dializa desi mananca destul de sanatos

27-09-2007
amalia34
Nu este medic/terapeut
amalia34
mama mea face dializa de doua ori pe saptamana. Desi mananca extrem de sanatos si este foarte atenta la calitatea si cantotatea alimentelor, valorile ureei si creatininei sunt foarte mari. Care ar putea fi cauzele si ce sa fac sa ii scada?
8 comentarii
0
28-09-2007, ora 00:00
jflvibvib
Nu este medic/terapeut
jflvibvib
parerea mea este sa incerce sa manance o cantitate mai redusa de carne(minim din necesarul zilnic).
0
28-09-2007, ora 00:00
amalia34
Nu este medic/terapeut
amalia34
mai concret care este cantitatea minima de carne pe care o poate consuma intr-o zi? Are 67 de ani si 70 de kilograme. De asemeni, cu ce proteina ( mai putin soia, pe care nu o tolereaza) ar putea inlocui carnea?
0
28-09-2007, ora 00:00
jflvibvib
Nu este medic/terapeut
jflvibvib
ar putea incerca sa consume carne de pui sau de peste, maxim 100 grame pe zi.sau mai putina dar complatata cu cereale.oricum ar trebui consultat un nutritionist.
0
28-09-2007, ora 00:00
amalia34
Nu este medic/terapeut
amalia34
carnea de pui determina o crestere mai moderata a ureei? Ce fel de cereale sa consume? cum sunt cele pentru micul dejun?
0
16-10-2007, ora 00:00
Hetaira
Nu este medic/terapeut
Hetaira
e necesar un regim sarac in proteine, fructele si legumele consumate cu masura si, asa cum in mod sigur stiti, sarea si cantitatile mari de apa sunt interzise. consultati medicul nefrolog din centrul de dializa pentru mai multa siguranta! sanatate multa si curaj!
0
28-10-2007, ora 00:00
ursulache
Nu este medic/terapeut
ursulache
Ati cerut parerea medicului din sectie? Ureea si creatinina creste de la sfarsitul dializei pana la urmatoarea sedinta indiferent de cat de mult va-ti stradui, problema e cat de mare e cresterea. E normal sa fie asa.Puteti controla doar sa nu fie crestere prea drastica. Daca la sfarsitul dializei valorile sunt tot prea mari se impune introducerea inca a unei sedinte de dializa pe saptamana, adica in cazul de fata ar fi 3. Pentru obtinerea unor valori satisfacatoare(la sfarsitul dializei) este foarte important si abordului vascular. Adica fistula atrio-venoasa e mai eficienta decat cea mai mare parte dintre catetere.
Sunt multi parametri care pot influienta valorile ureei si creatininei la sfarsitul dializei dar repet acestea e normal sa creasca pana data viitoare si cresc semnificativ. Parerea mea: cat timp timp medicul din sectie a hotarat ca e suficient 2 sedinte pe saptamana inseamna ca valorile sunt rezonabile si starea ei destul de buna.
In ce priveste carnea este obligatorie in alimentatie, dar sa nu fie grasa si in general mai mult fiarta(adica nu prajita).Mare atentie la fructe si legume- cat de putine si mai ales excluse cele bogate in K( cum ar fi fasolea boabe). Si poate e bine sa stiti ca si legumele fierte au mai putin K decat cele prajite. Ar trebui sa vi se fi dat o lista cu regimul si alimentele, din sectia de dializa.
Sfatul meu incercati o colaborare cat de stransa cu cadrele din sectie.
0
09-12-2007, ora 00:00
carmen39
Nu este medic/terapeut
carmen39
eu fac hemodializa de 7 ani. iti pot da unele sfaturi dar inainte de asta asi vrea sa-mi spui valorile creatininei si ureei
0
30-06-2009, ora 00:26
alexbinisoru
Nu este medic/terapeut
alexbinisoru
Am un cateter long-life un cateter ce poate fi folosit mai mult timp fara sa se infecteze sau sa se blocheze. Cateteru l-am cumparat pentru bunica mea totusi din cauza sistemului de sanatate prost din romania l-am gasit prea greu si intre timp a facut septicemie de la un cateter infectat. Asa ca vreau sa recuperez o parte din bani eu l-am achizitionat cu 20 de mil. si l-am gasit foarte greu insa il vand cu 12 mil chiar si mai putin. Tel: 0722285370
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: