diaree, ten usor schimbat, fundulet oparit la un bebe de 1 an

02-09-2008
vali_iza12
Nu este medic/terapeut
vali_iza12
am un bebelus de 1 an care a facut la 1/2 lunii iulie o enterocolita tratata cu succes. dupa 2 sapt de la terminarea regimului a facut scaun moale cam 6-7 scaune /zi. tenul este usor galben( nu am facut exces de morcov) iar funduletul este in permanenta rosu si iritat. bebe este spalat dupa fiecare scaun, este lasat fara pampers si nu scapam de roseata de la fundulet. am incercat urmatoarele unguente fara nici un rezultat nidoflor, triderm, dermocare, kanamicina oftalmica, cutaden. asteptam un diagnostic si un sfat legat de probl nostra. multumim
2 comentarii
0
02-09-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
cea mai buna crema este bepanthenul sau sa va dea medicul pediatru o reteta cu o crema care se prepara in farmacie care este foarte buna, e pe baza de vitamine si vaselina care este si foarte grasa dar totodata foarte eficienta.eu numai asa ceva foloseam pt fetita mea si niciodata nu am avut probleme cu oparitul la fundulet sau in alte parti!!multa sanatate!!
0
02-09-2008, ora 00:00
vali_iza12
Nu este medic/terapeut
vali_iza12
multumim jaquelinne. sper sa fie buna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diareea cronică
  • Cum tratezi corect diareea acasă și când te prezinți la medic
  • Tratament diaree adulți - medicamente și remedii
  • Diaree în fiecare zi - cauze și tratament
  • Tratament enterocolită copii
  • Diareea în timpul sarcinii
  • Tipuri de scaun - cum recunoști diareea și constipația (scala formei scaunului Bristol, BSFS)
  •