deşi am peste 40 ani nu am avut orgasm vaginal de ce?

14-10-2015
aurora56
Nu este medic/terapeut
aurora56
Sunt căsătorită de 20 ani şi nu cred ca am avut orgasm vaginal(cel Putin nu asa cum am mai citit pe acest forum). Am intrat din întâmplare pe acest forum pentru alte probleme care s-au rezolvat acum(fibrom) prin operaţia de histerectomie subtotala interanexiala deci nu mai exista temerea sa rămân însărcinată şi soţul nu mai trebuie sa ma ferească. Pana la 41 ani am folosit anticoncepţionale şi a fost ok. Am avut pana acum orgasm clitoridian şi cu soţul şi prin masturbare dar cel vaginal cred ca e mai profund. Am mai avut parteneri înaintea soţului dar nici cu ei nu am ajuns acolo unde trebuie. Ce pot sa fac? Sexul oral nu ma mai excita şi nu mai simt nevoia sa-l practic deşi sotul meu. Îşi doreşte.
4 comentarii
0
14-10-2015, ora 22:12
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna seara "aurora56". Ar fi important sa spuneti ce v-a face sa va doriti orgasmul vaginal acum, dupa multi ani de activitate sexuala?
Faptul ca aveti orgasm clitoridian (ca marea majoritate a femeilor) arata ca organismul Dumneavoastra functioneaza foarte bine.
In realitate orgasmul vaginal este mai greu de obtinut de catre marea majoritate a femeilor, cauzele fiind diverse, inclusiv de neutilizare a unor pozitii recomandate, de nepotrivire sexuala (ca dimensiuni) etc.
Va recomand o discutie confidentiala despre situatia Dumneavoastra si ceea ce va doriti.

Valentin PESCARU
psiholog clinician-psihoterapeut-sexolog
0
15-10-2015, ora 11:29
aurora56
Nu este medic/terapeut
aurora56
Acum, sotul nu mai e preocupat să mă fereasca, nu mai are motiv şi eu cred ca as fi mai destinsa (deşi eu as mai fi vrut sa am copii el ma ferea şi când nu era cazul deoarece mi-a spus ca naştereainca a unui copil ar avea repercursiuni asupra sănătăţii mele. În Tulcea nu exista cabinet de sexologie, eu am avut iniţiativa de multe ori la începutul căsătoriei sa încercăm pozitii şi alt mod de sex dar la început pentru mine a fost o curiozitate şi apoi am constatat ca nu-mi aduce prea mari imbunatatiri.
0
15-10-2015, ora 11:36
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cititi despre anorgasmie partea care va intereseaza.
0
03-11-2015, ora 16:54
Psiholog Berdei Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Berdei Roxana
Stimata doamna, sfatul meu este sa discutati despre toate aceste aspecte cu sotul dvs. Posibil si el sa aiba dorinte ascunse!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: