dieta personalizata dupa nastere, AJUTOR!!!!

06-06-2007
Meandre
Nu este medic/terapeut
Meandre
am 38 ani, 1.65m si 76kg (greutate la care am ajuns dupa ce am nascut acum 4 ani-inainte sa nasc aveam 62/63kg)si glicemia sub nivelul normal(cu putin).simt nevoia de dulciuri incontinuu, ma pot abtine de la mancare, dar de la dulciuri nu.am reusit sa slabesc cu herbalife, sa ajung la 70kg, dar din decembrie, desi incerc sa mananc cat mai putin, am tot pus cate un kg pana am ajuns la 76kg.Dupa ce am nascut ajunsesem de la 62kg la 88kg si atunci am fost la sala si faceam zilnic cate 2 ore de miscare si am incercat sa mananc cat mai putin(La sala nu am fost decat vreo 2 luni pentru ca a trebuit sa incep serviciul).Mi-am facut si analizele si nu am probleme cu tiroida, dar de slabit nu am slabit decat pana la 76kg nu am reusit decat cu herbalife sa ajung la 70kg, dar kilogramele date jos le-am pus la loc in 5 luni.Recunosc ca nu fac miscare desi am bicicleta medicinala acasa, am folosit-o doar vreo 3- 4 luni, in perioada in care am slabit de la 88 la 78kg, de 2 ani nu m-am mai urcat pe ea decat ocazional.Incep tot felul de cure de slabire ma tine cate o saptamana dar cand ma urc pe cantar si vad ca in loc sa slabesc mai pun cate un kilogram, ma las de cura.Singura cura care a dat rezultate la mine a fost sa fac foamea, dar din pacate in ultimul timp nu am putut pentru ca atunci cand mi se face foame ma ia cu ameteli nu mai vad clar, devin irascibila si nu ma pot abtine de la dulciuri, daca mananc ceva dulce imi trece.Va rog ajutati-ma nu stiu cum sa fac sa mai dau vreo 10 kg jos, ma simt groaznic!!!!!!!!!Gafai cand urc scarile!!!E groaznic sa fii gras.Va rog mult ajutati-ma.Sunt disperata ca inloc sa i dau jos tot pun kg.pe mine.
6 comentarii
0
27-06-2007, ora 00:00
DanV
Nu este medic/terapeut
DanV
Informeaza-te despre regimul disociat. Vei slabi cam 1 kg pe saptamina. Este vorba de un anume mod de combinare a alimentelor.
Daca infometarea da rezultate, incerca regimul Oshawa (6 kg in 12 zile la mine).
Daca ai bani de investit in tine fa o vizita la un psiholog care sa te ajute - sugestie, auto-sugestie. Ce te poate invata el nu gasesti in alta parte.
Si daca nu ai timp de sport, fii mai putin comoda si scoala-te cu o ora mai devreme si alearga inainte de a pleca la munca.
Iar dorinta de a minca dulciuri neaparat stiu ca este un simptom al deficitului unui anumit mineral.
Tinctura de soc este laudata ca asigura o slabire cu efort minim.
0
25-03-2009, ora 17:24
anisoara1
Nu este medic/terapeut
anisoara1
Buna ziua. Am 1.55 si 30 de ani, am ramas cu cateva kg dupa ce am nascut. Adica cu 63 kg. Am inceput regimul de 13 zile si as dori sa stiu dupa ce termin acest regim risc sa ma ingras la loc sau poate mai mult.
Daca incep sa tin regimul disociat credeti ca ar fi bine sau sa incep sa tin o dieta personalizata?
As dorit o dieta personalizata daca se poate.
Multumesc!
0
25-03-2009, ora 21:49
cirlan
Nu este medic/terapeut
cirlan
Buna seara! Va rog sa-mi dati si mie o dieta personalizata daca se poate tinand cont ca alaptez si ca am nascut acum 5 saptamani.Am 1, 65 cm, 64 kg si 33 de ani.Deoarece am facut operatie cezariana e mai greu cu gimnastica.
Va multumesc mult!
0
31-08-2009, ora 12:29
mirve
Nu este medic/terapeut
mirve
Nu exista cura de slabire dupa care sa nu te mai ingrasi ! Daca revii la vechile obiceiuri, cu hrana obisnuita de pe piata, daca nu calculezi caloriile, daca nu faci miscare, daca nu adopti un stil de viata sanatos, sa dai dovada de disciplina si cumpatare, nu te poti mentine.Cu Herbalife slabesti, dar trebuie sa faci si program de mentinere, aceeasi perioada ca programul de slabire..., sau toata viata, pentru ca Herbalife este mancare si nu pastile, o mancare care te ajuta sa te mentii sanatos si suplu atat cat doresi.
0
03-09-2009, ora 15:22
Anaros
Nu este medic/terapeut
Anaros
Buna Andreea! Uite iti dau copy si paste la un comentariu pe care l-am postat la "Poftiti la slabit!" si la care iti mai spun ca daca bei ceaiuri, o sa iti taie pofta de dulciuri, si daca ti se par prea amare, mesteca guma, sau mentos in timp ce bei ceaiurile. Atentie, nu trebuie sa revii la obiceiurile initiale si cauta mai multa vointa in tine insati. "Buna tuturor! Desi vad ca nu prea a mai postat nimeni nimic de ceva vreme, ma gandeam sa va impartasesc si eu din "experienta" mea. Acum aproape doi ani am ramas insarcinata. Aveam 25 de ani, 170 cm, 56 kg. La finalul sarcinii am atins greutatea de 86 kg, iar din spital am iesit cu 84 kg. In primele 10 zile am eliminat 8 litri de apa, ramanand cu 76 kg. Dupa primele 4 luni am renuntat la alaptat (bebele mofturos) si am cautat modalitati de a slabi. Am inceput sa beau ceaiuri (ceai verde, soc, papadie, ghimbir, afine, frunze de zmeura, lavanda, cicoare, coaja de portocale, negru, alb, anason, fenicul, musetel, si atatea pe care nu mi le aduc aminte) preparate in casa, preferabil varsate, nu la plicuri, amestecate, dupa gust, dar destul de concentrate. Din orice combinatie nu lipsea ceaiul verde. Am urmat urmatoarea dieta: mic dejun: 2-3 linguri cereale Fitness cu lapte + un fruct; pranz: salate (salata verde, rosii, castraveti, porumb, feta, masline, varza, morcovi, telina + altele) + 150 gr. carne pui, porc (slaba), curcan, vita - gatita grill sau inabusita; cina: un fruct + 1 iaurt dietetic (200 gr) sau cereale ca dimineata. Beam zilnic 1, 5 litri ceai minim + 1, 5 litri apa plata minim. Nu ma retineam sa gust cate o lingurita si din alte lucruri, dar nu in exces, nu f des. Evitam sucuri de orice fel, dulciuri, iar atunci cand imi era teribil de foame mancam fructe in plus fata de cele prezentate si faceam cel putin 20 min de exercitii fizice in casa zilnic (abdomen superior, inferior, brate, pectorali, fesieri, genoflexiuni, extensii, etc). Plus cateodata alergam 10-15 min. Acum am 54, 5 kg dupa 9 luni. F important este ca atunci cand faceti cumparaturile sa nu va achizitionati decat alimente dietetice, sa aveti sprijinul sotilor sau partenerilor de viata, iar dupa ce ati atins greutatea ideala sa va continuati obiceiurile deprinse in acest interval: mese de acelasi gen, miscare, apa multa si ceaiuri. Ah, sa nu uit si un truc care mie mi-a fost f util este urmatorul: de fiecare data cand ma asezam la masa, inainte de orice inghititura de mancare beam 1 pahar cu apa, urmand ca in timpul mesei sa mai consum inca cel putin un pahar. Mult succes orice solutii ati alege!"
0
30-09-2009, ora 21:56
matzita
Nu este medic/terapeut
matzita
buna fetelor-eu nu am nascut si nici nu sunt insarcinata dar am aceiasi problema ca voi.anul trecut am tinut un regim nu foarte strict ; am renuntat la paine, sucuri, dulciuri, paste si tot felul de tocaturi si in 9 luni am slabit 13 kg.Dar din noiembrie si pana acum am revenit la alimentatia nesanatoasa si am luat 6kg de care imi e greu sa scap.tin cura 2, 3 zile dupa care ma satur de dulciuri si pizza.acum am 1, 59 si 60 de kg.poate imi dati si mie un sfat si sper sa nu fie nici o problema ca nu sunt mamica.O seara buna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.