dieta personalizata dupa nastere

06-01-2008
DOVLECEL
Nu este medic/terapeut
DOVLECEL
Buna ziua.Am 35 ani mama a unei fetite de 6 ani.In urma sarcinii am reusit performanta de a lua 45 de kg in plus.Imi doresc foarte mult sa slabesc mai ales ca doar 163 cm si cu 85 de kg.As dori o dieta personalizata.Mentionez ca de 15 ani sufar de migrene.Eu personal o consider o boala pt stiu ce dureri am in momentul in care se declanseaza.Ar putea cineva sa ma ajute in prolema cu dieta?Va rog mult.Multumesc.
9 comentarii
0
07-01-2008, ora 00:00
Greece woman2
Nu este medic/terapeut
Greece woman2
Poti sa incerci dieta la care a apelat Monica Anghel mai demult(cand slabise f.tare)cu 3zile numai carne fiarta(fara paine, fara porc sau miel), 3zile numai lactate degresate, 3zile numai fructe si legume(fara banane, struguri).Se mananca cat de mult vrei si se tine pana slabesti cat vrei.
0
07-01-2008, ora 00:00
latesanca
Nu este medic/terapeut
latesanca
Ma 72kg, inaltime 160cm cum pot sa slabesc ?
0
22-01-2008, ora 00:00
LOREANARO
Nu este medic/terapeut
LOREANARO
Am 32 de ani si sufar de migrene din adolescenta.Dupa varsta de 18, 19 ani s-au accentuat.De atunci tot incerc sa le gasesc o cauza sau un tratament eficient pe termen lung.Concluziile mele sunt:
-crizele se pot declansa pe nepusa masa, cu sau fara factori decisivi ca stresul, alimentatia, starea emotionala etc.;
-pe mine ma juta Quarelin-ul daca il iau la inceputul crizei; mai apoi e apa de ploaie ca il vomit;
-desi mi-am scos fierea pt. a elimina o posibila cauza-era cam lenesa-crizele au continuat;
-am facut RMN dar nu era cazul de anevrism cerebral sau de tumoare;
-am eliminat anticonceptionalele, mi-am echilibrat viata de zi cu zi dar...au continuat aceleasi stari;
-medicul neurolog a concluzionat ca sunt migrenoasa si ca trebuie sa ma impac cu ideea asta.
Eu nu ma impac deloc, am tampita impresie a unei sabii a lui Damocles deasupra capului.Pot oricand sa ma cultc bine mersi si sa ma trezesc cu migrena.La mine se centreaza pe partea dreapta de cele mai multe ori si tine cam 1, 2 zile.O pot duce pe picioare in faza soft dar daca se lasa cu vomitat sunt leguma.Singura mea sansa rezonabila este sa iau masuri inca de la primele simptome.Am mereu la mine Quarelin, imi pun comprese cu gheata, mananc-cand pot- chestii foarte light.Mi se mai infunda si nasul pe partea cu durerea si-mi prinde bine daca mi-l pot desfunda;de regula folosesc un creion nazal sau infuzii cu mentol.
Sunt asa multe de spus...as putea scrie o carte.motivul pentru care am postat aici este nevoia unor tovarasi de suferinta, care sa inteleaga prin ce trec.Sper sa ne adunam mai multi si sa invatam ceva unii de la altii.
Sa auzim de bine!
0
23-01-2008, ora 00:00
DOVLECEL
Nu este medic/terapeut
DOVLECEL
Incearca imigran de 50mg.Este un medicament cam scump si se face doar la comanda.Sa stii ca si eu sint in aceasi situatie de foarte multi ani.Chiar azi mi-am revenit dintr-o asemenea criza.Imi pare rau sa aud ca sint si alte femei in situatia mea.E foarte greu mai ales ca te i-a pe nepusa masa si te scoate din uz asa o criza chiar si 2 zile.Dar incerc totusi sa caut un remediu.Voi incerca acupunctura si vitamine cit mai multe pt intarirea sistemului imunitar si nervos.Eu te inteleg perfect prin ce treci pt ca si eu am asemenea crize cam de 2 ori pe luna.Am primit sfatul unui medic si mi-a spus de imigran.Se poate lua chiar si cind incep varsaturile si devii leguma.Asa sint si eu si voi reincerca.Am mai luat dar nu am avut mereu in casa.Am inteles ca sint si sub forma de injectii.Si sint chiar mai eficiente.Sa ma tii la curent.Multa forta si sanatate.Trebuie sa depasesti momentul pt aceste crize pot duce la mici accidente vasculare.Iti spun din experienta.
0
23-01-2008, ora 00:00
LOREANARO
Nu este medic/terapeut
LOREANARO
MERSI MULT, DOVLECEL!
De-a lungul timpului am incercat o gramada de medicamente dar cel mai bine am reactionat la Quarelin.O sa ma interesez si de Imigran.Chestia cu acupunctura am pipat-o dar...am trecut si prin homeopatie, tratament cu placute de plumb, ceaiuri.Ce mai, am incercat de toate, numai sa-mi fie bine.La unele am avut ceva rezultate dar temporare, nici nu stiu daca au fost de la tratamente sau doar o coincidenta.Pot sa nu am crize luni de zile si apoi sa fac de 3 ori pe saptamana.Naspa rau de tot, stii si tu.Mai nasol a fost in sarcina ca nu puteammsa iau decat algocalmin si acela doar in caz de extrema urgenta.Norocul meu ca am facut doar o data.Baietelul meu are acum 1 an si 8 luni.Sa-ti traiasca fetita si sa fie sanatoasa!Sa stii ca mai sunt si alti migrenosi care au postat pe aici.Ar fi fain daca ne-am aduna mai multi sa ne impartasim experienta, poate gasim o solutie comuna, ce zici?
Cu regimul tau...ce sa zic, mi se par cam multe kilogramele luate de tine in asa putin timp.Cred ca trebuie sa faci niste analize sa vezi cauza si apoi sa te duci la un nutritionist sa iti recomande regimul potrivit.Nu incerca diete dupa ureche.Cred ca baza oricarui regim e o alimentatie echilibrata si cu un minim de dulciuri si grasimi.Plus neaparat sport, fara el...cam greu.De mihaela Bilic ai auzit?E un nutritionist care a jutat multe vedete sa slabeasca, a scos acuma o carte, uita-te pe site-ul www.doctor bilic.com.Pare ok.
Sa auzim de bine!
0
26-02-2008, ora 00:00
piratu101
Nu este medic/terapeut
piratu101
am 20 de ani si aveam si eu migrenele de care vb si u si am incercat dif metote pt a scapa de ele dar nu am reusit. mia recomandat cineva un dentist bun si am descoperit cu stupoare ca problema se trage de la o masea cu nervul scos care facea din cand in cand o punga de puroi deci nu sufeream pt ca nu simteam nimic din partea dintilor dar problema migrenelor de acolo venea. dentistul mia spus ca in cursul anilor pot aparea intre plombe si dinti spatii unde se formeaza pungute de puroi de asemenea si plombele de amalgam ar putea fii o problema pentru ca contin mercur o substanta ffff toxica asa ca dute la un dentist bun sa vezi ceti zice
0
27-02-2008, ora 00:00
LOREANARO
Nu este medic/terapeut
LOREANARO
piratule, dentistul cum si-a dat seama ca aveai puroi?ti-ai facut film?
dupa tratarea problemei, ai mai avut migrene?
0
27-02-2008, ora 00:00
piratu101
Nu este medic/terapeut
piratu101
da printrun film si da problema a disparut
0
27-02-2008, ora 00:00
LOREANARO
Nu este medic/terapeut
LOREANARO
piratule,
ti-ai facut film la toti dintii si maselele?Cum si-a dat seama dentistul care e problema daca nu te durea?
La mine migrenele se centreaza pe partea dreapta si acolo chiar nu am carii, cel putin nu stiu de ele.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.