dieta personalizata

13-03-2009
cojocaru george
Nu este medic/terapeut
cojocaru george
buna ziua!ma numesc george, am 19 ani, inaltime aproximativ 1.90 cm., si greutate 95 kg... imi poate recomanda cineva, va rog frumos o dieta personalizata ? v-as fii recunoscator daca ati citii si problema mea si mi-ati gasii o rezolvare... astept un raspund -
va multumesc frumos!
1 comentarii
0
13-03-2009, ora 20:49
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
* Pe situl www.slabire-sanatate.ro in cadrul revistei "Stil de viata natural" vei gasi 4 DOCUMENTATII COMPLEXE pe fiecare grupa de singe.
o "Grupa 0"
o "Grupa A"
o "Grupa B"
o "Grupa AB"
* In prima etapa este necesar sa aprofundezi principiile alimentare specifice fiecarei grupe si sa afli cate ceva despre caracteristicile grupei tale de sange. Vei avea ocazia sa te cunosti mai bine si sa descoperi lucruri interesante despre propriul tau organism.
* In etapa urmatoare tipareste tabelul care contine alimentele "benefice" si alimentele "de evitat" pentru grupa ta sanguina si pune-l in bucatarie la vedere
* Consuma in special alimentele recomandate si prepara retete cat mai simple, rapide care sa includa in proportie de minim 80% alimente "benefice". Este preferabil sa consumi alimentele in stare naturala !
* Pina vei reusi sa te adaptezi acestui nou mod de alimentatie poti sa consumi in proportie de 20% alimente "neutre"(care nu sunt incluse in tabel nici in categoria "benefice"nici in categoria "de evitat") care iti plac foarte mult si pe care organismul tau le tolereaza.
* Nu consuma alimentele incluse in rubrica "de evitat" !
* Inventeaza retete gustoase pe baza alimentelor benefice folosind cat mai multe condimente si mirodenii din plante(cimbru, busuioc, oregano, ghimbir, rosmarin, curry, maghiran, enibahar, tarhon, patrunjel, marar etc.)
* Creeaza-ti propriul stil de alimentatie si exclude alimentele pe care nu le tolerezi, care iti fac rau sau nu iti plac.
* Studiaza reactia organismului tau la acest nou mod de alimentatie pe o perioada de 3-4 saptamini, apoi analizeaza rezultatele si trage concluziile. E bine sa continui ? Majoritatea celor care au experimentat acest stil de viata au constatat imbunatatiri in domeniul sanatatii, mai multa energie si cresterea imunitatii.

Numai tu poti sa decizi ce este mai bine pentru tine !
Acest mod de viata nu trebuie sa excluda placerea de a minca !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.