din cand in cand mi se infunda cate o nara, cand stanga, cand dreapta..

06-05-2011
angelica75
Nu este medic/terapeut
angelica75
Va rog sa ma scuzati ca apelez din nou la Dumneavoastra, dar sunt atat de disperata si sper un sfat din partea Dumneavoastra. Problema e ca nu locuiesc in Romania si nu prea am incredere in medicii de aici.
Mi-ar place sa vin la cabinetul Dumneavoastra, dar nu pot veni in tara decat dupa 2 luni. Daca sunteti dragut puteti sa-mi spuneti unde va pot gasi. Cum pot sa fac o programare la cabinetul Dumneavoastra? Va rog sa nu va suparati ca am indraznit sa va cer.
Ca sa va spun in mare problema mea. De cand ma stiu nu am avut probleme cu gatul..In iarna asta, am avut foarte des usturaturi in gat, dar nu inflamat, o usoara jena..M-am gandit ca e de la aerul conditionat, de la tigari ( mentionez ca am fumat pana sa ma apuce durerile de gat cam 1 pachet de tigari saptamanal..). Acum aproape 2 luni am avut o infectie la amigdalite. Am fost la medicul orl care mi-a prescris un antibiotic. dupa ce am terminat cu antibioticul, m-am prezentat la doctorita de familie. aceasta mi-a luat un test din gat si a reiesit ca am niste bacterii. mi-a dat un alt anitibiotic, care a zis ca e pentru aceste bacterii.. am luat pastile de supt, am facut gargara cu ceai de salbie, musetel, am luat un spray de gat cu ph neutral..etc Problema e ca mi-au trecut durerile de gat, dar am ramas cu o uscaciune in gat, in nas. Dimineata cand ma scol simt ca ma ustura gatul, pe urma imi trece dupa ce mananc, dar am senzatia asta de uscaciune.. Simt ca mor. Am zis sa-mi fac si un examen la stomac, dar am programarea peste 3 saptamani.. am incercat sa caut la farmacii vitamina a uleioasa dar se uita la mine ca la masini straine cand au auzit, deci nu am gasit in farmacii vitamina a uleioasa. mi-am luat o solutie de bepanthen, care e buna pentru a reface mucoasa bucala..
nu stiu ce sa fac. unde sa ma indrept?? din cand in cand mi se infunda cate o nara, cand stanga, cand dreapta..
Ce-mi recomandati Dumneavoastra?
Va multumesc anticipat
8 comentarii
0
07-05-2011, ora 14:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Cabinetul meu se afla in Pascani. Jud Iasi
0744196583 pentru programare
Cred ca probleme este de la stomac si pana faceti investigatii trebuie sa tineti un regim foarte strict fara nimic ACRU( bors, otet, muraturi) fara fructe citrice si mere, fara bauturi acidulate
continuati cu Gargara si ceaiuri de baut
Almagel 1 lingura dupa masa
si antacit tab mestecabile.. pentru usturimi la nevoie
0
07-05-2011, ora 22:25
angelica75
Nu este medic/terapeut
angelica75
va multumesc din suflet domnule Doctor! eu pot veni in tara august. o sa va sun cu 2 saptamani inainte pentru a primi programare, caci stau doar o saptamana si sa fiu sigura ca pot sa ajung la dumneavoastra.
o seara frumoasa!

multumesc

cu stima
Angelica
0
19-05-2011, ora 22:33
angelica75
Nu este medic/terapeut
angelica75
ciudat! am facut o endoscopie si mi-au zis ca nu vad nimic la stomac. mi-au luat niste probe zicand ca ar putea fi reflux dar sa nu se vada! mi se pare ciudat deoarece eu am fost atat de sigura ca problema se afla la stomac avand deseori arsuri!
problema e ca in urma endoscopiei am un discomfort in gura, parca niste basicute, ma ustura! off ce-ar putea fi?
0
19-05-2011, ora 22:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e bine ca nu este nici un ulcer sau alceva la stiomac..
arsurile nu au cum sa se vada la endoscopie.. este doar o hiperaciditate si atat.
tineti regim alimentar strict..
1
19-05-2011, ora 22:52
angelica75
Nu este medic/terapeut
angelica75
va multumesc Domnule Doctor!
0
22-05-2011, ora 10:23
angelica75
Nu este medic/terapeut
angelica75
apelez din nou la Dumneavoastra. Va rog din suflet sa-mi spuneti ce asi putea lua pentru refacerea mucoasei gatului, deoarece faringita o mai am inca. pot face aerosol? ce pot folosi pentru asta?
va multumesc anticipat
0
23-05-2011, ora 11:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. aerosoli cu ceai de musetel + 2-3 pic de euli volatil de eucalipt si de busuioc
2 gargara cu acelas ceai de musetel
3.Vit A uleioasa cate 4 pic din 4 in 4 ore puse in nas sa ajunga in gat
4.Vit E draj. 2 pe zi
totul minim 10 zile
0
23-05-2011, ora 11:46
angelica75
Nu este medic/terapeut
angelica75
Va multumesc mult Domnule Doctor!
Sa va dea Dumnezeu numai sanatate, pentru ca ajutati foarte multi oameni, cu raspunsurile Dumneavoastra.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  •