diagnosticare boala celiaca

06-01-2016
roxana1969
Nu este medic/terapeut
roxana1969
Buna ziua,

Va adresez urmatoarea intrebare pentru a sti ce sa fac in continuare: se impune endoscopia digestiva superioara pentru diagnosticarea bolii celiace in conditiile in care de aproximativ 2 ani am eliminat din alimentatie alimentele ce contin gluten?

Simptomele au disparut in mare parte si ma simt mai bine, dar mi s-a intamplat sa mananc alimente contaminate accidental si simptomele au revenit pentru scurt timp. Doresc sa fac endoscopia pentru a sti cat de afectat este intestinul subtire insa nu stiu daca dupa 2 ani de dieta fara gluten mai poate fi concludenta aceasta analiza.
3 comentarii
0
02-11-2016, ora 01:53
Doct2016
Nu este medic/terapeut
Doct2016
Ce analiza v-ati facut si unde?
Pe site-ul IMD Berlin sunt vreo 5 analize dintre care una genetica si una LTT gluten,
0
23-11-2016, ora 01:58
mandp
Nu este medic/terapeut
mandp
Salut, Roxana, spune-mi te rog si mie mai multe despre boala celiaca si ce metode de screening sti pentru a depista aceasta maladie !!
1
28-04-2017, ora 08:49
Elena Ciuperca
Nu este medic/terapeut
Elena Ciuperca
Buna ziua. Diagnosticul complet al bolii celiace, pe langa anticorpii specifici, cuprinde si endoscopia digestiva superioara cu biopsii duodenale care se face cand pacientul nu a tinut dieta fara gluten. In cazul dumneavoastra, aceasta explorare este utila cand simptomatologia reapare sau aveti analize de sange uzuale modificate, suspicionandu-se o contaminare a alimentelor cu gluten, o lipsa de aderenta la regim sau o forma severa a bolii care nu rapunde la dieta fara gluten.

Elena Ciuperca
Medic Primar Gastroenterologie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici