diaree prelungita

26-06-2008
Rubert
Nu este medic/terapeut
Rubert
In urma cu 3 luni am inceput sa am scaune moi, la inceput am crezut ca este de moment, dupa o saptamana cand am vazut k persista am luat tot felul de medicamente impotriva diareei dar fara rezultat, aceasta a persistat 3 luni, am fost la tot felu de doctori, am facut enor de multe analize dar iarasi fara rezultat, un doctor a presupus k as avea steatoza hepatica dar nu vad legatura cu problema ce o am eu, scaunele au devenir din ce in ce mai moi, mai dese, cu scadere in greutate. astept un raspuns, va multumesc
4 comentarii
0
27-06-2008, ora 00:00
lil
Nu este medic/terapeut
lil
As putea sa iti recomand sa mergi la Spital Sf. Maria sectia reumatologie-Bucuresti. Perioada diareei este prea mare.Incercati sa ajungeti cat mai repede.
0
08-07-2008, ora 00:00
Rubert
Nu este medic/terapeut
Rubert
niste rezultate miau presupus k as avea sindromul de intestin iritabil, toate desctriile au fost 99% identice
0
11-07-2008, ora 00:00
Dr.Madalina Ilie
Identitate neconfirmată
Dr.Madalina Ilie
Pentru sindromul de diaree cronica exista o serie de teste, unele foarte amanuntite dar trebuie corelate si cu examenul clinic.
Trebuie stiut daca exista produse patologice in scaun:sange, mucus, daca a fost scadere ponderala, daca diareea apare dupa un anumit aliment.Apoi proba postului, daca intr-o zi de post negru mai exista scaun.Daca este legata mai ales de produsele fainoase?Daca exista insomnii, trmor al extremitatilor?
Apoi cum sunt probele biologice:daca exista anemie, sd, inflamator(VSH, proteina C, fibrinogen), sindrom de citoliza hepatica
Se incepe cu examenul coproparazitologic, anticorpii antigliadina, transglutaminaza, TSH, T3, T4, colonoscopie, ecografie sau tomografie abdominala si daca e justificat proba Pansdorf.
Daca toate sunt normale exista analize pentru alergiile alimentare de faza cronica, un examen al scaunului cu evidentiere de candida, flora bacteriana, suprapopularii bacteriene ce pot sta la radacina asa zisului sindrom de colon iritabil.
0
04-07-2009, ora 22:27
deead
Nu este medic/terapeut
deead
buna seara,

Acum 2 saptamani am inceput sa am diaree la inceput am avut si febra, stari de voma, dureri de cap, dar cu pastile a doua zi toate au trecut cu exceptia diareei.in primele 2 zile era doar un lichid.am luat furazalidon si s-a ameliorat.dar tot nu mi-a trecut complet.acum iau ercefuryl.starea generala e cat de cat buna dar am cam 3-4 scaune pe zi...ce as putea face...
Multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici