dinte inrosit

10-01-2012
catalin_2401
Nu este medic/terapeut
catalin_2401
buna ziua...am fost la o doamna doctor si a incercat sa imi devitalizeze un incisiv...dar au venit sarbatorile si m-a lasat cu pasta pe canal(parca toxavit se numea).pana azi 9 ian 2012.tin sa mentionez ca dintele a doua zi dupa ce s-a umblat pe canal s-a inrosit..iar explicatia doamnei doctor a fost ca s-a inrosit deoarece nu mai are nerv dar el inca ma doare cand mananc sau cand il ating, iar eu i-am raspuns ca mai am dinti fara nerv si nu s-au inrosit..astept unele raspunsuri de la useri care stiu si au habar despre e este vorba

vreau sa stiu daca isi bate joc ca mie asa mie se cam pare


multumesc anticipat
1 comentarii
0
10-01-2012, ora 16:21
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Daca s-a colorat asa de repede, atunci cel mai probabil este din cauza produsilor de degradare din singe, datorita hemoragiei vaselor de singe din nerv.

Solutii: daca tratamentul nu a fost finalizat, atunci ar trebui facute spalaturi cu hipoclorit pe canal, obligatoriu sub izolare cu diga (folie de cauciuc) si obturare finala cu o substanta care sa nu coloreze dintele. Daca tratamentul a fost finalizat, solutia va fi o albire interna a dintelui.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul