diagnostic melanom malign coroid operat, ce se intampla mai departe?

28-02-2012
nicosand65
Nu este medic/terapeut
nicosand65
am fost diagnosticata cu tumora maligna coroida s-a practicat enucleatia o.d. cu cauterizarea venelor vorticoase si n.o. sectionat la 1 cm de emergenta din glob.in urma ex.histopatologic ;macro;glob ocular cu diametru de 2, 5/2, 5 cmla sectionare; tumora cu diametrul de 2/1, 5cm culoare neagra invadeaza radacina irisului deplaseaza cristalinul.Micro;1-4.tumora;-melanom malign [subtipul epitelioid] 5.nerv optic;-indemn doresc sa stiu la ce ma pot astepta ce ar trebui sa fac ce pasi am de facut.multumesc
12 comentarii
0
28-02-2012, ora 17:17
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pai... unde ai fost operat/operata ? ai facut vreun consult oncologic ? inainte de operatie ai facut cumva un examen RMN de cap ?
0
01-03-2012, ora 10:50
nicosand65
Nu este medic/terapeut
nicosand65
Sunt operata la I.O.B. am facut ecografie la ochi innainte de operatie si asa au descoperit tumora. Dupa operatie am facut computer tomograf de la cap pana la trunchi.Deocamdata rezultatul este bun, nu a aparut metastaza. Mi s-a spus ca trebuie sa fac citostatice cu dacarbazin, dar spitalul nu-l are si sa-l cumpar eu. Din pacate nu-l gasesc si nu stiu ce sa fac in continuare.
Ce ma sfatuiti?
Va multumesc si va doresc o zi minunata de 1 Martie!!!
0
01-03-2012, ora 11:44
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cine ti-a spus ca trebuie sa faci dacarbazina ?
0
03-03-2012, ora 20:46
nicosand65
Nu este medic/terapeut
nicosand65
o dna doctor oncolog de la iob care ma are in evidenta. de ce ma intrebati?
0
04-03-2012, ora 18:32
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pentru ca nu ma asteptam ca ideea cu dacarbazina sa vina din partea unui oncolog. nu vad rostul spre a face chimioterapie (un tratament sistemic) decat in conditiile evidentierii existentei metastazelor. este intr-adevar o posibilitate MARE sa existe metastaze, dat fiind ca tumoarea a fost totusi mare. in orice caz insa, nu cred ca se poate proceda la dacarbazina (sau citostatice) fara a avea DOCUMENTATA existenta acestor metastaze, iar tu spui ca ai facut examene RM si nu s-au vazut asa ceva. cred ca trebuie sa ceri explicatii suplimentare, pentru ca lucrurile, cel putin asa cum le prezinti tu aici, nu sunt foarte clare. de asemenea nici standardele nu sustin fix aceasta abordare.

totusi trebuie sa stii ca boala cu care ai fost diagnosticata este una foarte rara si cu resurse putine de tratament... nu exista standarde foarte clare si nici experienta foarte mare, in intreaga lume medicala, cu asa ceva, deci este un teritoriu mai putin cartografiat. chiar ca atare, este cu atat mai important un dialog CA LUMEA cu medicul care te trateaza. tratamentul cu citostatice nu este unul simplu, iar daca tot il faci, ar fi important de stiut care sunt beneficiile lui, nu vrei sa-l faci de geaba. sper ca suna rezonabil. te mai asteptam cu clarificari.
0
04-03-2012, ora 21:27
nicosand65
Nu este medic/terapeut
nicosand65
Din pacate, ma tem ca nu am cui sa cer lamuriri, deoarece ln momentul acesta nici nu stiu unde sa merg, la ce doctor. Dupa ce a venit rezultatul de la laborator d-na doctr care m-a operat [chirurg oftalmollog iob] m-a trimis in sectia de tratamente din acelasi spital sa ma vada cineva acolo si sa hotarasca ce e de facut.D-na doctor care era de garda atunci m-ia spus si mi=a dat reteta pentru dacarbazina si m-a trimis sa fac tomograf Eu trebuia sa ii aduc rezultatul dumneaei. cand am venit cu rezultatul d-na doctor pur si simplu m- a dat afara nu mi-a luat rezultatul si mi-a spus ca trebuie sa vin numai vinerea cu rezultate si ca sunt 1000 de oncologi in romania pot sa merg oriunde Nimeni nu mi-a spus ca exista acest regulament nu scrie nici pe usa nici asistentele care ne tineau la usa afara si ne-a intrebat ce avem de facut acolo nu mi-spus despre aceasta regula. dupa3ore de asteptat la usa.Acum sunt dezorientata si dezamagita nu stiu ce sa fac pentru ca din pacate sunt si f saraca.si nu am pe nimeni care sa ma mai ajute. Eu va multumesc fmult si mai astept sfaturi de la dvs.
0
04-03-2012, ora 21:44
nicosand65
Nu este medic/terapeut
nicosand65
mai nou de 2 zile mi-a aparut la un san o galma tare situata mai mult spre lateral este dureroasa la atingere si ma doare cu tot cu brat.
0
04-03-2012, ora 22:27
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
scrie-ne rezultatul tomografului. despre formatiunea de la san, trebuie sa te adresezi si cu aceea medicului de familie, alta varianta nu ai. el trebuie sa decida unde sa mergi mai departe, daca eventual trebuie facute alte investigatii, etc.

daca esti din bucuresti si, dincolo de asteptare, te mai deranjeaza si alte lucruri la oncologul cu care ai vorbit, poti sa te duci la oricare alta sectie de oncologie din bucuresti, pentru consult, gen Coltea, Elias, etc. din pacate de asteptare nu vei scapa nicaieri, pentru ca bolnavii sunt cu mult mai multi decat sectiile de oncologie si cozile de asteptare sunt enorme, nu poate fi facut nimic aici.

astept si eu rezultatul CT-ului.
0
06-03-2012, ora 11:20
nicosand65
Nu este medic/terapeut
nicosand65
nu ma deranjează aşteptarea, pur şi simplu ma doare când vad proasta organizare a unor instituţii. Am cea mai mare stima pt. cadrele medicale numai ca uneori cred ca unii doctori au uitat sa fie oameni. Rezultat CT.; înainte şi după administrarea substanţei de contrast ;proteza oculara dreapta; fără prize focalizate de contrast cu aspect tumoral la acest nivel ; ochi stâng indemn ; absenta prizelor anormale de contrast infra-sau supratentoriale sugestive pentru mase cu sub strat tumoral secundar la nivel cerebral ;spatii lichidiene pericerebrale infra-şi supratentoriale cu dimensiuni în limitele corespunzătoare vârstei ; prezenta de microcalcificari la nivelul plexurilor coroide, a glandei pineale şi coasei creierului ; sistem ventricular simetric, normal dimensionat ; structurile liniei mediane în poziţie normala ; absenta asimetriilor de relief cortical ; examinarea în fereastra de oa, decelează acumulare lichidiana în ambele sinusuri maxilare ; fără modificări de structura la nivelul oaselor calotei sugestive pentru leziuni cu substrat tumoral secundar ex.toraco-abdomino-pelviana ; apical bilateral leziuni multiple fibro nodulare parţial calcificate, cu dimensiuni cuprinse intre 2 şi 9 mm şi o leziune stelara cu contur neregulat, retractil asupra parenchimului de vecinătate, de aproximativ 14mm, cu calcificări incluse ; pe stânga, predomina leziuni fibroase în benzi groase, cu îngroşarea pleurei adiacente; multiple leziuni nodulare calcificate apar vizibile atât în lobul mediu în piramidele bazale bilateral cat şi segmentul Fowler stâng ; absenta epansamentelor lichidiene pleuro-pericardice; fără adenopatii tumorale axilare sau mediastinale ; ficat cu forma, poziţie şi dimensiuni în limitele normale cu structura şi iodofilie neomogena, prin prezenta la nivelul segmentului vi a unei leziuni ovalare de aproximativ 42/33 mm ce boseleaza din conturul hepatic având încărcare centripeta cu contrast de tip hemangiom like ;leziune chistica de 10 mm în segmentul vi cu topografie periferica având valori lichidiene ale densităţii; absenta dilataţiilor de cai biliare intra sau extra hepatice colecist cudat în regiunea fundica alitiazic splina, pancreas rinichi glande suprarenale fără prize patologice de contrast ; vezica urinara cu densitate normala uter în anteversie discret laterodeviat dreapta micro chist uterin de aproximativ 8, 7-9cm micro chist Naboth juxtacervical ; fără prize focalizate de contrast la nivelul colului ; ambele anexe cu topografie înalta fără prize focalizate de contrast ; anexa stânga prezintă formaţiune chistica ovariana de 3, 2cm, cu valori lichidiene ale densităţii; absenta adenopatiilor tumorale abdominalo-pelviene. absenta lichidului intraperitoneal; examinarea în fereastra de os nu decelează modificări de structura cu substrat tumoral secundar, vizibile CT. menţionez ca am avut tbc în 1999.Acum am 46 de ani, Ma scuzaţi ca am scris totul de-a valma dar nu prea ma pricep asa bine sa lucrez pe calculator, Inca o data scuze.
0
06-03-2012, ora 14:29
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ai scris foarte bine, respectiv tot. da, pai cam asta se si vede pe tomograf, sechelele unei tuberculoze pulmonare mai vechi, in rest nu se vede nimic cu probleme, decat cel mult o posibila sinuzita maxilara care probabil te deranjeaza destul de tare. dar in orice caz nu se vede nimic concludent sau clar care sa sugereze ca melanomul malign de la ochiul operat ar fi dat METASTAZE pe undeva. iar asta e bine. dupa mine totusi, asta nu preteaza la nici un tip de tratament oncologic, cel putin momentan. cred ca cel mai mult s-ar impune un plan de urmarire, cu investigatii facute periodic, dupa cum considera un medic oncolog, pentru ca, din pacate, boala poate sa recidiveze in viitor, lucrul acesta nu e exclus... totusi e foarte posibil sa nu se intample niciodata, deci momentan nu ai motive de ingrijorare, daca nu ti-a zis vreun medic altceva.
pastreaza deci legatura cel putin cu medicul tau de familie!
numai bine !
0
06-03-2012, ora 15:17
nicosand65
Nu este medic/terapeut
nicosand65
mulţumesc foarte mult aveam nevoie ca sa mi spună cineva astfel cum stau lucrurile. multa sănătate.
0
07-03-2012, ora 00:05
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
numai bine !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: