diagnostic RMN: modificari incipiente de artroza interfatetara lombara

12-03-2012
Ingrid L
Nu este medic/terapeut
Ingrid L
Buna ziua, va scriu pt ca am nevoie de ajutor, diagnosticul pus in urma rmn-ului este cel de mai sus, ca detalii: modificari incipiente degenerative articulatii interapofizare lombare, cu neregularitati si osteoscleroza subcondrala ale fatetelor articulare, lama de lichid interfatetar si formarea unui chist subcondral la nivelul articulatiei interfatetare L4-L5 drepte
Am 34 ani, 169-170 cm si 53-54 kg, si durerea o am de o luna, e din ce in ce mai persistenta, nu am luat nici un medicament, urmeaza sa ma duc cu rezultatul acestui rmn la doctor. Durerea e in zona de curbura a coloanei, o simt ca si cum coloana ar fi de cauciuc si ar strange ceva foarte tare acest tub de cauciuc...ma doare si cand stau pe scaun, si cand stau in picioare, noaptea incerc sa dorm pe partea dreapta cu genunchii indoiti. Am nevoie de un sfat pentru ca nu stiu cat mai pot suporta, nu mai pot sa lucrez la serviciu, nu ma simt odihnita, parca permanent imi vibreaza coloana. Am un servicu care de mai bine de 10 ani inseamna lucrul la birou, sunt un pic 'gheboasa' cum se spune in popor, mi s-a spus ca e defect din copilarie, de la statul intr-o pozitie incorecta la scris. De cand ma stiu simt durere in coloana, in zona lombara ( cred ca aceasta este) dupa ce fac oarece efort fizic, cum ar fi o zi intreaga treburi gospodaresti sau dupa stat 3-4 ore in picioare, dar acasta durere este altceva...e permanenta, incepe dimineata cand ma trezesc si o am aproape tot parcursul zilei, parca spre seara se ma amelioreaza f putin...Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat, de preferinta medical, de la persoane cu experienta in domeniu ! Multumesc
1 comentarii
0
13-03-2012, ora 09:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Examenul RMN este valoros, dar numai ca imagine directa, in mainile neurochirurgului, in timpul examenului clinic (interpretarea scrisa nu are valoare diagnostica, terapeutica sau prognostica, neavand legatura cu contextul clinic).
Prin urmare, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.