diagnostic incert.. rog ajutor

10-04-2008
ana iuga
Nu este medic/terapeut
ana iuga
Buna ziua,

am fost operat de curand la san si mi-a fost scos un fibroadenom. In urma examenului de la anatomie patologica a iesit urmatorul rezultat: MICRO: 1.Congelaţie:Ectazie canaliculară;hiperplazie epitelială ductală.
2. Post-congelaţie:Fibroadenom+ectazie canaliculară;papilaomatoză intraductală;
3. Fibroadenom intra şi pericanicular cu stroma laxa mixomatoasa pe alocuri+papilomatoza intraductală cu arii atrofice.
Am fost trimisa la Institutul Babes pentru teste imunohistochimice. Nu mi-a explicat nimeni foarte concret despre ce este vorba si nu mai am rabdare pana ies rezultatele. Poate ma ajuta cineva cu o explicatie. Va rog frumos!
5 comentarii
0
15-04-2008, ora 00:00
pantera
Identitate neconfirmată
pantera
traim in mileniul 3. ficare pacient are dreptul la informare corecta si explicita (adica pe intelesul lui) din partea medicului care il trateaza.medicul are OBLIGATIA SA -SI INFORMEZE PACIENTUL in legatura cu toate aspectele ce tin de boala lui.
nu mai cereti sfaturi de la niste necunoscuti despre bolile dumneavoastra, intrebati medicul! el este in masura sa va spuna tot ce stie.
0
23-04-2008, ora 00:00
vera vladut
Nu este medic/terapeut
vera vladut
Buna, draga pantera! Sunt de acord cu tine, ca medicul trebuie sa te informeze si este obligat. Cunosti un medic care face asa ceva? Pentru ca eu pe unde am fost in Bucuresti am fost tratata cu buna ziua "-ce aveti- va cost atat si buna ziua- ne vedem peste 6 luni. Si am conglomerate nodulare bilaterale, dupa ultimul bilet pentru tratament! Ce mai zici? Daca nu vorbim aici intre noi, de unde am putea afla si noi despre medici care sunt si oameni? Zii tu ? Astept!
0
12-10-2012, ora 21:38
IDRA_S
Nu este medic/terapeut
IDRA_S
Salutare tuturor
Dragele mele din pacate din propria suferinta am descoperit la Izmir in Turcia un super doctor.
Se numeste Dr.op Cevdet Tugrul, are propria policlinica si va pot spune cu mana pe inima ca trateaza orice tip de afectiune a sanilor.Atat dumnealui cat si intreaga echipa de medici vorbesc fluent engleza.
Preturile sunt acceptabile...nici vb de mii de euro (gen clinici similare din Austria/Germania, etc.)
Detalii/referinte/pogramari le puteti lua direct de pe net.
Nu vreau sa arunc cu noroi in medicii romani insa in cazul meu diagnosticul pus de doua clinici diferite mi-au dat viata peste cap vro 2 luni de zile.
Incompetenta, indiferenta si lipsa de aparatura din RO va poate pune viata in pericol.
Diagonsticul de papilom intraductal -obligatoriu operatie pus la IOB s-a dovedit a fi mastita.
Dl Doctor emerit de la IOB -a avut amabilitatea sa-mi de-a nr.de telf al asistentei sa ma programez la operatie...daca ma operam dupa indicatia d.lui pretioasa faceam septicemie si dadeam coltul !
Acum fac tratament cu un antibiotic f.puternic 15zile apoi merg la control (alte analize, RMN, etc)
Sa le fie rusine...habar n-au pe ce lume traiesc, pun diagnostice de papilom/ carcinom/cancer, dar nu sunt in stare sa-ti faca un set de analize complete la sange.Unii medici n-au auzit de marcari tumorali.
Platim CAS doar in folosul lor. Cand i-am cerut medicului de familie un sfat -ma trimis la Fundeni!mergi acolo ca te rezolva ei..halal mare rezolvare
Legal avem dreptul anual la un set de analize complete...insa trebuie sa le cersesti **de parca le-ar plati din buzunarul propriu

Dupa ultimile stiri cu scandalul retetelor false, etc Mie scarba de tot sistemul sanitar romanesc, am ajuns sa detest orice medic / farmacist desi suntem oarecum colegi** (sunt chimist )
0
12-10-2012, ora 23:09
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ai mai pus aceasta postare. totusi, cat te vor fi costat toate aceste lucruri ?
0
05-09-2013, ora 15:06
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
IDRA_S,

Sper ca ti-ai rezolvat problemele mamare de cand ai postat aici. Si nu ai facut septicemie din cauza coprofagiei.
DA, sunt medici extraordinari si in Romania! Nu neg experientele neplacute, dar tu ai postat aici mai ales din interes si e jenant felul in care ai facut-o. Generalizarea e apanajului aluia fara logica.
Sanatate ambilor sani si revigorarea organul bunului simt (daca nu s-a dizolvat de la antibiotice)!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Viața cu fibroadenom mamar - riscuri, prognostic, evoluție
  •