dintele nu raspunde la anestezie... rog ajutor!

12-03-2010
aditop
Nu este medic/terapeut
aditop
Buna

Am si eu o problema si as avea nevoie de un sfat/parere sugestie: Iata care este situatia:

Cronologic, totul a inceput in iarna lui 2007, cu miros urat in nas, puroi, fara dureri, etc. Au urmat mai multe vizite la ORL, tratament cu antibiotice, spray-uri si pentru o perioada problemele "dispareau", urmand ca in timpul unor raceli, contact cu aer rece, vant, sa reapara acel miros urat.

Peste un an am luat decizia sa fac un pic de ordine la dantura. Dat fiind ca sufar si de o problema neurologica care ma impiedica sa deschid gura prea mult am amanat destul de mult timp vizita la stomatolog. Pe scurt mi s-au scos dintii ce nu mai puteau fi tratati, urmand sa mi se monteze o lucrare. Primul semn de intrebare a aparut la premolarul din partea dreapta sus (nu ii stiu exact dupa denumiri/notatii) care refuza sa raspunda la anestezie. Cu mare greutate (a durut) a fost pilit.

In prezent: in urma cu o luna au aparut niste dureri de cap ingrozitoare; am fost la ORL, mi-am facut o radiografie si rezultatul: Sinuzita maxilara dreapta cronica, odontogena. Au urmat punctii sinusale, 8 la numar, cu extragere de puroi urat mirositor. ORL-istul mi-a recomandat tratarea dintelui pt ca altfel pot sa fac 100 de punctii si tot degeaba (nu mai spun cat sunt de neplacute..)

Inapoi la stomatolog, am facut si o radiografie dentara, in care acesta a observat ca "ceva" nu ar fi in regula, apoi a dorit sa scoata nervul, sa curete canalul, etc. Problema este ca nu amorteste deloc dintele si orice interventie este extrem de dureroasa...astazi dupa ce m-am ridicat de pe scaun nici nu mai stiam in ce parte e usa cabinetului.asta pt un progres de 1-2mm local
Partea buna, daca se poate spune asa, este ca lucrarea nu a fost lipita definitiv. Eu as dori sa-mi scoata dintele (chiar daca ramane gol locul in lucrare...ma gandesc ca se poate prelucra cumva, insa vreau sa scap de aceste complicatii) medicul stomatolog ramanand destul de rezervat (foarte de treaba si intelegator dealtfel, cu un pacient cu multiple alte probleme pe langa asta).

Acum sunt foarte derutat, confuz, mentionez ca dintele nu doare, durerea de cap a disparut dupa punctii, insa imi este frica sa nu ajung la operatie.Ce se intampla daca in urma extractiei se deschide sinusul? cam aceasta a fost intrebarea medicului stomatolog. De o saptamana iau tratament cu Ciprofloxacina 500mg/12h dat de ORL-ist.

Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat/sugestie pt ca sunt extrem de derutat, ce mai, sunt la pamant...mai ales dupa ultimele opt zile in care in fiecare zi am facut cate o punctie in sinus.

Va multumesc pt rabdarea de a citi acest post mai lung s astept cu nerabdare orice informatie. Urmeza ca vineri sa merg din nou la chinuri pt inca 1-2mm...nu mai dorm noaptea numai la gandul asta, nu mai sunt interesat de nimic.ufffff
4 comentarii
0
12-03-2010, ora 12:36
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Buna aditop. N-m inteles un lucru;sinuzita are punct de plecare premolarul despre care vorbeai? Pentru ca daca este cu infectie(puroi) la radacina, nu mai necesita anestezie pentru tratament de canal (nervul este mort)- necesita anestezie doar pentru rezectie apicala/extractie.
in al doilea rand, nu stiu ce fel de anestezic ti s-a facut. Acum exista pe piata anestezice foarte bune, care isi fac efectul foarte repede (in special la maxilarul superior, unde osul nu este asa dens)plus diverse tehnici de anestezie.Nu cred ca trebuie sa te gandesti la extractie, mai ales ca acel dinte este acoperit de lucrare (in acest caz va trebui sa renunti si la lucrare, deoarece acest dinte are rolul lui in sustinerea lucrarii-este un dinte stalp). In privinta deschiderii sinusului in timpul unei eventuale extractii, nu este asa o mare problema daca medicul observa acest lucru si stie ce e de facut (iti recomand, daca faci extractie, sa o faci la un medic chirurg BMF-vad ca medicul stomatolog te-a intrebat pe tine ce se intampla daca se deschide sinusul!!!). Inca ceva, pe viitor daca ti se scoate nervul la o masea si te doare cu tot cu anestezie, sa stii ca se poate completa cu anestezie intrapulpara (se injecteaza cateva picaturi de anestezic direct in canal)-nu da gres. Bafta multa!!
0
12-03-2010, ora 14:08
aditop
Nu este medic/terapeut
aditop
Buna ziua Dr. As,

multumesc frumos de raspuns. Da, sinuzita are punct de plecare acel premolar. In fond am facut 2 radiografii: fata (trimis de ORL) si alta dentara dar numai la dintele cu pricina--a fost susectat acesta pentru ca este singurul la care nu prinde anestezia (asta am remarcat cand a fost pilit). Cred ca ar trebui sa fac un RX mai performant, am avut impresia ca se merge cu presupusul dupa RX-urile facute.

Despre anestezic, nu retin numele insa stomatologul a spus ca e cel mai bun de pe piata, si ca nu s-a mai intamplat sa nu prinda. (a facut mai multe injectii in jurul dintelui). Deasemenea a vrut sa administreze anestezic in canal insa nu nu am suportat sa lucreze acolo cu freza, pt 1-2mm am chinuit ingrozitor (simteam ca si cum ar fi fost pe viu).

Voi incerca sa caut un chirurg BMF bun in TM, insa tot nu-mi imaginez cum o sa fie anesteziat acel dinte.

Cel mai tare mi-e teama de o cura radicala de sinus, asta dat fiind si problemele mele neurologice (crampe/spasme musculare necontrolate declansate chiar de intepaturi, etc)

Multumesc mult!
0
18-03-2010, ora 01:40
aditop
Nu este medic/terapeut
aditop
Am consultat un chirurg BMF si inca un ORL-ist. Chirurgul, in urma unui test de vitalitate (avea un fel de sonda ce transmitea un curent electric in dinte), nu a gasit a fi ceva in neregula cu molarul respectiv suspectand ca infectia ar putea proveni de la un dinte scos cu ceva timp inainte (cand am facut "curatenia" dinaintea montarii lucrari), explicand ca un dinte care este vital nu are infectie sau ma rog nu poate fi sursa de infectie, altfel ar fi mort si ar raspunde la anestezie.si m-a indemnat spre ORL mai exact operatie endoscopica pentru sinuzita (mai scumpa) in dauna operatiei clasice. Eu inca nu inteleg de ce nu se lasa anesteziat acel dinte, de ce doare uneori, etc.

sa mai consult un alt chirurg?

Am fost la ORL unde am primit info legate de interventia endoscopica si chiar mi s-a pus in evidenta pe un display prezenta puroliului in sinus. Am inteles ca nu este foarte urgent insa nici mult de amanat.
0
19-03-2010, ora 09:09
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Intr-adevar, un dinte vital nu poate avea puroi si nu poate fi sursa de infectie. Daca in zona respectiva nu mai aveti masele cu radacini in relatie cu sinusul, care ar putea fi sursa de infectie sinusala(deci radiologic maselele din zona respectiva sunt corect obturate pe canal-daca sunt devitale, fara granulom), ar trebui luat in considerare, intr-adevar posibilitatea ca infectia sinusului sa se fi produs in timpul unei extractii mai vechi(daca s-a deschis sinusul si nu s-au luat masuri imediate)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul