diabetul insulino depedent asociat cu xenical

25-02-2007
cilli_cecilia
Nu este medic/terapeut
cilli_cecilia
am o intrebare, daca se intrerupe tratamentul cu xenical, contra obezitatii, ce sanse sant sa nu te mai ingrasi ? ce efect poate avea xenical la un bolnav de diabet care este pe insulina?
3 comentarii
0
25-02-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
xenicalul este un medicament care inhiba absorbtia intestinala a grasimilor, care sunt "bombele calorice" din alimentatie. Nu interfereaza cu metabolismul glucidic, deci nu are importanta daca este administrat la un pacient cu diabet. Dar in obezitate, daca se renunta la el, fara ca pacientul sa fie invatat sa evite grasimile din alimentatie, sau acesta nu vrea sa le elimine, atunci se va produce o crestere ponderala. Trebuie consultat medicul curant daca doriti intreruperea lui si propunearea unei alte solutii terapeutice. In special pentru un pacient tratat cu insulina este importanta o scadere in greutate pentru ca insulina sa ajunga la celule sa isi faca treaba. Cu cat obezitatea este mai accentuata, cu atat creste necesarul de insulina, care duce la randul ei la ingrasare, pentru ca este hormon anabolizant si asa se intra intr-un cerc vicios. Mergeti la medic, pentru ca mai sunt si alte solutii. Va doresc multa sanatate!
0
26-02-2007, ora 00:00
cilli_cecilia
Nu este medic/terapeut
cilli_cecilia
va multumesc foarte mult doamna doctor. v-am intrebat aceste lucruri deoarece soacra mea este bolnava de diabet, iar de cand a trecut pe insulina a luat foarte mult in greutate si la indicatiile catorva prietene a inceput tratamentul cu xenical., ca urmare eu v-am solicitat ca sa vedem daca nu este contraindicat, mai ales ca este o persoana care nu se poate abtine de la mancarea copioasa.
0
26-02-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
pai in cazul acest mergeti la medicul care se ocupa de tratamentul diabetului doamnei si discutati despre introducerea xenicalului in schema terapeutica, pentru ca este MEDICAMENT si are si contraindicatii. Va doresc multa sanatate, dumneavoastra si familiei "extinse" :)!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.