diagnostic colonoscopic confirmat sau nu de rezultatul histo-patologic ?

17-06-2015
laurus
Nu este medic/terapeut
laurus
In urma unei rectoragii cu debut brusc, scadere tensiune si durere atroce abdomen cam 30 minute, sange emis dupa scaun, dar clinic manifest, fara materii fecale, rectoragie ce a fost repetata dupa 2 zile fara durere doar sange, cantitate maxim 10 ml si ulterior un mic cheag rosu caramiziu rezultatul colonoscopiei in ambulator cu pregatire a fost colita segmentara nespecifica, ulceratii multiple la 60 cm de orificiul anal, cateva orificii diverticulare, tratament pentasa 2 g./zi, rezultat biopsie la nivelul colonului ascedent si transvers, arhitectura conservata, , fara infiltrate inflamatorii (5 fragmente biopsice)
6 fragmente colon sigmoid si descedent cu arhictectura conservata, zona hialinizare a laminei proprii cu cripte colonice de aspect atrofic
concluzii histo-patologic referitor la sigmoid si c. descedent - modificari inflamatorii acute-ce sugereaza o etiologie de tip ischemic
Am 71 ani, ma pot gandi la o colita ischemica complicata cu colita ulceroasa, mai ales ca exista zona de hialinizare din lamina proprie in plus fata de infiltratele inflamatorii din colita ulceroasa sau b. Crohn, dar curios ampula rectala a fost crutata cea ce nu este caracteristic colitei ulceroase, boala Crohn nu cred caci nu am avut probleme alta data cu diaree, ileul terminal e normal si nu apare granulomul la biopsie. CRED ca fost vorba de de o ischemie a colonului probabil tranzitorie si sper reversibila, produsa de un aport scazut al fluxului de sange, coprocultura o.k., fara virusi sau paraziti. ROG opinie pana ajung la doctorul unde m-am programat. Un mare multumesc.
1 comentarii
0
27-06-2015, ora 13:50
lachriss
lachriss
Buna ziua. Avand in vedere si varsta dv, cel mai probabil a fost vorba de o colita de natura ischemica.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: