dieta personalizata

29-04-2007
cameluta
Nu este medic/terapeut
cameluta
va rog frumos in limita timpului disponibil sa ma ajutati cu o dieta personalizata mentionez ca am varsta 38ani 85kg actualmente 173cm si ma numesc cameluta va rog respectuos daca un cadru medical specializat ma poate ajuta sa ies din infernul in care am intrat cu furculita in mana!
4 comentarii
0
02-05-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
La inaltimea si greutatea dvs. aveti un indice de masa corporala de 28, ceea ce inseamna supraponderala, dar nu obeza; pentru a va incadra in limitele considerate de medici normale ar trebui sa ajungeti la 74 kg.
Primul pas este de a reduce din dieta sau chiar de a elimina complet alimentele care contin multe glucide: paine, fainoase, dulciuri, sucuri dulci, fructe dulci, cartofi, fasole boabe, banane, ciocolata, etc.
Nu trebuie sa va infometati, trebuie sa mancati mese mici si repetate continand mai multe proteine si fibre - carne slaba, peste, pui, lactate, branzeturi degresate, salate, fructe si legume verzi, cereale integrale, supe, ciorbe, varza, rosii, castraveti, masline, etc.. De asemenea, beti 2, 5 l lichide (apa, ceai neindulcit) pe zi, cate o cana inainte de fiecare masa sau gustare.
O alta idee utila ar fi sa tineti un jurnal nutritional, adica un caiet in care sa notati zilnic cantitatile de alimente mancate si eventual continutul in glucide si calorii. Putei consuma in jur de 1500 kcal pe zi, daca din totalul alimentelor cele care contin glucide sunt sub 20%.
Exercitiul fizic (aerobic, jogging, etc.) este necesar pentru arderea acestor calorii. Se recomanda in jur de 30-40 min. pe zi de exercitiu fizic de intensitat medie (puteti calcula aici si mersul pe jos in ritm rapid).
Daca aceste sugestii nu dau rezultate, se pot incerca medicamente pentru suprimarea apetitului Reductil sau Xenical, dar acestea numai la recomandarea unui medic in functie de celelalte aspecte de sanatate ale dvs. succes!
0
07-05-2007, ora 00:00
di
Nu este medic/terapeut
di
Tot ce v-a recomandat d_na dr. pana la Xenical si Reductil este OK, dar cu acestea nu sunt de acord. Sunt nutritionist !




(*modificat de administrator)
0
24-05-2007, ora 00:00
cameluta
Nu este medic/terapeut
cameluta
in atentia d-nei dr anca craciun as dori daca se poate adresa d-voastra de e-mail pentru a putea discuta mai pe larg daca nu este posibil am nevoie de o dieta personalizatasau sa ma ajutati sa-mi alcatuiesc un meniu zilnic care sa contina maxim 800 calorii.mentionez ca am 1, 70 91 kg 38ani iar activitatea zilnica pe care o desfasor se situeaza in categoria foarte scazuta -sedentara.ceea ce nu prea inteleg pe unele ambalaje privind valoarea nutritionala este nr de calorii dat fiind ca pentru mine 1kcal=1000cal poate gresesc dar atunci cand este afisat 345kcal cate cal sunt 345000sau345calorii recunosc desi pare simplu nu ma descurc este posibil sa fi uitat eu putina fizica!
0
25-05-2007, ora 00:00
di
Nu este medic/terapeut
di
surplusul de kg este de aprox 20 (destul de mare )! Corect pentru organismul tau ar fi sa slabesti max 5 kg pe luna si apoi sa te si mentii ! Chiar daca esti sedentara 800 de cal sunt prea putine (ideal ar fi cam 1000 -1200 cal pe zi plus suport de minerale si vitamine pentru organism -altfel te vei simti foarte obosita si vei renunta repede la programul de slabit ). -* drDiana nutritionist



(*modificat de administrator)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.