dificultati la inghitire

15-07-2008
adellina
Nu este medic/terapeut
adellina
Prietena mea are mari dificultati cand inghite alimentele, chiar si lichidele.Simptomele se mentin permanent, dar se accentueaza cand e in compania altor persoane sau in spatii publice. De aceea evita sa mai iasa la petreceri, intalniri cu prietenii s.a.Am sfatuit-o sa mearga la psiholog sau psihiatru crezand ca e o problema a sistemului nervos, dar ea si sotul ei spun ca e altceva mai grav (ceva pe esofag) desi nu a facut nici o investigatie.M-ar interesa sa stiu daca problema prietenei mele are rezolvare(are 56 de ani), in ce consta si unde sa se adreseze.
Cu multumiri, Adellina
32 comentarii 12 Înainte ›
0
15-07-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna seara!
Cat mai repede posibil duceti prietena la gastrolog. Pentru investigatii, tranzit esofagian baritat( inghite o solutie care arata la radiologie cum trece prin esofag si daca are vreo pedica, deasemenea se poate face o endoscopie gastrica.
Poate fi o problema minora, benigna, sau una mai majora !
Deglutitia, intradevar poate fi afectata si din cauza sistemului nervos central..dar se trateaza la neurolog (asta in caz ca la investigatii nu se gaseste nimic (formatiune sau diverticul)
astept vesti!
0
05-11-2011, ora 08:51
antoniaaa
Nu este medic/terapeut
antoniaaa
buna ziua.am si eu dificultati de inghitire, de aproape 2 luni nu pot manca nimik solid inafara de supe si cartofi piure facuti pasta, iaurturi si cam atat.am fost la cluj pt raza cu bariu deoarece la noi in maramures doamna doctor nu a vrut sa mi-l faca.am facut raza insa nu s-0a vazut nimic in neregula, pe urma am fost trimisa la gastro pt o gastroscopie, unde mi s-a zis ca am helicobacter si ceva edem si eritem la stomac, am urmat tratament:amoxicilina 2*2 si claritromicina 1*2+ceva gastrorezistent.am mai facut si un ecograf la gat si mi s-a zis ca mi-e glanda tiroida marita pe o parte si am si noduli(pt asta nu mi-a dat nimeni tratament).problema mea este ca am terminat tratamentul pt helicobacter si eu tot nu pot sa mananc.ma ia cateodata niste senzatii ciudate la gat, ba caldura parca ma arde ceva, ba nu am aer, cateodata parca ma strange ceva de gat.limba mea este foarte alba si pe mijloc crapata, ma ustura, parca e uscata, ca si cand te arzi pe limba cu ceva fierbinte.dimineata cand ma trezesc o jumate de ora ma chinui sa scap de flegme imi simt gatul plin simt ca ma inec.am incercat sa mananc ceva mai solid insa de cate ori incerc tusesc foarte mult si simt ca ma inec.sunt disperata, nu mai stiu ce sa fac si incotro s-o apuc.uneori ma gandesc:OARE TREBUIE SA MOR DE FOAME?CAND O SA IMI ZICA SI MIE CINEVA CE SA FAC SI CUM SA SCAP DE ACEST CHIN?Va rog mult daca poate cineva sa imi dea un sfat, o indrumare.Credeti-ma sunt disperata !!!!!!!!!!
0
05-11-2011, ora 22:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul facut pentru helicobacter..poate si a dat rezultate.. dar gastrita cronica hiperacida cu reflux gastroesofagian NU sa vindecat..fiindca este o problema veche si necesita tratament de durata si alimentatie corecta
1. Exclus din alimentatie TOT ce tine de acru( bors, muraturi, otet).. fructele citrice, merele, strugurii, toate bauturile acidulate si sucurile
2 Redigest 1 tab pana la masa + 1 tab de nospa cu 30 min inainte de masa
3 Maalox 1 tab dupa masa.. de supt
4. dupa fiecare masa si inainte de culcare.. INhalatii cu ceai de musetel + 3-4 pic de ulei volatil de rozmarin si Gargara cu acelas ceai
5 multe bauturi calde ( ceai de menta, matasa porumb, maces)
0
06-11-2011, ora 11:29
antoniaaa
Nu este medic/terapeut
antoniaaa
va multumesc pt raspuns, am terminat tratamentul cu antibiotice dar trebuie sa mai iau pana la o luna emanera 1 pe zi.mai iau si fungolon si glicerina cu nistatina pt limba.miercuri trebuie sa merg din nou la gastro.e posibil ca din cauza glandei tiroide marite si a nodulilor sa ma sufoc si sa nu pot inghitii//?inca nu mi s-a dat nici un tratament pt asta si sunt zile cand ma simt groaznic.menstruatia imi intarzie si cate o luna, imi vine foarte neregulat.
0
08-02-2012, ora 14:50
carmen42
Nu este medic/terapeut
carmen42
buna ziua am si eu o problema de 1 saptamana ma doare in gat mai jos de amigdale si durerea coboara pana deasupra sanului drept nu pot inghiti si mi se pare ca mas ineca indiferent ce mananc daca inghit cateva guri ma ia cu o stare de rau generala si parca as avea senzatia de tuse si chiar cu lichide mi se intampla in partea dreapta a gatului simt ceva ca un nod ce as putea sa fac la inceput am zis ca e o durere de amigdale am luat augumentin dar degeaba si inca un lucru de mentionat mi se usuca gatul si chiar daca vorbesc cateodata ma doare dar specific durerea nu e de amigdalite e mai jos putin va multumesc anticipat as vrea sa mai specific ca am o bulbita duodenala asa mi sa gasit la un examen cu bariu de vreo 2 ani si mai folosesc cand am dureri mari nexium de 40 cu motiulium sa fie asta cauza ';?
0
08-02-2012, ora 14:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.
este o problema pe esofag
poate fi un diverticol sau o simpla esofagita
trebuie facut tranzit baritat esofagian si un consult la gastrologie
0
10-02-2012, ora 13:42
carmen42
Nu este medic/terapeut
carmen42
buna am facut ieri un bariu la esofag si totul e ok mi sa gasit o bulbita duodenala am facut si o radiografie la plaman si mi-a zis ca si acolo e ok doar putin o raceala care nu trebuie antibiotic dar eu luasem 10 zile augumentin specific fara febra fara tuse tratamentul care mi sa dat e cu motiulium si contrloc de 40 mg ceea ce vreau sa mai adaug e ca de multe ori mi se zbat ochii sau parti din corp muschii etc si am mereu o stare de slabiciune ce as putea face multumesc foarte mult
0
10-02-2012, ora 14:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
simptomele descrise necesita si un consult la Neurologie !!!!!
0
10-02-2012, ora 19:34
carmen42
Nu este medic/terapeut
carmen42
va multumesc pentru timpul acordat si pentru sfaturile primite vreau sa va spun ca am fsot diagnosticata cu un sindrom vertiginos si mi-a tot schimbat schema de tratament am luat si lucetam si oxybral acum de 1 an iau tanakan de 40 mg si betaserc de 8 mg am mai facut si pauze intre medicatie dar ce folosesc ffff des e pt durerile de cap antinevralgic sau nurofen pt durere in 2009 am facut si TC si a iesit totul in limite normale specifice varstei ce ar trebui sa mai fac as vrea sa spun si ca am probleme si cu spatele cu dureri in spatele toracelui intr-un punct fix cateodata nici cu un deget nu pot atinge de durere ce ma sfatuiti ? multumesc din suflet
0
10-02-2012, ora 22:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am recitit mesajela dvs. nu se specifica de la bun inceput toate simptomele.
asa cu plangeri aparenete de 2-3 saptamani nu rezolavati nimic.
toate problemele organismului sunt legate inre ele si au stansa legatura cu modulde viata si de alimentaie.
ce ati scris in ultimul mesaj. comfirma problmele neurologice.
betasecru da resultate luat cete 24 de mg lq 12 ore.. in rest nu e eficient
CT sau RMN arata doar prezenta unei formatiuni tumorale.. in rest daca nu este ceva suspect in acest sens nu are rost de facut aceasta investigatie !!!!!!!!!!!!!
