diagnostic miastenia gravis

18-12-2012
inedita
Nu este medic/terapeut
inedita
Buna ziua. sa fie intr-adevar miastenia gravis? Senzatie ciudata de la genunchi in jos doar in stare de repaus si mai ales daca in timpul zilei efortul fizic a lipsit. Fara dureri musculare. Senzatia este enervanta. Pentru a evita zvicnetul picioarelor in pre-somn sau in somnul paradoxal, incrucisez si string picioarele in pozitia intins pe spate.
De ceva timp, poate 1-2 ani, in pozitii fixe ale bratelor timp de peste 5-10 minute, senzatie de amorteala. Apare tot la repaus in pozitia intins
EMG prin 2000-2001 la spitalul Elias, dr. Georgescu. Repetat de mai multe ori pe durata unei spitalizari de circa 2 luni. Tot ce mai tin minte este ca doctorii nu se dumireau ce si cum. Tratament cu cortizon la care am renuntat brusc fara informarea medicilor. Atunci am primit diagnostic de miastenia-gravis.
In crizele de distonie simptomele erau de durere in zona dreapta a pieptului. Au suspectat ceva cardiac. Holter timp de 1 saptamina in 2006 sau 2007. Frecvente electrocardiograme. Un test de singe pentru descoperirea enzimelor de infarct in 2010. Nici una din astea nu a aratat nimic. De asemenea, in crizele de panica dificultati subiective de respiratie.
In urma cu 3 luni criza de oboseala cu senzatie de lesin alaturi de celelalte doua de mai sus.
La 14 ani lovitura puternica in zona lombara. De atunci la stind in picioare timp mai lung (30 min) sau la mers lent, durere in zona lombara.
RMN cranian in 2011. Totul in regula.
Talasemie minora compensata.-mostenire de la mama. Diagnostic la vreo 25 ani.
Tulburari de somn. Adorm foarte greu seara. Somnul este profund, nu-mi amintesc visele. Cu siguranta exista si inca multe. La trezire, relativ frecvent, ochii sint obositi.
Ritmul circadian este... atipic. Mai activ seara, dupa 10 pina la 3-5 dimineata. Viata in ritmul obisnuit este un cosmar din copilarie.
Ultimele teste de singe, de acum 2 luni, ca si cele anterioare, nu au aratat nimic in neregula.
Toate cele descrise au aparut intotdeauna atunci cind nu am mai facut fata stresului. Am si un fond puternic anxios dar nu cred ca e miastenia gravis. Intentionez sa mai fac inca un EMGdar are vre-un rost: chiar este mistenia gravis asa cum mi s-a zis acum 12 ani si pentru care nu am luat nici un medicament pana acum? este necesar s aimi fac si un profil tiroidian, ca si barbatii au tiroida nu? incerc pein puterea mintii sa ma tin la suprafata dar uneori este depasita si mintea mea. ce as putea s afac sa imi cersc calitatea vietii, sa adorm mai usor si sa nu scap de senzatia din picioare?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: