diagnostic multiplu!!! ajutor dr dermatolog bun! URGENT!MULTUMESC!

01-12-2014
angel83
Nu este medic/terapeut
angel83
Mamei mele, in varsta de 60 ani, i-a aparut in luna Mai, pe abdomen, mai sus de buric, spre stanga, o pata rosie, rotunda acoperita cu scuame galbene. Am mers la Colentina. Examen bacteriologic din zona respectiva, diagnostic TINEA CORPORIS. Tratament: crema CloEkarzin si niste pastilute...una pe zi(am uitat denumirea). Dupa tratament pata s-a extins iar zona fostei leziuni a devenit normala. Ulterior in Iulie, pe spate au aparut inca 3-4 pete identice si care prezentau aceleasi scuame galbene. Procesul de aparitie este urmatorl: apare intai ca o blanda de aprox 1 cm, sta asa o perioada de cateva zile apoi in mijloc apare un punct maroniu de la care se formeaza scuama galbena de care ziceam mai sus. Dupa ce 'se coace coaja' se desprinde f usor si pata devine rozalie. Unele nu mai raman rotunde, ba se injumatatesc, ba se fac sub forma de 'U'. Prin Octombrie am observat ca incet incet isi fac aparitia si alte blande rosii pe spatele ei. Ne-am intors la Colentina, a facut antibiograma, biopsie si analize de sange.Am plecat cu suspiciune de PEMFIGUS. Nu mai stiam in ce parte sa o iau cand am citit pe internet ce inseamna. Intr-o saptanama, pana am ajuns sa iau rezultatele analizelor, partea de sus a spatelui si pieptul s-a umplut de astfel de formatiuni rotunde cu scuame galbene. Analizele de sange au iesit fff bine. Antibiograma a evidentiat un Streptococ B rezistent la majoritatea antibioticelor. A urmat 7 zile tratament cu Vancomicina, 500mg/12 h. Dupa terminarea tratamentului a facut o reactie alergica si i s-au inrosit mainile si picioarele. Ne-am intors la Colentina, unde s-a si internat si a intrat pe Medrol(corticosteroid). Rezultatul la biopsie: DERMATITA CRONICA PSORIAZIFORMA. Diagnosticul medicului - PSORIAZIS SI REACTIE ALERGICA VANCOMICINA.
In timpul tratamentului cu vancomicina blandele rotunde se coceau mai repede si scuamele cadeau imediat, ceea ce m-a facut sa cred ca este totusi ceva infectios. Nu cred ca psoriazisul se coace si cad scuamele. Semnul Auspitz nu a existat niciodata. Mai erau semnede sangerare punctiforma dar asta pt ca ea se scarpina (o mancau destul de tare). Medicul la care este acum este f hotarat sa o bage pe Metrotexat, fara sa-i mai faca alte analize suplimentare.
Va rog din suflet, un sfat o parere, este Psoriazis sau nu. Daca stiti cumva un medic dermatolog care sa isi si asculte pacientul va rog sa imi dati un sfat ca nu stiu ce sa mai fac!!!
Multumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.