dinte cu nerv scos - durere

12-07-2015
deeafily
Nu este medic/terapeut
deeafily
Bun gasit. Am o mica problema si as avea nevoie de cateva sfaturi sau lamuriri. Saptamana trecuta am purces la plombarea unui dinte in fata jos care avea o carie serioasa. In data de 7.07 mi s-a efectuat scoaterea nervului sub anestezie. Mentinez ca dintele nu ma durea deloc inainte, dar medicul a vazut ca era foarte sensibil din cauza cariei avansate. Totul a decurs normal mi s-a spus ca voi resimti o sensibilitate dupa dezmortire dar sa nu o bag in seama. Urma sa merg peste 2 zile la plombare definitiva. Sensibilitatea nu a aparut in ziua interventiei ci doar a doua zi. In data de 9.07 m-am dus la stomatolog pt plombare definitiva. Am spus ca resimt o sensibilitate, dar mi-a spus ca trece in cateva zile. Ei bine, inca nu a trecut(sunt 5 zile de la scoaterea nervului si 3 de la plombare defintiva) Este sensibil cand il ating cu dintele de sus. este sensibil uneori cand musc. Este sensibil daca il lovesc cu degetul. Oare de ce? Ce este de facut? Mentionez ca nu m-a durut cand mi-a lucrat la el (plombare definitiva). Chiar nu am avut nicio treaba, banuiesc ca m-ar fi durut daca nu era scos nervul din moment ce la prima intalnire nu a putut sa mi-l polizeze. Ce sa fie atunci? Marti merg iar la medic, ce sa-i spun ? Va multumesc
2 comentarii
0
13-07-2015, ora 09:37
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Buna ziua. Sensibilitatea unui dinte la atingere, dupa obturatia de canal, este normala si poate dura pana la 1-2 saptamani. Daca este foarte deranjanta, puteti ajuta cu antiinflamatorii(2/zi) cateva zile. Nu stiu daca ati facut Rx dupa obturatia de canal, dar e recomandata pt a fi sigur ca radacina e obturata corect. Va doresc o zi buna
0
13-07-2015, ora 22:13
deeafily
Nu este medic/terapeut
deeafily
Multumesc mult, durerea parca a inceput sa cedeze, azi mi s- a parut ca nu a deranjat atat de tare.Sincer eram cam panicata pt ca nu trece, am n lucrari la dinti si nu tin minte sa fi patit asa ceva.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul