dilema, sa-mi scot sau nu amigdalele

07-02-2008
Roxana_Gh
Nu este medic/terapeut
Roxana_Gh
nu ma pot decide de una singura in aceasta privinta. D-na medic orl mi-a recomandat scoaterea lor pe motiv ca arata foarte rau, am facut un exhudat, dar pana sa vina rezultatul am inceput tratamentul cu antibiotice. Oricum nu cred ca rezolv mare lucru - 5 zile de antibiotic pentru o amigdalita cronica. Naturistii recomanda gargare cu musetel si salvie si rashina de brad plus propolis, le voi incerca si pe acestea in paralel. Care sunt avantajele si dezavantajele rezectiei amigdalelor? Voi raci mai rar? Imi voi rezolva problema durerilor musculare si articulare si nu va mai durea gatul, capul? In cat timp se trateaza o amigdalita cronica? As vrea parerea unor medici dar si a unor pacienti care si-au scos amigdalele... Va multumesc anticipat.
P.S. la orl am ajuns accidental, problemele mele erau de alta natura, dar am hotarat sa vad si un orl deoarece mai toate problemele au inceput cu o raceala, deci aici ar fi trebuit sa fie sursa. Ma chinuiam sa tratez niste tulburari neuro-vegetative si un sindrom de oboseala cronica, cu acest nou diagnostic (de amigdalita) mai sunt acestea valabile?
2 comentarii
0
07-02-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Diagnosticul de amigdalita cronica.implica o inflamatie cronica locala, infectie la nivelul criptelor amigdaliene, cu absorbtia toxinelor in sange.de aici.starea de oboseala(intoxicatie permanenta), Deasemenea amigdalita cronica ca si focar de infectie poate provoca reumatizmul, o pielonefrita sau probleme cardiace!
Daca la rezultatele analizei o sa fie semne de inflamatie(leucocite, VSH, ASLO-marite) trebue sa te orerezi neaparat.
Ca si tratament a amigdalitei cronice...intradevar se poate cu multa, multa rabdare, regim alimentar strict( fara bauturi reci, acidulate, condimente, muraturi, fumat), mult tratament Moldamina 1 pe saptamana 6 luni ! si mult tratament local, gargara, badijonari cu solutii speciale, antiseptice (pastilute de supt).
Dar la prima acutizare, o amigdalita acuta.totul se reia de la capat alte 6 luni!
Tu alegi ce e mai bine pentru tine!
0
07-02-2008, ora 00:00
Roxana_Gh
Nu este medic/terapeut
Roxana_Gh
Va multumesc foarte mult din nou. Ajung la concluzia ca pentru a gasi niste raspunsuri e bine sa formulezi intrebarea corecta. Am fost suspectata de multe boli grave, am facut investigatii peste investigatii, analize bune si foarte bune... s-au uitat cativa medici (cu o alta specializare) in gatul meu si mi-au zis ca e bine si la intrebarea mea daca totusi trebuie sa vad un orl mi-au zis de fiecare data nu. Acum se leaga totul ca intr-un puzzle - probleme cu rinichii, dureri articulare, musculare, oboseala permanenta, dureri insuportabile de cap de cate 3-4 saptamani, dureri in dreptul inimii etc. dar tot mi se pare prea simplu si nu-mi vine sa cred ca ar fi capatul de linie (al tuturor cautarilor de pana acum - 1 an si jumatate).
oricum pana acum am 3 voturi pentru (2 medici plus sotul) si un vot impotriva (apicultorul de la care cumpar in mod curent produse apicole). Oare ar trebui sa informez si medicul de familie (cel care m-a trimis direct la un psiholog)...?
Alegerea e in favoarea scoaterii amigdalelor intr-o proportie de 70 la suta.
Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.