diabet tip 2 cu cresteri bruste de glicemie

07-05-2012
alexa r
Nu este medic/terapeut
alexa r
Buna ziua!
As dori si eu un sfat. Am diabet zaharat tip 2 de 5 ani. Initial diagnosticul a fost de toleranta alterata la glucoza si nu a fost nevoie de tratament medicamentos. Dupa 1 an am inceput cu repaglina (novo norm) de 0, 5 de doua ori pe zi. Nu s-a mai gasit pe piata si cam un an nu am mai luat decat un supliment alimentar pe baza de castravete amar. Apoi am luat diaprel care nu a avut nici un efect, glicemiile seara ajungand la 300 iar dimineata la 160. De trei luni urmez tratament cu reneos (repaglina) de 2 mg de trei ori pe zi. In plus iau si diabetico (supliment alimentar cu castravete amar si alte plante.) Glicemia dimineata este de 125-130 iar ziua este sub 180 dar foarte des fac hipoglicemii ajungand chiar la 50. Problema este ca se intampla (nu foarte des) in general seara sa fac glicemia 250 fara o cauza de natura alimentara. Ca sa fiu mai explicita doua seri la rand la masa de seara am mancat acelasi lucru, aceeasi cantitate. In prima seara dupa doua ore aveam 155 in a doua seara dupa doua ore 256.
Am facut luna trecuta si o analiza la stomac si de la sase seara pana la noua dimineata nu am mancat nimic. Inainte sa plec la spital aveam 130 cand am ajuns acolo aveam 195 fara sa mananc ceva.
Sunt si foarte slaba am 41 de kg la o inaltime de 170. Nu tin cura de slabire si desi nu mananc dulciuri mananc de 3 ori pe zi plus gustari (fructe, salata, sandwich etc). Am fost si la endocrinolog - analizele pentru tiroida au iesit in parametrii normali. Din pacate estradiolul este aproape inexistent (am si o amenoree). Am facut si RMN pentru hipofiza si nu s-a depistat nimic anormal. In urma unei endoscopii mi s-a descoperit o gastrita si mi s-a luat si biopsie pentru care inca mai astept rezultatul.
O alta valoare care nu este normala este cortizolul care mi-a iesit 678 dimineata.
Am fost la foarte multi medici care sunt de parere ca este vorba de un dezechilibru hormonal dar nimeni nu reuseste sa ii dea de cap. Intrebarea este daca este posibil ca diabetul sa fie atat de dezechilibrat din cauza altor factori (avand in vedere ca valorile glicemiei la mine nu reflecta ceea ce mananc)? Este posibil ca acest diabet sa fie un efect si nu o boala in sine? Dupa cum am menitionat nu stiu rezultatul biopsiei dar as vrea sa stiu daca exista bacterii sau virusi gastro intestinali care pot provoca o crestere a glicemiei. Eu nu sunt optimista dar asa mi s-a sugerat.
Imi cer scuze ca am scris atat de mult. Am incercat sa fac un scurt rezumat cu privire la analizele pe care le-am facut. Va multumesc
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.