dificultate la inghitire

11-12-2008
viorica_
Nu este medic/terapeut
viorica_
buna! am inceput un tratament cu doxiciclina, iar prima capsula am inghitit-o fara apa.la cateva minute am simtit o durere puternica de stomac si o arsura pe esofag. am continuat tratamentul si stomacul nu ma mai doare insa de cate ori inghit (mai ales mancarea solida) simt ca se duce cu "nod". ce poate fi? multumesc
4 comentarii
0
12-12-2008, ora 11:49
thedream
Nu este medic/terapeut
thedream
si eu am uneori dificultate la inghitire, in ultimul timp mai des, nu stiu ce ar putea fi.
0
14-12-2008, ora 01:01
s.adriana28
Nu este medic/terapeut
s.adriana28
se pare ca este vorba de esofagita de reflux, trebuie neaparat sa faci investigatii medicale:endoscopie esofagiana, analize de laborator, echo abdominal.ai avut sau ai probleme gastrice?
0
04-02-2009, ora 11:52
krisme
Nu este medic/terapeut
krisme
si eu am aceiasi problema. tot de la doxicilina. medicul mi a zis ca am esofagita, respectiv ca mi s-a iritat esofagul de la doxicilina, aceasta fiind un antibiotic f puternic. mi-a prescris nexium pt o luna. data viitoare cand luati doxicilina.multa apa si neaparat mancati inainte. de aseamenea puteti sa luati biotics pt a reface flora intestinala, sau sa macati mult iaurt:)
0
02-12-2018, ora 22:57
Mateflo
Nu este medic/terapeut
Mateflo
Cei care ați făcut endoscopie, cum este??? Pe mine m-a cam speriat cineva și îmi doresc să o fac dar îmi e tare frică...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici