diabet, probleme cu tensiunea, inima

06-01-2012
dayanag
Nu este medic/terapeut
dayanag
buna seara
am sa va povestesc pe scurt si poate ma puteti ajuta cu un sfat. este vorba e tatal meu care are diabet dar nu un stadiu avansat, si tensiunea mare.din cand in cand mai ia pastile pentru tensiune, si diabet insa nu tot timpul. manca foarte sarat, si bea suficient de mult.dupa sarbatori chiar si inainte se simtea cam rau - s-a simtit rau cu glicemia 230, si tensiunea 19 si simtea si palpitatii si durere in zona inimii. a luat cateva pastile din ce ii daduse mai demult doctorul (siofor de 1000, verapamil, preuctal, tertensiv, prestarium, chetotifen, aspirincardio) si relativ a fost mai bine. dimineata s-a trezit cu buzele foarte umflate, si mai apoi si o parte din obraz. a fost la spital si i-au spus ca a facut alergie ceva de genu, si i-au dat 5 zile sa faca niste injectii dexamethasone sodium phosphate. si in momentul de fata se simte rau, ametit, fara putere. As vrea sa il aduc aici la bucuresti sa faca niste analize mai complexe, (mentionez ca nu este din bucuresti) la spitalul militar, insa nu stiu exact unde, la ce sectie sa ma adresez.
daca ma puteti ajuta, mi-ar fi de mare folos.
multumesc
1 comentarii
0
06-01-2012, ora 18:56
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara
si
An Nou Fericit!

de la inceput POATE, ar trebui sa rezolvati problema cu restrictiile cu mancare (avand dabet) si mai ales alcoolul si medicamentele pt. inima.

acum fiind in tema, sigur stiti ca,
umflarea de-a 2-a zi DUPA toate acele medicamente insirate,
se datoreaza, in principal,
...consumului de alcool si mancarii sarate (mama mea in maxim 1 luna, urmare combinatiei de mancare sarata..adica fara regim + medicatia pt. inima...si..am pierdut-o DEFINITIV...iar, pe atunci, DR. nu ne-a spus, noi NU stiam..si iata ca, i-a fost fatal..)
de aceea,
stiind toate astea
ca o propunere, NU doresc sa o luati nici ca sfat...
1. sa ia tratamentul primit-zilnic...NU doar din cand in cand, cum ziceti;
2. regim...mancare fara sare;
3. regim pt. diabetici;
4. ALCOOLUL..bata-l vina..

DOAR cand va va asculta si reusiti sa-l faceti sa respecte toate astea,
VA FI SANATOS !!...ceeace ii si doresc.

NU mai cautati sa-l duceti pe la medici prin Buc...fiecare, TOT astea i le vor zice..desigur SI tratament pe care nu-l ia;

DACA
totusi il duceti,
spuneti de cum deschideti usa dr. -toate cele enumerate..

LA MULTI ANI !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diabetul
  • Hipotensiunea
  • Palpitațiile
  • Consumul de cafea și ceai ajută la prevenirea diabetului de tip II
  • Persoanele care muncesc mult peste norma obișnuită au un risc mai mare de diabet
  • MIT: Consumul ridicat de dulciuri poate provoca diabet
  • Efectele stresului asupra sănătății inimii sunt diferite la femei și bărbați
  • BioSport Earbuds – căștile care îți monitorizează inima
  • Smart Contact Lens – lentilele care monitorizează glicemia
  •