diane 35 (nelamuriri - urgent!)

22-06-2008
happysmilingtw
Nu este medic/terapeut
happysmilingtw
buna ziua. as avea cateva nelamuriri in privinta pilulelor diane 35. iau aceste contraceptive la sfatul medicului ( dupa o ecografie si analize de sange ) deoarece prezint ovare micropolichiste si acnee pronuntata. iau aceste pastile de mai mult timp, dar am facut pauze. la ultimul control ( ecografie ) facut in luna martie, mi s-a prescris din nou.. pe un termen de un an de zile... am inceput sa le iau din martie. intrebarea care ma framanta este aceea daca sunt sigure ca si anticonceptional fara sa utilizez alte metode suplimentare de contraceptie.( deoarece mi-am inceput viata sexuala si nu as dori sa intampin o sarcina ) si daca cumva interfereaza cu actiunea unor pastile naturistice. am auzit tot felul de discutii pe seama acestor pastile. in cazul meu as zice ca actioneaza bine ( tenul s-a curatat frumos, iar ciclul imi vine mereu regulat, adica la 28-29 de zile ), dar as dori sa stiu daca le pot folosi cu incredere ca anticonceptional. va multumesc mult.
2 comentarii
0
23-06-2008, ora 00:00
anita2008
Nu este medic/terapeut
anita2008
si eu am o nelamurire in leg cu diane35..e vb de faptul ca dr de la planificare familiala mi-a zis ca de fapt nu se ia din prima zi ci dintr-a 5a..si e prima dat cand iau..acum as vrea sa stiu daca este vreo problema..daca ar tb sa termin pt prima luna si apoi sa fac pauza o luna si apoi sa iau din prima zi a ciclului..nu stiu ce sa fac...sau sa continui asa..dupa ce termin prima luna sa fac pauza de 7 zile apoi sa continui asa..cum m-ar putea afecta faptul ca nu am luat din prima zi ci din ziua a 5a?..va rog..astept raspun...
0
06-11-2008, ora 07:48
rik
Nu este medic/terapeut
rik
Buna ziua,

Dupa un tratament cu Diane 35 timp de 6 luni, pentru a ramane insarcinata de cate luni de pauza este nevoie ca fatul sa nu fie afectat.

Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul