviti in copilarie pot fi mentinuti vitali?
2 comentarii
0
15-04-2012, ora 19:15
aza-andra
Nu este medic/terapeut
aza-andra
Buna ziua.Am sa va raspund pe puncte:
1.Nu exista o solutie mai buna.Dat fiind faptul ca fetita are numai 6 ani si inca maxilarele ii sunt in crestere si mai mult de atata la aceasta varsta nici varful radacinii numit apex nu este inchis, deci nici un tratament de canal definitiv nu se poate face, este o solutie de tratament bine aleasa.
2.Compozitul nu este toxic pt organism, orice material folosit in cavitatea bucala firesc ca este biocompatibil cu tesuturile adiacente si evident si cu organismul.
3.Pt prognosticul pe viitor va pot spune ca in mod normal trebuiesc efectuate controale din 6 in sase luni pt a se verifica vitalitatea dintelui, mai exact sa tineti sub control nervul dintilor, avut grija ca acesta sa nu moara cum se zice in popor, mai exact sa nu se formeze necroza dentara.Deci daca mergeti la control atunci cu siguranta medicul va va instiinta cand vor trebui schimbate plombele
4.Exact cum v-am spus sanatatea pulpei dentare, deci mentinerea dintelui "viu" pe arcada dupa ce a avut loc un traumatism este un raspuns subiectiv.Depinde de mai multe lucruri...de cat de mare este ruptura dentara, de cat de mare a fost traumatismul, de cat a trecut de la traumatism si pana ati ajuns la medic si nu in ultimul rand de modalitatea de lucru a medicului respectiv, ma refer la izolare perfecta sa nu fi patruns saliva in cavitate in momentul lucrului pt a se evita contaminarea cu bacterii, dar sunt convinsa ca cei la care ati mers au facut tot ceea ce trebuia facut.Bafta in continuare.
0
15-04-2012, ora 19:53
emiliacamelia
Nu este medic/terapeut
emiliacamelia
multumesc pentru raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul