diabet?

28-11-2008
ambra
Nu este medic/terapeut
ambra
Am facut azi un sumar de urina.In ultima saptamana m-am simtit rau in sensul ca aveam frisoane si eram foarte slabita.in trecut am avut si o infectie urinara care s-a manifestat tot cam asa.rezultatele analizelor au fost negative toate doar corpii cetonici au iesit pozitivi.Avand in vedere faptul ca se exclude o cauza organica(am facut si o eco abdominala in aceeasi zi care a iesit ok) ce poate sa insemne acest rezultat?Anul trecut mi-am facut si o glicemie care a iesit normala si acum mi s-a spus ca este posibil ca acesti corpi cetonici sa fie pozitivi din cauza faptului ca am o viroza asta explicand si starea mea
2 comentarii
0
30-11-2008, ora 15:17
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Corpii cetonici apar nu numai in diabetul zaharat; exista si alte conditii in care pot fi prezenti: deshidratare, febra prelungita(poate fi cazul tau), varsaturi, inanitie sau dimpotriva o dieta bogata in proteine, grasimi, administrarea anumitor medicamente( de exemplu, aspirina in doze mai mari);Ce varsta ai? Pentru a exclude cu certitudine diabetul zaharat, poti sa faci un test de toleranta la glucoza si dozarea Hemoglobinei glicozilate;numai bine
0
02-12-2008, ora 16:35
ambra
Nu este medic/terapeut
ambra
am 32 ani.Dupa ce am postat intrebarea mi-am lut temperatura in fiecare seara si facem cam 37.5 dar numai seara.Deci se poate sa fi fost aceasta cauza.Acum nu mai fac febra deloc si viroza a cam trecut.Multumesc pentru raspuns.Am sa fac si toleranta la glucoza la un moment dat sa stau linistita, iar in privinta deshidratarii nu stiu ce sa zic.Nu sunt o persoana care sa bea prea multa apa, de fapt prea putina si se poate sa fie si o deshidratare la mijloc.Vreau sa va spun ca de cateva zile incoace am inceput sa beau cam 1.5 l de apa pe zi si sper sa ma obisnuiesc cu asta.Multumesc inca o data
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.