diareea continua.. mi s-a recomandat Colon Help

11-06-2011
monicaMIG
Nu este medic/terapeut
monicaMIG
Buna ziua, numele meu este Monica si am 20 de ani, iar problema mea este diareea.In urma unei colonoscopii am fost diagnosticata cu rectocolita ulceroasa si hemoragica(mentionez ca eu nu am avut niciodata sange in scaun doar mucozitati).Am urmat un tratament cu Salofalk(mesalazina) capsule si supozitoare iar la urmatorul control mi s-a spus ca nu mai am aceasta boala dar eu am probleme in continuare cu diareea.Acum o saptamana am fost internata in spital pt ca ma deshidratasem foarte tare din cauza diareei si am inceput si sa vomit...nu stiu ce sa ma fac, acum mi s-a recomandat sa iau colon help, credeti ca este eficient pt asa ceva?ati incercat?multumesc anticipat pt raspunsuri
4 comentarii
0
11-06-2011, ora 15:32
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,

draga mea
pai
CUM sa iei asa ceva care,
vecina mea ia TOCMAI pt ca este constipata?..asa ia zis medicul..
vrei sa ajungi si mai rau?

Uite:
- bea acum (cumpara intai) din farmacie...FURAZOLIDON;
- ea si un NO-SPA sa te linisteasca la burtica;
- fierbe orez..mai gros sa fie si mananca azi si maine doar orez fiert si paine prajita;
- bea DOAR ceai de MENTA.

VEI vedea ca-ti vei reveni

NU
- sucuri
-supe-
ciorbe-
praji
cafea
tigari
..acum 2-3 zile pana-ti revii COMPLET..fa DOAR ce ti-am scris.

sanatate si
s-auzim de bine
O zi buna.
0
11-06-2011, ora 17:17
monicaMIG
Nu este medic/terapeut
monicaMIG
multumesc lucia pt raspunsul tau, doar ca problema este ca eu nu sunt asa doar de cateva zile ci de vreo 3 ani si tot ce ai scris tu acolo sa fac am facut:( regim, am luat si furazolidon si imodium etc m-or indopat cu pastile si degeaba:( nici doamna doctor nu mai stie ce sa zica si imi zice ca este de la stres, da nu stiu de unde atata stres cand eu sunt chiar linistita...:*
0
11-06-2011, ora 22:00
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
buna seara Monica, am si eu un sfat pentru tine.incearca si ia DEBRIDAT, 1 comprimat de 3 ari pe zi, inainte de masa cu o jumatate de ora, timp de 30 de zile.tine si regim, asa cum ti.spus Lucia si poate te vei lecui.la mine a functionat.sanatate multa.in ceea ce priveste colon help, nu ma pronunt.
0
30-06-2011, ora 21:37
enemgabriel
Nu este medic/terapeut
enemgabriel
Monica, trebuie sa refaci flora intestinala, si colon help este bun pentru continutul bogat in fibre dar si probioticele sunt benefice.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diareea acută
  • MIT: Deshidratarea nu apare iarna
  • Diareea bebelușului
  • Evită să te hidratezi cu băuturi carbogazoase!
  • De ce ne plac băuturile carbogazoase?
  • Ne deshidratează cafeaua sau nu?
  • Diareea cronică
  • Sunt deshidratat? - identifică toate semnele de deshidratare
  • Cum tratezi corect diareea acasă și când te prezinți la medic
  •