dinti de lapte la 18 ani

06-08-2011
vanilla7
Nu este medic/terapeut
vanilla7
am mare nevoie de parerea dvs.am 18 ani si inca am caninii de lapte.am facut radiografia iar medicul meu stomatolo mi-a spus ca nu vor mai iesi niciodata.deocamdata acestia mai rezista...dar la un moment dat vor pica si ei.si bineinteles ca ramane un spatiu inestetic.am intrebat medicul deja ce voi face in acel moment, insa evita sa imi raspunda...este posibil sa scot caninii acum si apoi sa fac implant in locul lor? mentionez ca port aparat mobil pt o problema cu incisivii care au fost crescuti in spate insa mai dureaza putin pana vor fi gata...nu stiu cat ar putea asta sa afecteze caninii, insa am nevoie de un raspuns, daca pot face implant dupa ce as scoate caninii.care nu sunt intr-o stare foarte buna.
6 comentarii
0
06-08-2011, ora 17:03
vanilla7
Nu este medic/terapeut
vanilla7
*este vorba despre incisivii laterali.pozitia lor este corectata cu un aparat mobil
0
07-08-2011, ora 20:21
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
ati intrebat si ortodontul? sau cine va face tratamentul cu aparat mobil?????
0
07-08-2011, ora 20:23
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
am raspuns la un post asemanator " respiratie urat mirositoare" de ioanalezeu
0
07-08-2011, ora 22:10
vanilla7
Nu este medic/terapeut
vanilla7
da am intrebat medicul care se ocupa de aparat, insa imi raspunde prin: o sa vedem atunci.nu se stie...etc..si as vrea sa stiu daca este posibila extractia caninilor de lapte si apoi implantarea altora...va multumesc frumos ca mi-ati raspuns!!!!!
0
08-08-2011, ora 11:21
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
caninii de lapte se vor scoate, dupa care, cele doua variante posibile de tratament sunt: fie se redreseaza caninii definitivi inclusi in os, aducandu-se pe arcada cu ajutorul unui aparat fix, daca este posibil...fie se pun implanturi dentare dupa ce se scot si caninii definitivi din os. numai un ortodont poate sa va spuna in care din cele doua situatii va gasiti. daca ortodontul dvs nu este sigur in momentul de fata, puteti sa cereti si o alta parere, a altui ortodont.
0
08-08-2011, ora 14:40
vanilla7
Nu este medic/terapeut
vanilla7
din radiografie mi s-a spus ca nu exista caninii definitivi nici macar in os..o sa mai cer pareri.va multumesc frumos pt raspuns!!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ingrijirea dintilor de lapte
  • Igiena orală la copii
  •