sdr. vertiginos care il aveti tebui econfirmatla ORLsi neurologie cxa s ase confirme ca este un sindrom vertiginos perifric ( rotatora) sau un sidrom vertiginos central
0
19-02-2012, ora 18:54
carmen42
Nu este medic/terapeut
carmen42
buna ziua vreau sa revin cu unele intrebari la dumneavaoastra daca binevoiti am raspunde am facut bariu la esofag am facut radiografie la plaman totul a iesit bine specific ca iau ca tratament pt inima am cardiopatie ischemica si iau bisogama de 5 mg de 2 ori zi si nitropector de 2 ori zi de la neurologie iau tankan si betaserc acum mi sa dat un tratament cu controloc pt stomac cand am acuzat dificultati la inghitire si dureri in gat vreau sa va relatez un episod petrecut cu vreo 4 luni mam fost inecat cu o bucata de crant de la un os de pui eu as tine sa spun ca lam tusit dar ramasesem fara aer atunci si cred ca lam inghitit e posibil sa fie undeva in bronchi sau mai stiu eu cum as vrea sa spun ca cateodata simt nevoia sa tusesc si as ramane un pic fara aer si tine cam 5 minunte in rest simt un nod in gat si o durere asa sub gat sau laringe cum sa zic parca e ca o presiune acolo specific nu fac febra radiografia si bariu la esofag au fost bune daca era un corp stain se vedea la aceste 2 examene /? sau e posibil sa stea 4 luni acolo fara sa ma deranjeze ?acum dificultatea la inghitire si nodul in gat e de vreo 2 saptamani ce sa fac si la ce medic sa merg va rog mult sa-mi raspundeti va multumesc din inima as vrea sa mai adaug ca durerea cand tusesc e deasupra sanului drept in aceste 2 saptamani am tusit de vreo 4 ori doar la intervale de timp de cateva zile si as vrea sa spun ca am si dureri de oase cu dureri de spate si pieptul ma doare de ani de zile in anumite perioade ale anului numai ca ce va descriu d-voastra e deosebit de durerea care o stiam eu si durerea asta de la gat e fff suparatoare si asta se manifesta in perioade ale zilei sau noptii alteori e mai usoara sau aproape dispare alteori e acolo ore si daca masez usor asa in zona de sub amigdale simt asa o usurare si parca e mai bine va multumesc
0
19-02-2012, ora 20:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. durerile deasupra sanului pot fi din 3 cauze
a. probleme la san... mergeti la ginecolog sa palpeze sanul
d. din cauza problemelor pulmonare... faceti o bronhoscopi
c. din cauza problemelo cardiace.. un cord marit.. poate atinge bronhiile si provoca simptome de tuse... o ecografiecardiaca ar ajuta la confirmarea diagnosticului
2. pentru simpla senzatie de nod in gat ajuta valeriana. tab. sau tinctura de 3_4 ori pe zi
3.
foarte important este... regimul alimentar.. cate kg aveti... si cum va hidratati
0
20-02-2012, ora 08:16
carmen42
Nu este medic/terapeut
carmen42
buna dimineata va multumesc din suflet pt raspuns daca as fi avut ceva la plaman nu iesea la radiografie ?si e posibil sa am un corp stain in bronhi?ma scris in mesajul anterior intrebarea mea este daca ar fi un corp iesea la radiografie la plaman sau la bariu la esofag si stomac ?tin sa va mai spun ca am slabit vreo 17 kg acum am 105 si nu ma alimentez corect poate pana la 900 sau 1000 kalorii pe zi si nici nu prea consum lichide multumesc astept raspunsul d-voastra
0
20-02-2012, ora 10:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. aveti corp strain.
se vede la investigatii
este necesar sa va schimbati modiul de gandire.. de alimentatie( mese des.. cate putin. cu 90% legume ) si de hidratare.. cei verde, matasa porumb, meces, urzica, troscot.s.a)
0
20-02-2012, ora 18:20
carmen42
Nu este medic/terapeut
carmen42
multumesc din suflet sa va dea d-zeu multa sanatate pentru tot ce faceti pt noi
0
19-10-2012, ora 21:43
MinodoraIonut
Nu este medic/terapeut
MinodoraIonut
Doamna doctor, de cateva zile bune ma confrunt cu o problema: Am o secretie in gat foarte iritanta, deoarece simt ca vine din nas si se opreste in gat. Cand incerc sa suflu nasul nu elimin nimic si tot inghit inghit in speranta sa scap de acea secretie, dar e in zadar. Acum cateva zile am avut si dureri in gat, dar mi-a trecut cu gargara cu apa si sare. Acum parca a inceput sa ma doara si gatul din cauza ca ma fortez sa inghit intr-una sa scap de senzatia ciudata. Spuneti-mi va rog frumos despre ce este vorba si ce ma sfatuiti sa fac. De asemenea am observat ca alimentele se duc ceva mai greu pe gat in jos, deci nu e vorba ca nu pot inghiti, doar trec mai greu.Mentionez ca sunt fumatoare.Multumesc anticipat
0
20-10-2012, ora 19:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Daca inflamatia din faringe sa extins la rinofaringe.. aveti o falsa kmpresie ca secretild sunt din nas.
Pot fi tot din faringe din cauza unui reflux gastric
Tre sa faceti o radiografie saf si consult orl.. sa stiti daca e sinuzita
Daca nu e.. trebuie sa mergeti la gastrologie
0
24-11-2012, ora 16:45
Elena Tiron
Nu este medic/terapeut
Elena Tiron
Buna seara.Am dificultate de inghitire, ori se intampla sa am saliva abundenta, ori simt gura si gatul uscate..nu am dureri, nu am febra, nu-s racita..aceasta se intampla rareori, adica nu se intampla des sa am dificultate de inghitire..ce medicament imi recomandati(fara prescriptie medicala)?Va multumesc anticipat.
0
21-01-2013, ora 22:28
moni_2006spt
Nu este medic/terapeut
moni_2006spt
Buna.am problema la care nui gaseste nimeni rezolvare.am nasul tot timpul infundat, dar nu infundat de acesta cartilaje laterale mi se măresc mi sa prescris nasonex dar nu ma ajuta dr orl a zis ca ma poate ajuta doar daca ma operez sa i micşoreze cartilaje. De câteva sapt, ametesc am probleme cu reaspiratia mi se usuca gura nu pot înghiti am dureri de nas iar in timp ce manânc daca manânci mâncare solida ma doare nasul si ametesc iar daca umblu pe jos sau urc scările obosesc foarte repede si când mi se usuca gura imi simt buzele ca si când sunt umflate si ma doare si pieptul când am aceste simptome.ajutati cu un sfat va ros ca nu stiu ce sa mai fac sa am si eu o zi normala fara nadi infundat ametelii.. mentionez nu locuiesc in tara si in norvegia
0
22-01-2013, ora 14:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
moni..
e mult mai complicata problema decat crezi
oboseala.. poate veni si de la KG..in plus, digestie proasta, probleme pulmonare, probelme cardiace
cum crezi ca cineva poate sa.ti dee un sfat concret fara sa stie mult mai multe despre tine
ca si sfat.. citeste tot ce scrie despre rinita pe forum si gasesti zeci de tratamente naturiste
daca vrei un consult personalizat.. se face pe adrresa personala, contracost
http://www.romedic.ro/cmi-orl-dr-flueraru/articol/5182
0
22-01-2013, ora 21:56
moni_2006spt
Nu este medic/terapeut
moni_2006spt
Am fost aici la dr ei zic ca inima nu-i plămâni nu sunt doar eu ma gândesc la stomaccand am fost instruită am avut mari probleme cu acidul mai am si acuma daca nu am grija ce manânc, la medic orl am fost mi-a zis ca intradevar cartilaje sunt marite si mucoasa inflamata dar nu are ce sa imi faca decât daca vrerau sa ma operez sa i micşoreaze cartilajele.acuma mi-au mai facut o serie de analize ceva teste de respiratie si astept programarea la alt medic orl vedem. Dar poate fi din cauza la stomac ca eu am o senzatie de balonare ca atunci când manânci prea mult si nu inteleg de ce atunci când manânci ametesc.
0
23-01-2013, ora 08:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
fiindca sangele coboara in intestine si ficat casa digere excesul de alimente..si fura de la circulatia cerebrala
0
23-01-2013, ora 14:52
moni_2006spt
Nu este medic/terapeut
moni_2006spt
Atunci ce inseamna ca ar fi ceva normal?
0
23-01-2013, ora 20:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
termenul normal... este foarte relativ..
poate si pentru Dvs...e normak
pentru altii pune semn de intrebare si merg sa faca investigatiii la gadtrologie, cardiologie...s.a
0
28-08-2013, ora 17:15
ionelasimona
Nu este medic/terapeut
ionelasimona
buna ziua am o problema cu gatul de 2 luni am helecobactery pillary, dar am terminat tratamentul si nu mi a trecut am luat o saptamana antibiotic lekoklar si amoxacilina dupa care am continuat cu nexium 40 pna la 2 luni.Inghit f greu si intotdeauna simt ca am ceva in gat., in fiecare zi simt nevoia sa scuip flegma care e f groasa cum ar fi coptura.Va rog f mult ce imi recomandati in continuare sa fac??Va multumesc!
0
29-08-2013, ora 11:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cauti un medic naturist, , care sa, ti indice un regim corect alimentar pentru restul vietii si un tratament naturist de durata
pe forum gasesti ce tratament local tre sa faci pentru mucoasa faringelui
0
29-08-2013, ora 12:32
ionelasimona
Nu este medic/terapeut
ionelasimona
Va multumesc mult!
0
24-06-2014, ora 15:02
razvinnn
Nu este medic/terapeut
razvinnn
Buna ziua..de cateva zile am dificultati la inghitire. Ciudat este ca nu am in momentul in care mananc sau beau lichide ci numai cand inghit in gol..e cazul sa ma prezint la un doctor sau problema este doar in capul meu? Nu am dureri de gat dar prezint niste adenopatii( aparute acum ceva ani in urma). Multumesc anticipat !
0
12-08-2017, ora 08:52
Stelian21
Nu este medic/terapeut
Stelian21
Te salut. Ai rezolvat probl? Am si eu aceleasi simptome. Mersi.
0
11-09-2017, ora 20:21
Corbeanu Mugurel
Nu este medic/terapeut
Corbeanu Mugurel
Buna ziua. Ma numesc Corbeanu Mugurel si de vreo 3 ani am niste probleme in zona gâtului dar nu atiu de la ce este am problema la înghițit simt un nod in gât...ma gândesc la moarte si tot asa...aștept un răspuns va multumesc foarte mult.
Adaugă un comentariu / răspuns
32 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: