diagnostic?

14-07-2008
tatiana_b
Nu este medic/terapeut
tatiana_b
Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine cu ceea ce presupune diagnosticul de :cistita mixta.In urma analizei de secretie vaginala au iesit urmatoarele rezultate(sper sa nu gresesc, caci incerc si eu sa desclusesc scrisul de pe buletinul de analiza):-reactie leucocitara moderata
-flora microbiana bogata, coci gram + in diplo, coci bacili gram +
-frecvente celule levurice unele inmugurite(candida albicaus)
-T-absent
-N-absent
Frecvente celule epiteliale superficiale si intermedia
Tratamentul mi sa spus ca e de lunga durata, momentan :NIFLURIN si ovule CERVUGID, dupa iar repet analiza de secretie vaginala...Cat de grav este?Ceea ce ma supara pe mine este o durere acuta in partea dreapta, si la contact sexual e si mai dureros, de fapt coboara inspre picior, ma doare cand stau si in sezut, cu urinatul stau bine.La ginecolog nu prea am fost, sunt casatorita de 8 ani, am si o fetita de 5 ani, si imi mai doresc 1copil, dar nu vine, e de vina infectia pe care o am ?
Dupa ultimul raport sexual si sotul meu a avut o reactie, o eruptie pe penis, il ustura, dar i-a trecut.
Va multumesc anticipat si astept cu nerabdare o lamurire in ceea ce ma priveste.
Cu stima TATIANA
2 comentarii
0
17-07-2008, ora 00:00
roxa13
Nu este medic/terapeut
roxa13
Cistita este o inflamatie sau o infectie a vezicii urinare. Atunci cand este cauzata de o infectie bacteriana, cistita face parte din grupul infectiilor tractului urinar (ITU).
Cistita poate deveni o problema grava de sanatate atunci cand infectia se extinde la rinichi.


Cistita debuteaza in general atunci cand bacteriile patrund in tractul urinar prin uretra, canalul prin care se elimina urina din organism. De aici, bacteriile se fixeaza pe peretele vezicii si se multiplica. Mai rar, bacteriile pot ajunge la vezica urinara avand ca sursa o infectie din alta regiune a corpului.


Infectiile urinare sunt mult mai frecvente la diabetici, la femeile tinere in perioada de activitate sexuala si la gravide. In acest ultim caz, cistita se poate afla la originea unor contractii uterine ce pot declansa o nastere prematura.


Tratamentul cistitei consta in general in administrarea de antibiotice. Cistita, ca si alte infectii ale tractului urinar pot fi prevenite prin adoptarea unor masuri simple de igiena.
0
17-07-2008, ora 00:00
roxa13
Nu este medic/terapeut
roxa13
si cred ca iti apare si o urma de candida, , , , , , , din analiza
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.