dieta sanatoasa

19-05-2007
ana 18
Nu este medic/terapeut
ana 18
am 18 ani, 1.58 inaltime si 57kg;va rog sa-mi propuneti o dieta sanatoasa prin care pot pierde rapid kilogramele in plus.meniul meu aproape zilnic consa in mancare gatita, lactate si legume(rosii, castraveti);sport nu pot face deoarece am colecistita(pietre la fiere) si un chist ovarian de la care obosesc foarte repede si incep sa apara dureri
10 comentarii
0
20-05-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
buna Ana! La inaltimea, greutatea si varsta ta esti in limta NORMOPONDERII. Deci nu ai trebuie sa slabesti. Eventual trebuie remodelare corporala, iar aceasta se face doar prin sport! Lititza biliara are numerose cauze de producere, printre care si curele de slabire repetate, dar in nici un caz nu este una dintre bolilele care sa contraindice sportul! Chistul ovarian trebuie tratat cu produse hormonale de catre ginecolog sau endocrinolg pentru a preveni cresterea sau rupere lui. Asadar, o alimentatie sanataoasa contine multe fructe si legume crude, paine integrala, carne de pui, vita sau peste, lactate si ca sursa de grasime sa fie uleiul de masline sau semintele (fistic, nuci, nuci, nu mai mult de un pumn pe zi). Si neaparat apuca-te sa faci sport!! de la efort s-ar putea sa simti durere la nivelul ficatului sau al splinei, dar aceasta este normala la o persoana neantrenata, deoarece organismul incearca sa se adapteze la necesarul crescut de oxigen din timpul efortului. Dar in timp acestea vor disparea. Asa ca nu mai gasi scuze pentru a evita sportul, pentru ca trebuie sa te gandesti la un STIL DE VIATZA sanatos, nu doar la alimentatie!
0
20-05-2007, ora 00:00
ana 18
Nu este medic/terapeut
ana 18
va multumesc pentru sfat, o sa incerc pe cat se poate sa tin cont de el!
0
27-05-2007, ora 00:00
cristinadanila
Nu este medic/terapeut
cristinadanila
E foarte important sa tii cont de cate calorii si cate proteine are nevoie organismul tau, zilnic!
Pentru mentinere ai nevoie de 1300-1400 kcal, iar pentru slabire 1200.
Dar foarte importante sunt proteinele! Ai nevoie de 75 g. proteine zilnic, deoarece proteinele dau satietate si hranesc muschiul, iar muschiul arde caloriile.
-
0
23-06-2007, ora 00:00
Arnoldalex
Nu este medic/terapeut
Arnoldalex
Am 18 ani, 1, 88m, 81 kg... Vreau sa cresc in masa musculara...Fac bodybuilding, , si nu reusesc sa pun masa musculara. Mananc de 2 - 3 ori pe zi...nu vreau sa iau suplimente nutritive pt k imi afecteaza ficatul..deci ce sa fac? sa cresc cat se poate de rpd in masa musculara..:D
0
24-06-2007, ora 00:00
DanV
Nu este medic/terapeut
DanV
Sunt suplimente nutritive care nu iti ataca ficatul, ci ii sprijina functionarea si care dau rezultate bune si in acumularea de masa musculara. Iar in legatura cu - cit se poate de repede - ai concurs curind ? Grabeste-te incet. Iar Forever Lite este excelent ca supliment nutritiv pentru masa musculara. Verificat ai de altii in situatii similare.
0
24-06-2007, ora 00:00
Arnoldalex
Nu este medic/terapeut
Arnoldalex
Am concurs in luna martie a anului care vine, si vreau sa mai pun macar 12-15 kg, pana atunci..O sa incerc si suplimentu Forever Lite..sper sa aibe rezultate..multumesc
0
24-06-2007, ora 00:00
DanV
Nu este medic/terapeut
DanV
Daca nu-l gasesti te ajut eu.
0
24-06-2007, ora 00:00
Arnoldalex
Nu este medic/terapeut
Arnoldalex
De gasit l'am gasit..dar era o cutie de 21 de porti la 27 de euro park..si ar trebui sa iau 2 porti pe zi..Mi se pare cam scump..o sa incerc altceva mai ieftin.
0
24-06-2007, ora 00:00
DanV
Nu este medic/terapeut
DanV
Ce pui de 20.80 euro pe cutie pentru minim 3 cutii de F.Lite ?
Si asa iti trebuie mai multe cutii !
Si ar trebui sa iei cam 3 portii zilnic. -
Pot sa-ti spunn si alte lucruri care te-ar putea interesa.
0
03-08-2007, ora 00:00
ana 18
Nu este medic/terapeut
ana 18
buna!revin pt a va informa ca m-am operat...mi-am scos colecistul si am reusit si sa slabesc.cum?cu regimul ce trebuia sa il tin din cauza operatiei ce consta in supa de pui...lactate degresate...piept de pui fript...paine prajita.. fructe si cat mai multe lichide.am slabit 7 kg in 2 luni si ma simt excelent!merita incercat, nu este regim de infometare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.