diabet

23-04-2007
c2cazacu
Nu este medic/terapeut
c2cazacu
in urma efectuarii unor analize la Centrul de diabetologie din Bucuresti Str. I.L.Caragiale, glicemia a avut valorile 101-106; nu am simptome de diabet si totusi mi s-a propus o glicemie provocata (75 g.glucoza). este necesar sa fac o astfel de analiza in conditiile in care nu am simptomele specifice de diabet: pofta de mancare exagerata, slabire, sete etc.?
2 comentarii
0
23-04-2007, ora 00:00
jordan
Nu este medic/terapeut
jordan
si mie mi s-a propus, totusi glicemia a iesit putin mai mare 117.
apoi am mai facut-o de cateva ori(o data la medicover si a iesit 70) si de cateva ori acasa si iesea in jur de 70 pe nemancate si 90 seara dupa ce mancam toata ziua.
sper din tot sufletul ca nici tu nici eu sa n-avem nimic mai ales ca eu am doar 20 de ani.
oricum o sa fiu atent toata viata. la vara s-ar putea sa fac un astfel de test dupa ce o sa mai slabesc.
mult succes.
0
21-08-2014, ora 14:01
Dr. Stan Cristina-Gabriela
Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice, Bucuresti
Dr. Stan Cristina-Gabriela
Buna ziua! Este necesara efectuarea glicemiei provocate in conditiile unor valori glicemice mai mari, mai ales daca sunt mari pentru prima data, chiar daca nu aveti simptomatologia specifica diabetului zaharat, aceasta simptomatologie nu este obligatorie pentru a pune un diagnostic de diabet.
Nu este o investigatie complicata, iar eu va sfatuiesc sa o faceti daca asa v-a recomandat medicul dvs, mai ales ca veti putea diagnostica prin intermediul ei nu numai diabetul ca atare ci si tulburari metabolice incipiente, asa cunoscutul " prediabet" ce va va fi de folos in schimbarea stiului de viata pentru a evita aparitia teoretica a unui diabet real.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Consumul ridicat de dulciuri poate provoca diabet
  • Smart Contact Lens – lentilele care monitorizează glicemia
  • Plasturele „inteligent” pentru monitorizarea glicemiei
  • Includerea proteinelor din zer în dietă ar putea fi benefică în managementul diabetului zaharat tip 2
  • Un hormon recent descoperit ar putea trata diabetul tip 2 și obezitatea
  • O pastilă cu insulină ar putea reduce nivelul de zahăr din sânge la diabetici
  • Diabetul crește riscul unui deces cauzat de infarct
  •