din nou helicobacterul...

28-07-2008
suzana53
Nu este medic/terapeut
suzana53
Am 55 de ani si de multi ani ma confrunt cu suferinte ale tubului digestiv : balonari, chioraieli, ragaieli, flatulenta exagerata, scaune moi, in forma de creion, cate2, 3, 4, 5 sau 6 scaune/zi. Am facut acum 5 ani investigatii multiple printre care ecografie, colonoscopie, endoscopie digestiva, am luat bariu si am fost diagnosticata cu intestin iritabil, colita de fermentatie, hemoroizi.Am rezolvat chirurgical hemoroizii, am luat luni de zile colospasmin, debridat, spasmomen, calciu, vitamine fara vreun rezultat remarcabil. Acum 3 luni am descoperit in sange anticorpi helicobacter pentru care mi s-a recomandat 1 omeprazol timp de doua luni, 2x1000amoxicilina, 2x2 DeNol timp de 7 zile(fiindca n-am suportat claritromicina).M-am simtit excelent inca din primele zile, scaunul se normalizase si nu mai aveam niciuna dintre neplacerile ce ma chinuiau de multi, multi ani( inclusiv mancarimile la nivelul ochilor, crapaturi ale gambelor, "blande" pe piele).Din pacate visul s-a spulberat dupa cateva saptamani inca inaintea terminarii tratamentului cu omeprazol, au revenit treptat si balonarile, durerile abdominale la trezire, senzatia de intestine inflamate, flatulenta chinuitoare, doua "blande" pe abdomen si pe umar, etc.Am refacut testul si a iesit helicobacterul pozitiv in fecale. Presupun ca helicobacterul a capatat rezistenta in timp, avand in vedere ca in 5-6 ani am facut vreo 14- 18 tratamente cu antibiotice diferite datorita diverselor suferinte( intestinale, genitale, dentare, urinare). Va rog sa-mi dati un sfat pentru conduita de urmat, am devenit anxioasa si fara chef de viata fiindca ma simt epuizata de atatea tratamente. Va multumesc pentru raspuns!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici