diaree frecventa

03-08-2009
dana.andro
Nu este medic/terapeut
dana.andro
Buna, prieteneul meu si-a facut analize medicale iar unele rezulate au iesit necorespunzator (mai mare) fata de valorile normale, si anume:
LEUCOCITE 3.9
NEUTROFILE 73.0
LIMFOCITE 17.9
VSH1h 61
FIBRINOGEN 570
TRIGLICERIDE 30 mg/dL
FIER 57.8
CALCIU IONIC SERIC 3.4

Va continua sa faca unele analize mai amanuntite, insa pana atunci imi puteti spune daca aceste rezultante sunt alarmante. Poate exista o cauza grava sau este vorba de o infectie in organism ???
Va multumesc frumos
12 comentarii
0
03-08-2009, ora 21:31
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Roaga-l pe prietenul tau sa consulte un medic internist pt ca analizele medicale sunt anormale (Leucopenie, hiperfibrinogenemie etc.); denota printre altele un proces inflamator/infectios!

Pana ajunge la medic sa ia pt diaree ENTEROL 250 (1 cps de 2 ori pe zi) macar 3 zile consecutiv.
Toate cele bune;)
0
04-08-2009, ora 12:08
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Lui Dumnezeu nu-i plac medicametele chimice...
0
04-08-2009, ora 13:22
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Dragule, ENTEROL nu este medicament chimic, citeste prospectul de pe Pcfarm sau farmaline si vei vedea...citez: " Antidiareic de origine biologica. Saccharomyces boulardii este o drojdie rezistenta la actiunea sucurilor gastric si intestinal, a antibioticelor si a sulfamidelor. Studiile farmacologice experimentale au aratat ca Sacharomices boulardii: inhiba in vitro si in vivo dezvoltarea Candidei albicans; stimuleaza sistemul imunitar in cazul infectiilor experimentale; sintetizeaza vitamine din grupul B: vitamina B1, vitamina B2, acid pantotenic, vitamina B6, acid nicotinic, care pot fi utilizate de organism; produce o crestere semnificativa a dizaharidazelor."...acum ti-ai schimbat parerea????????????????

Si totusi, ai fost comic, dar nu folosi numele lui Dumnezeu la toate prostiile...(in cazul acesta nu ai avut dreptate)!
0
04-08-2009, ora 23:20
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Nick draga, ce m-as face eu fara comentariile tale :-)))))
0
05-08-2009, ora 00:17
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Sa zicem ca ai dreptate...daca ne mai contrazicem mult in astfel de situatii combative, ne declara membrii forumului...alienati complet!

Salut,

NICK;)
0
05-08-2009, ora 16:34
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Pai cine te pune sa-mi comentezi mereu comentariile- ? eu nu o fac !
0
05-08-2009, ora 17:31
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
scarface daca nu ai observat inca, esti pus sub urmarire!! ;))))))))))))))))))))))))))))))))))
0
05-08-2009, ora 17:43
dana.andro
Nu este medic/terapeut
dana.andro
eu credeam ca e un forum unde se dezbat chestiuni medicale, probleme de sanatate, dar vad ca e mai mult "playground-ul" unora care nu au ce face. SANATATE.cu pierderea timpului.
0
05-08-2009, ora 18:34
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
dana.andro este un forum unde se dezbat probleme medicale dar nu numai, pt ca unii dintre noi ne mai si cunoastem...La intrebare ti s-a raspuns, mai ai vreo nelamurire?
0
05-08-2009, ora 19:22
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Scarface, fac corecturi!
Jackie :))))))))))))))))))))))))))))))))

Dana, deja ti-am rsp, citeste mai sus;)
0
10-03-2011, ora 20:25
ram0nyka
Nu este medic/terapeut
ram0nyka
Am mare nevoie de ajutor din partea medicilor gastroenterologi!
Anul trecut am facut o operatie, nu la stomac, dar de cand am iesit din spital m am ales cu o diree infectioasa, aveam scaun cu mucus si era si verde..era clar o infectie, la momentul respectiv am scapat cu enterolactis duo si normix, a fost super ok.
Dupa o perioada nu foarte lunga la o luna doua, cam asa au aparut problemele si anume, dimineata am scaun normal..si pe dupa amiaza am scaun moale..diaree.
nu m am confruntat niciodata cu asa ceva. am mai facut cure de 14 zile cu enterolactis duo, si imi trece pentru o perioada. dar apoi revine, nu stiu in ce conditii..mentionez ca am facut analize la materiile fecale, la institutul victor babes, toate analizele sunt in regula. dar eu tot nu sunt bine, chiar si azi, de dimineata eram in regula, dupa amiza dupa ce am baut un cappucino imediat m a luat durerea de stomac si am avut un episod de diaree..
nu mi pot da seama daca nu cumva am vreun virus. daca nu e ceva la intestine. daca nu cumva e legat de altceva...
va rog...poate ati mai intalnit un asa caz cu scaune alternante pe perioada unei zile. am nevoie de ajutor sa stiu daca pot lua ceva, daca pot face un tratament sa scap de chinul asta care tot apare si reapare.
va multumesc !
0
16-08-2011, ora 07:05
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dră/dnă Ram0nyka, aveţi probleme cu digestia, flora intestinală şi tranzitul intestinal, cel puţin. Ar fi indicat să consultaţi un medic gastroenterolog pentru a vi se face o endoscopie digestivă superioară şi inferioară - investigaţie în timpul căreia medicul va putea să vă vizualizeze eventualele hipofuncţii, hiperfuncţii şi/sau orice altceva folositor în punerea unui diagnostic cât mai corect. Consultaţi medicul!
Toate cele bune,
Nick
_
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Post Scriptum - Scaunele alternante pot să apară în câteva condiţii medicale care afectează stomacul şi intestinul gros, de regulă. Una dintre acele condiţii medicale este şi colonul iritabil!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diareea cronică
  • Cum tratezi corect diareea acasă și când te prezinți la medic
  • Tratament diaree adulți - medicamente și remedii
  • Diaree în fiecare zi - cauze și tratament
  • Diareea în timpul sarcinii
  • Tipuri de scaun - cum recunoști diareea și constipația (scala formei scaunului Bristol, BSFS)
  •