dinte innegrit

27-02-2010
jenny_ka
Nu este medic/terapeut
jenny_ka
De cateva zile am observat o innegrire a caninului din stanga sus. Cu ajutorul a 2 oglinzi am vazut ca este negru si pe interior. M-am uitat cu atentie de jur imprejurul dintelui, la contactul cu gingia si nu am observat vreo pata, roseata, sau altceva iesit din comun. De asemenea, dintii din stanga si dreapta acestuia nu au carii sau altfel de probleme.
Care ar putea fi cauza? Este posibil sa-i fi murit nervul ? Si daca da, din ce cauza?
Va multumesc pentru atentie.
9 comentarii
0
28-02-2010, ora 10:14
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Nu ati specificat daca caninul este obturat. Daca coloratia este pe marginea plombei sau/ si sub plomba este o carie secundara sau/si o recidiva de carie. In aceasta situatie obturatia trebuie schimbata. Daca toata culoarea caninului este modificata, ar putea fi cu nervul scos si obturat pe canal(dintii cu nervii scosi in timp isi pot schimba culoarea) sau poate fi o necroza(nervul este mort si ramas in canal). Va ajuta o radiografie pe care se poate vedea daca este cu nervul scos si un test de vitalitate pe dintele respectiv
0
28-02-2010, ora 22:27
jenny_ka
Nu este medic/terapeut
jenny_ka
Va multumesc pentru raspunsul prompt Dr. AS.
Cu privire la comentariu as dori sa precizez ca nu am dintele obturat si nici dintii de langa acesta. Nu am avut probleme cu acestia, nu am avut carii, motiv pentru care nu a fost nevoie de plombe. Pur si simplu mi s-a innegrit toata suprafata dintelui Colorarea nu este foarte accentuata, totusi este vizibila. Cred ca s-a produs intr-un interval de cateva zile, o saptamana.
O zi buna.
0
01-03-2010, ora 10:23
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Atunci, asa cum am spus, ar trebui sa faceti un test de vitalitate si o radiografie.
0
04-02-2016, ora 00:04
Popa Gabriel
Nu este medic/terapeut
Popa Gabriel
Buna Ziua, am un dinte obturat mai exact incisivul central superior. Mi-a scos un nerv.Si am o plomba temporara pana imi voi pune cea definitiva.Pot preveni innegrirea sau care sunt sansele sa se innegreasca sI un cat timp se ca innegri? Ma refer când se va observa o schimbare? Si daca pot, cum voi reusit sa previn asta?
Multumesc
0
15-02-2016, ora 22:34
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
Buna ziua! Tratamentul de canal poate cauza in timp colorarea dintelui. Nimeni nu poate sa va spuna in cat timp se poate intampla asta sau daca se va intampla sau nu. in principiu, pentru a reduce la maxim probabilitatea colorarii interne, medicul dvs trebuie sa curete cat mai bine camera pulpara, sa se asigure ca nu raman resturi de sange din pulpa dentara, in timpul extirparii pulpei dentare. Sangele poate impregna canaliculele dentinare si, prin coagulare, da coloratia gri in timp. De asemenea, dintii se pot colora si din cauza materialelor de obturatie de canal, capatand o tenta roz. Deci si dupa obturatia de canal, medicul dvs trebuie sa curete foarte atent camera pulpara de resturi de material de obturatie de canal. In fine, in zona coroanara, vizibila a dintelui, nu isi au locul decat materiele de obturatie coronara de culoarea dintelui, estetice.
0
02-03-2017, ora 15:45
MariaAndrone
Nu este medic/terapeut
MariaAndrone
Buna ziua, am si eu o curiozitate. Azi mi s-a rupt o bucata dintr-o masea si in interior este negru. Inseamna ca este putrezit dintele? Este posibil sa fi avut o obturatie de canal la maseaua respectiva, dar nu imi aduc aminte. Simt o gaura in interior cand ating si nu stiu daca asta inseamna ca e putred sau nu.
Multumesc!
0
05-03-2017, ora 21:32
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua! Un dinte cu tratament de canal isi schimba adesea culoarea, mai ales daca este o obturatie veche. Va sfatuiesc sa mergeti degraba la dentist, acea obturatie se poate infiltra prin gaura creata. Gaura inseamna pur si simplu ruperea unui fragment dintr-un dinte fragil, cum e un dinte la care se intervine pe canal. Negreala nu arata daca e ''putred'' sau nu. Starea lui se poate vedea pe radiografie si indepartand din obturatia care acopera dintele. Multa sanatate si poate salvati dintele!:)
0
09-08-2019, ora 11:02
Cristina Horhogea
Nu este medic/terapeut
Cristina Horhogea
Buna ziua! Acum 4 luni mi s-a scos nervul la un dinte, a fost curatat, si pusa plomba. Acum vad ca s-a innegrit, langa gingie. Nu a fost curatat bine?
Multumesc frumos!
0
09-08-2019, ora 15:39
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua! Faptul ca dintele s-a innegrit nu arata corectitudinea sau esecul tratamentului. Lucrul acesta se intampla adesea dupa ce dintele isi pierde nervul. Puteti face o radiografie de control si daca tratamentul arata sa fie in regula, discutati cu medicul dumneavoastra despre albire interna sau acoperire cu coroana.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul